Privatna misija na Mesec je po svoj prilici propala

Prvi američki pokušaj sletanja na Mesec posle više od 50 godina čini se da je osuđen na propast.
Na svemirskoj letelici privatne kompanije Astrobotik tehnolodži došlo je do "kritičnog isticanja goriva" samo nekoliko sati pošto je lansirana sa Kejp Kanaverala na Floridi.
 
 
"Razmatramo alternativne profile misije koji bi u ovom trenutku mogli da budu izvodljivi", saopštila je kompanija Astrobotik tehnolodži. 
 
Problem je uočen sedam sati nakon lansiranja sa Kejp Kanaverala, rano jutros pred zoru po lokalnom vremenu.
Lender po imenu Peregrin u orbitu Zemlje je donela raketa Vulkan i postavila ga na kurs ka Mesecu.
 
"Problem ugrožava sposobnost svemirskog broda da se meko spusti na Mesec", saopštila je kompanija.
 
Astrobotik pokušava da izvede prvo spuštanje na Mesec letelice privatne kompanije, a samo četiri zemlje su tamo uopšte uspele da spuste svoje letelice.
 
Sledeća letelica koja putuje ka Mesecu biće lansirana sa Kejp Kanaverala sledećeg meseca, a njen vlasnik je jedna kompanija iz Hjustona.
 
NASA je dala milione dolara dvema kompanijama da sagrade i lansiraju sopstvene "lunarne lendere".
 
Američka svemirska agencija želi da oni ispitaju mesto spuštanja pre no što tamo dođu astronauti. Takođe bi trebalo da za NASA, druge zemlje i univerzitete izvedu tehničke i naučne eksperimente.
 
Poslednje američko spuštanje na Mesec izvedeno je u decembru 1972. godine, a kosmonauti misije Apolo 17 Džin Kerman i Harison Šmit bili su 11. i 12. čovek na Mesecu. Time je završena era ljudskih odlazaka na Zemljin prirodni satelit.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • PSA

    10.01.2024 17:06
    A kola se ne kvare?
    Po logici ovih koji misle da ništa nije sletelo na Mesec, ispada da kad se kola/auutomobi pokvare ona nikad nisu ni postojala, i da je putovanje bilo gde nemoguće? To su takvi ekstremni zahtevi u projektovaanju da jedva nesto uspe. Apolo 11 je 11. Apolo misija, malo malo neka raketa padne, eksplodira, zaluta, ruska, kineska, američka itd..
  • @Pa vidi

    09.01.2024 14:31
    nije izrezirano
    Poenta odlaska na Mesec je da to kosta jako puno. U to vreme svi su se trkali da dokazu svoju tehnologiju, i pre svega trka je bila izmedju Amerike i Rusije. Samim tim Amerika je ubacivala enormne kolicine novca kako bi bili prvi koji ce da slete. To je na neki nacin bio pokazatelj i tehnologije. Sada trenutno vise nema smisla jer je gotovo uvek to dodatni trosak sa skoro nikakvim benefitom - svi se okrecu ka Marsu ali i drugim stvarima jer su od veceg znacaja nego Mesec, pa samim tim jako malo novca odlazi za takve projekte. Usporedi samo koliko novca je potroseno tada, a koliko se trosi sada (jos na to dodaj inflaciju jer tada je ista kolicina novca mnogo vise vredila). Da je sve bilo izrezirano, zar ti ne bi bilo logicno da bi Rusi bili prvi koji bi rekli da SAD nisu prvi sleteli na Mesec?
  • @jovan

    09.01.2024 09:24
    Pa vidi
    Ja nisam ravnozemljas i smatram da treba da budes kompletan idiot da bi se vodio takvom mišlju i ubeđujes druge u svoje teorije. Ali, posle boga oca godina, toliko napredovanja u tehnologiji i ko zna koje čemu, ne mogu, a da se ne zapitam, da li smo zaista bili tamo ili je sve samo izrežirano?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.