Zašto je danas teže sleteti na Mesec nego pre 50 godina?
Prošlog ponedeljka, nakon uspešnog lansiranja, raketa Vulcan Centaur odvojila se od svemirske letelice Peregrine, koja je trebalo da sleti na Mesec.
Foto: Pixabay
Astrobotic Technology, kompanija koja je razvila lender Peregrine, manje od 24 sata nakon uspešnog lansiranja saopštila je da odustaje od misije spuštanja na Mesec. Kompanija je rekla da je došlo do kritičnog gubitka pogonskog goriva zbog curenja na letelici. Peregrine nakon uspešnog lansiranja i odvajanja od rakete nije mogao da se postavi u položaj okrenut prema Suncu, verovatno zbog problema s pogonom, pa nije uspeo da napuni baterije.
Radilo se o prvoj američkoj misiji sletanja na Mesec od 1972. godine, odnosno od ere misija Apollo.
Dakle, prošlo je više od pola veka kako je NASA poslala astronaute na Mesec i nakon toga ih vratila kući žive i zdrave. Zar ne bi danas sletanje na Mesečevu površinu, nakon tolikog iskustva i razvoja tehnologije, trebalo da bude jednostavnije?
Više neuspešnih misija
Peregrine nije jedini takav neuspeh. Iako su Kina i Indija uspele da pošalju letelice na naš prirodni satelit, ruska Luna 25 prošle godine se srušila na površinu, gotovo 60 godina nakon što je sovjetska Luna 9 meko sletela na Mesec. Lenderi privatnih kompanija imaju stopostotnu stopu kvarova na Mesecu - izraelski lender Beresheet srušio se 2019, a japanski prošle godine.
Jedan od glavnih izazova, kaže Jan Vorner, bivši glavni direktor Evropske svemirske agencije (ESA), jeste težina.
"Uvek je veći rizik neuspeha ako ste lagani. A morate biti lagani ili nema lansiranja. Ne možete imati veliku sigurnosnu marginu", kazao je on.
Uz to, gotovo svaka svemirska letelica je prototip. Osim retkih slučajeva, kao što su komunikacioni sateliti Galileo, svemirske letelice pravljene su po porudžbini, odnosno ne proizvode se masovno s istim proverenim sistemima i dizajna. Kada takve letelice naiđu na problem u svemiru, niko ne može da im pomogne.
"Ako imate problema s automobilom, možete ga oterati kod majstora, ali u svemiru nema takve mogućnosti. Svemir je druga dimenzija", objašnjava Vorner, a prenosi "Gardijan".
Zašto je sada Mesec i dalje teško dostižna destinacija?
I sam Mesec donosi svoje izazove. Imamo gravitaciju, ali nema atmosferu. Za razliku od Marsa, gde svemirske letelice mogu da lete do odredišta i uspore spuštanje padobranima, sletanja na Mesec u potpunosti zavise od motora. Ako imate jedan motor, kao što to obično biva kod manjih sondi, njime mora da može da se upravlja jer ne postoji drugi način za kontrolisanje spuštanja.
Da stvar bude komplikovanija, motor mora da ima prigušivač koji može da smanji ili poveća potisak.
"Obično ih zapalite i oni imaju stalan potisak. Promena potiska povećava složenost postupka", kazao je Niko Detman, vođa ESA-ine grupe za istraživanje Meseca.
S obzirom na to da smo prvi put uspešno sleteli na Mesec u 60-im godinama prošlog veka, malo je teško pojmiti zašto je sada Mesec i dalje teško dostižna destinacija. Odgovor se možda krije u istoriji ulaganja u misije na Mesec. Naime, ubrzo nakon programa Apollo vlade više nisu bile zainteresovane za tako obimna ulaganja u svemirski program pa se na neki način "odustalo" od komplikovanijih misija.
Tvrdo i meko sletanje na Mesec
Kada je kineska svemirska letelica Chang'e 3 sletela na Mesec 2013. godine, radilo se o prvom mekom sletanju na naš prirodni satelit od sovjetske Lune 24 1976. godine. Meko sletanje (engl. soft landing) na Mesec, ili bilo koje drugo nebesko telo, znači kontrolisano spuštanje svemirske letelice na površinu a da pritom ne dođe do značajne štete na letelici i/ili njenim instrumentima.
Tvrdo sletanje (engl. hard landing) odnosi se na spuštanje na tlo pri kojem dolazi do značajnih oštećenja letelice, a često i do gubitka kontakta. Ovakva vrsta sletanja može biti namerna, odnosno planirana, ali se može raditi i o neuspelom pokušaju mekog sletanja.
"Mi zapravo decenijama nismo razvijali lendere, a radi se o prilično specijalizovanoj tehnologiji", kaže Detman.
Testiranje letelica je zbog toga ključna faza. Međutim, njih nije tako lako testirati kao rakete. Možemo proveriti rade li snaga i pogon, navigacija, komunikacije, instrumenti i njihovu otpornost na intenzivne vibracije tokom lansiranja, ali ne postoji dobar način za simulaciju sletanja na Mesec.
Tokom svemirske trke NASA je na Apollo potrošila vrtoglavih 25 milijardi dolara. Uprkos tome, doživela je niz neuspeha pre nego što je meko sletela na Mesec. Iako svemirska agencija sada ima 70 godina akumuliranog iskustva i znanja u izgradnji svemirskih sondi, NASA nastoji da smanji troškove i stimuliše američku svemirsku industriju ugovaranjem poslova s privatnim kompanijama.
"Sve te kompanije su relativno nove. U poređenju sa Apollo erom, one obavljaju ove misije za sitniš. Ipak, strategija bi trebalo da se isplati jer kompanije uče iz svojih neuspeha. I dalje je takav sistem jeftiniji kada se gleda ukupni broj misija, čak i ako se prvih nekoliko sruši", rekao je inženjer Džošua Rasera s Kraljevskog koledža u Londonu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Veštačka inteligencija naučila da prepozna razlike između aroma američkih i škotskih viskija
22.12.2024.•
0
Istraživači su koristili veštačku inteligenciju kako bi prepoznali razliku između arome viskija i utvrdili da li je piće proizvedeno u SAD ili Škotskoj.
VIDEO: Instagram najavio nove AI alate za menjanje video-zapisa
22.12.2024.•
0
Čelnik Instagrama Adam Moseri najavio je da će ova društvena mreža uskoro imati nove funkcije na bazi veštačke inteligencije koje će korisnicima omogućiti da "promene skoro svaki aspekt" videa.
Starlink Ilona Maska dostupan i na Kosovu
22.12.2024.•
3
Američki milijarder Ilon Mask objavio je da je njegova privatna internet satelitska mreža Starlink sada operativna i na Kosovu.
Astronomi otkrili još dve populacije tamnih kometa u našem Sunčevom sistemu
21.12.2024.•
0
Astronomi su uočili sedam novih kosmičkih fenomena poznatih kao tamne komete koje bi naučnicima mogle da otkriju da li su ova nebeska tela pomogla da na Zemlju stignu važni elementi poput vode.
Severni magnetni pol se pomerio prema Rusiji: Pre 20 godina ubrzao ka Sibiru, sada malo usporio
19.12.2024.•
1
Magnetni sever je u poslednjih 20 godina ubrzao prema Sibiru, povećavajući brzinu svake godine, sve do pre otprilike pet godina, kada je iznenada usporio sa 50 na 35 km godišnje, kažu naučnici.
ChatGPT dostupan za telefonske pozive i poruke
19.12.2024.•
0
Matična kompanija ChatGPT-a, OpenAI, predstavila je novu funkciju WhatsApp-a, omogućavajući američkim korisnicima da ćaskaju sa četbotom.
Kineski astronauti postavili novi rekord u šetnji svemirom
19.12.2024.•
0
Kineski astronauti Ksuzhe i Lingdong završili su devetočasovnu misiju izvan svemirske stanice Tiangong i tako oborili prethodni rekord svemirske šetnje, izvestila je Kineska svemirska agencija CMSA.
Odložen povratak astronauta sa Međunarodne svemirske stanice
19.12.2024.•
0
NASA je saopštila da će povratak astronauta Suni Vilijams i Buča Vilmora sa Međunarodne svemirske stanice (ISS) biti odložen do kraja marta.
Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo
17.12.2024.•
0
Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.
Projekat Iris kao konkurencija Maskovom Starlinku: EU šalje 300 internet satelita u orbitu Zemlje
17.12.2024.•
0
Evropska unija potpisala je ugovor vredan 10,6 milijardi evra za lansiranje skoro 300 satelita u nisku i srednju orbitu Zemlje do 2030.
Naučnici traže: Prekinuti laboratorijske eksperimente koji bi mogli dovesti do nestanka čovečanstva
15.12.2024.•
0
Međunarodna grupa sačinjena od nobelovaca, naučnika i stručnjaka u različitim oblastima pozvala je na prekid laboratorijskih eksperimenata u kojima bi mogli da se stvore sintetički mikrobi.
"Bakterija Konan" može da izdrži zračenje koje ubija čoveka
15.12.2024.•
0
Bakterija pod nazivom Deinokokus radiodurans, nazvana "Bakterija Konan" zbog svoje sposobnosti da preživi najteže ekstreme, može da izdrži doze zračenja 28.000 puta veće od onih koje bi ubile ljude.
Mask pod sumnjom da je krio svoj udeo u Tviteru
14.12.2024.•
0
Komisija za hartije od vrednosti (SEC) istražuje da li je američki milijarder Ilon Mask u zakonskom roku otkrio svoj udeo akcija u platformi Iks (Tviter).
Holandski volonteri otkrili signal sa sonde "Vojadžer 1" lansirane 1977. godine
11.12.2024.•
1
Volonteri koji rade na starom radio teleskopu u selu Dvinglo, u holandskoj provinciji Drent, uspeli su da uhvate signal sa svemirske sonde Vojadžer 1 (Voyager 1), koja je lansirana 1977. godine.
VIDEO: Kvantni čip Gugla za pet minuta reši ono za šta bi inače trebalo deset septiliona godina
11.12.2024.•
2
Novi čip koji najavljuje Gugl može za pet minuta da reši problem za koji bi trenutno najbržim svetskim super-računarima trebalo deset septiliona ili 10.000.000.000.000.000.000.000.000 godina.
Svemir se širi za osam odsto brže od očekivanja
10.12.2024.•
4
Univerzum se širi za oko osam odsto brže nego što bi se očekivalo, pokazuju podaci koje je dve godine prikupljao svemirski teleskop NASA-e "Džejms Veb".
NASA odložila misiju Artemis II za april 2026. godine
08.12.2024.•
0
Američka svemirska agencija NASA objavila je novi raspored svojih nadolazećih misija iz programa Artemis, koje uključuju slanje astronauta na Mesec.
ChatGPT svake nedelje koristi 300 miliona ljudi
08.12.2024.•
0
ChatGPT, ključni proizvod kompanije za razvoj veštačke inteligencije Open AI, svake nedelje koristi 300 miliona ljudi, izjavio je izvršni direktor pomenute firme Sem Altman.
Zbog sajber napada: FBI poziva korisnike ajfona i androida da za poruke koriste Signal i Vocap
06.12.2024.•
2
Američki Federalni biro za istrage upozorio je korisnike Ajfona i Androida na opasnost od slanja međusobnih poruka bez enkripcije nakon nedavnog sajber napada koji je izvela kineska hakerska grupa.
Lansirana dva satelita koja će izazvati veštačka pomračenja Sunca
05.12.2024.•
0
Dva evropska satelita danas su lansirana u orbitu u okviru prve misije izazivanja veštačkog pomračenja Sunca.
VIDEO: Mali asteroid osvetlio nebo iznad Sibira
05.12.2024.•
1
Sinoć je asteroid, zvanično nazvan 2024 XA1, ušao u Zemljinu atmosferu i izgoreo iznad Sibira, osvetlivši nebo dramatičnom vatrenom kuglom.
Komentari 9
Be Good
Жоржо
Sindi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar