Brzina interneta zemalja Evrope: Ko ima najbrži, a ko najsporiji?
Istraživanja kažu da u proseku dnevno provedemo preko šest sati na internetu, a u kojoj meri je to produktivno, ne zavisi samo od ličnih preferencija, već i od brzine mreže.
Foto: Pixabay
Ako se pitate u kojoj državi je najbrži internet na planeti, znamo sigurno da to nije Severna Koreja, jer opšta populacija te zemlje gotovo da ga i ne koristi. A možda i prenos podataka u toj zemlji "fercera kao pomahnitao", jer mreža nije opterećena velikim brojem korisnika, piše Euronews Srbija.
A pošto nemamo podatke za tu zemlju, kao što ni tamošnje stanovništvo živi neopterećeno time što ne ostavlja gomilu podataka iza sebe na onlajn platformana, fokusiraćemo se na evropske zemlje.
Čuli smo da je tamo hladno, ali i da nivo standarda u toj zemlji anulira svaki temperaturni minus, ali istraživanja su pokazala da građani Švedske takođe lakše podnose mrazeve jer je internet u toj zemlji najbrži u Evropi.
Prema podacima Guglovog servisa "BusinessComparison", Švedska je na prvom mestu gde su za učitavanje interneta na desktopu računara u proseku potrebne 3,74 sekunde, a sledi Finska (3,84), koja je prva zemlja na svetu koja je pristup internetu učinila zakonskim pravom 2010. godine.
Na zajedničkom trećem mestu su Danska i Letonija, obe sa prosečnom brzinom od četiri sekunde, dok je na petom mestu Litvanija (4,14), a prati je Švajcarska (4,23).
Što se tiče brzine učitavanja interneta na mobilnim uređajima, Švedska ponovo ima najbolje rezultate sa prosečnom brzinom od 7,48 sekundi.
Gde je najsporiji internet?
Ako pogledamo dno tabele, za razliku od Švedske, vreme koje je neophodno za učitavanje interneta skoro je udvostručeno u Turskoj (10,22) sa najgorim rezultatom, što je posledica oslanjanja na bakarne kablove stare 30 godina, navodi se u izveštaju.
Na dnu "rang liste" su i Bugarska (9,38), Rumunija (8,59), Kipar (7,18) i Poljska (6,09) završavaju.
Iste zemlje - istim redosledom - takođe su bile najgore u pogledu brzine učitavanja interneta na mobilnim telefonima, pri čemu je Turska ponovo imala najsporije vreme učitavanja od 13,19 sekundi.
U okviru navedenog istraživanja nema podataka za Srbiju, niti za zemlje regiona, osim Hrvatske u kojoj je za učitavanje potrebno 5,12 sekundi.
Zašto je brzina učitavanja lošija na mobilnim uređajima?
Jedan od ključnih faktora je brzina mreže koju koriste mobilni uređaji, koja može biti sporija od fiksnih širokopojasnih veza jer mobilne mreže imaju ograničenja koja utiču na brzinu prenosa podataka.
Osim toga, hardver mobilnih uređaja obično je manje moćan od onog u desktop računarima.
Manja veličina ekrana i niža rezolucija mobilnih uređaja znače da će veb lokacije možda morati da učitavaju različite elemente ili rasporede, što doprinosi dužem vremenu učitavanja.
Pretraživači na mobilnim uređajima možda nisu tako optimizovani kao oni na računarima, što utiče na brzinu kojom se veb stranice prikazuju i obrađuju.
Spor internet loš za poslovanje firmi
Možda se čini da je razlika u brzini učitavanja samo problem za potrošače, ali brzina interneta jako je bitna i za poslovanje kompanija.
Što je više vremena potrebno da se stranica učita, veća je verovatnoća da će ljudi napustiti tu stranicu - i to se naziva "stopa posete samo jedne stranice". U praksi, to znači manje potencijalnih potrošača za kompaniju.
To su pojedine kompanije i zloupotrebljavale. Najsvežiji primer je slučaj platforme Iks, bivšeg Tvitera, koji je optužen da je "gušio" veze koje vode ka određenim stranicama, kao što su rivalske društvene mreže ili novinski sajtovi, navodi Njujork tajms.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Sprečen pokušaj prevare upotrebom veštačke inteligencije, FBI izdao međunarodno upozorenje
17.11.2024.•
0
Grčka uprava za borbu protiv pranja novca osujetila je pokušaj prevare korišćenjem veštačke inteligencije (AI) vredan 4,5 miliona evra usmeren na američku kliniku.
Novi program Open AI će moći da obavlja zadatke na računaru bez korisnika
17.11.2024.•
0
Kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI planira da u januaru sledeće godine predstavi novi proizvod nazvan Operator.
YouTube testira novu funkciju: Remiksovanje pesama uz pomoć veštačke inteligencije
14.11.2024.•
0
Američka platforma Jutjub testira funkciju koja će omogućiti korisnicima da remiksuju pesme uz pomoć veštačke inteligencije, prenosi portal Teh kranč.
Bengalska mačka i Australija: Ako ukucate ovo u Google verovatno ćete biti hakovani
13.11.2024.•
0
Kompanija za bezbezdnost na internetu "Sofos" upozorila je korisnike interneta na šest naizgled nekontroverznih reči koje bi mogle da ih skupo koštaju, među njima je i reč mačka.
LG predstavio ekran koji se rasteže i uvrće bez gubitka kvaliteta
13.11.2024.•
2
Kompanija LG Display je razvila ekran za koji tvrdi da je prvi koji može da se rastegne za dodatnih 50 odsto.
Direktor Evropske svemirske agencije: Evropa bi trebalo da se takmiči sa SAD u svemiru
13.11.2024.•
1
Evropa bi trebalo da bude u poziciji da se takmiči sa SAD u svemiru, izjavio je generalni direktor Evropske svemirske agencije (ESA) Jozef Ašbaher.
Mladi iz Generacije Z najčešće preuzimaju aplikacije Temu, Tiktok i Threads
12.11.2024.•
1
Amerikanci iz takozvane Generacije Z stari od 18 do 24 godine su u prvih 10 meseci ove godine najviše preuzimali aplikacije Temu, Tiktok i Threads, pokazalo je istraživanje agencije Appfigures.
VIDEO: Veštačka inteligencija u Bazilici Svetog Petra otkrila strukturalne slabosti nevidljive okom
12.11.2024.•
1
Veštačka inteligencija (AI) sada je prvi put uspela da identifikuje strukturalne slabosti nevidljive golim okom u Bazilici Svetog Petra u Vatikanu.
Neko je pomerio najstariji britanski satelit: Ne zna se ko i zašto
12.11.2024.•
0
Neko je pomerio najstariji britanski satelit, a čini se da nema tragova ko je to učinio i zbog čega, piše BBC.
Stručnjaci proveravaju da li bi ogroman asteroid mogao da pogodi Zemlju 2029. godine
10.11.2024.•
1
Postoji mali, ali krajnje zanemaren rizik da bi takozvani "bog haosa", asteroid Apofis mogao da udari našu planetu, i to skorije nego što je očekivano.
Prvi put mozak pacova povezan sa veštačkom inteligencijom: Može da odgovori na bilo koje pitanje
10.11.2024.•
3
Ruski naučnici su prvi na svetu povezali mozak pacova sa veštačkom inteligencijom (AI), koja mu pomaže da daje tačne odgovore na razna pitanja.
VIDEO: Japanci u svemir poslali prvi drveni satelit
06.11.2024.•
0
Prvi drveni satelit na svetu LignoSat, koji su kreirali japanski istraživači, lansiran je u svemir, kako bi se testiralo korišćenje drveta u svemiru.
VIDEO Ruska svemirska agencija postavila 55 satelita u orbitu, uključujući i dva iranska
05.11.2024.•
0
Roskosmos je saopštio da je sinoć u orbitu postavio 55 satelita, uključujući dva u vlasništvu privatne iranske kompanije, jedan rusko-kineski i jedan u saradnji sa Zimbabveom.
Prva veštački izazvana kiša meteora ide ka Zemlji
05.11.2024.•
0
Prva veštačka kiša meteora, sačinjena od fragmenata asteroida, koji je ciljano gađan u DART misiji, krenula je ka Zemlji.
VIDEO: Troje kineskih astronauta se vratilo na Zemlju nakon šest meseci u svemiru
04.11.2024.•
0
Troje kineskih kosmonauta su se danas vratila na Zemlju nakon što su proveli šest meseci na svemirskoj stanici Tiangogng.
Prevaranti preotmu Fejsbuk profil, pa koriste rođake i prijatelje žrtve da dođu do para
03.11.2024.•
0
Često se kaže da, ako vam se nešto na internetu čini predobro da bi bilo istinito, verovatno je prevara ili laž.
Koridori sa pokretnim trakama za transport: Kako Japan planira da reši manjak vozača kamiona
02.11.2024.•
1
Japan planira da izgradi koridor za automatizovani transport tereta između Tokija i Osake, koji je vlada nazvala "put pokretne trake", kako bi se nadoknadio manjak vozača kamiona.
NASA ponovo u kontaktu sa sondom Vojadžer 1 lansiranom pre skoro pola veka
02.11.2024.•
1
Svemirska letelica Vojadžer 1, lansirana pre 47 godina, ponovo je u kontaktu sa centrom za komunikacije NASA-e.
VIDEO: Kina poslala astronaute na svoju svemirsku stanicu
30.10.2024.•
0
Kina je u utorak poslala novu posadu na svoju svemirsku stanicu Tiangong (Nebeska palata) iz Svemirskog centra Đijukvan, smeštenog u severozapadnom delu pustinje Gobi.
Novi virus napada korisnike preko lažnih captcha i Chrome obaveštenja
30.10.2024.•
0
Na internet stranicama tokom septembra i oktobra više od 20.000 korisnika preusmereno je na lažne stranice sa zlonamernim skriptama.
Mask: Na svetu će biti više robota nego ljudi
30.10.2024.•
0
U budućnosti će na svetu biti više robota nego ljudi, izjavio je američki preduzetnik Ilon Mask koji se preko video-linka obratio učesnicima investicione konferencije u Rijadu.
Komentari 3
ja
Maki
opet konfuzan tekst
Sta znaci 'ucitavanje interneta'?
Kakva je to mera za brzinu interneta?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar