Teleskop "Džejms Veb" otkrio crnu rupu staru 13 milijardi godina

Svemirski teleskop "Džejms Veb" otkrio je najstariju crnu rupu, koja datira od pre 13 milijardi godina.
Teleskop "Džejms Veb" otkrio crnu rupu staru 13 milijardi godina
Foto: Pixabay
Ovaj period odgovara zori svemira otprilike 400 godina nakon Velikog praska. Opservacije koje je vodio Univerzitet u Kembridžu sugerišu da ova kolosalna crna rupa "jede svoju galaksiju do smrti".
 
Smatra se da masivne crne rupe nastaju od ostataka džinovskih zvezda nakon što one prođu kroz proces poznat kao gravitacioni kolaps.
Prema konvencionalnim modelima, crna rupa obično ima masu oko sto puta veću od mase Sunca, međutim, ono što je najviše zbunilo eksperte je neobično masivna masa crne rupe, koja je nekoliko miliona puta veća od mase našeg Sunca.
 
Da bi crna rupa postala supermasivna, potrebne su milijarde godina. Ovde se postavlja pitanje kako crne rupe nastaju i šire se u tako kratkom vremenu. Istraživači veruju da rezultati impliciraju alternativne puteve za formiranje crnih rupa.
"Vrlo je rano u svemiru videti ovako ogromnu rupu, tako da moramo razmotriti druge načine na koje bi mogle nastati", rekao je vodeći autor, profesor Roberto Majolino.
 
Primera radi, one bi mogle nastati kao prilično masivna "stvorenja", a mogle bi imati i sposobnost da apsorbuju materiju pet puta brže nego se ranije mislilo.
 
"Veoma rane galaksije su bile izuzetno bogate gasom, tako da su predstavljale bife za crne rupe", dodao je Majolino.
 
Drevna crna rupa brzo troši materiju iz svoje galaksije domaćina nazvane GN-z11. Opservacije otkrivaju da ova galaksija emituje intenzivno zračenje iz energetične crne rupe u svom centru.
 
GN-z11 je kompaktna galaksija koja je oko sto puta manja od našeg Mlečnog puta. Kada crne rupe aktivno konzumiraju, one izbacuju gas izuzetno brzim tempom, nalik ultrabrzom vetru. Ovaj "vetar" ima potencijal da zaustavi proces formiranja zvezda, što postepeno dovodi do nestanka galaksije.
 
Istovremeno, on predstavlja pretnju samoj crnoj rupi, jer prekida izvor opstanka crne rupe.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.