Istraživanje: Oko 70 odsto muzičara zabrinuto zbog uticaja veštačke inteligencije

Veštačka inteligencija će uskratiti prihode i ugroziti im budućnost, smatra 71 odsto anketiranih muzičara, rezultat je danas objavljenog francusko-nemačkog istraživanja.
Istraživanje: Oko 70 odsto muzičara zabrinuto zbog uticaja veštačke inteligencije
Foto: Pixabay
To je prvi izveštaj o uticaju veštačke inteligencije u muzici, zasnovan na "analizi tržišta, intervjuima stručnjaka, kao i na anketi sprovedenoj među više od 15.000 kreatora i izdavača, koji su članovi francuskog Sacem-a (Društvo autora, Kompozitori i muzički izdavači) i nemačkog GEMA.
 
Klaus Goldhamer, generalni direktor Goldmedia, nemačke konsultantske kompanije koja je sprovela studiju za francusko i nemačko udruženje, ističe da 35 odsto ispitanih već koristi veštačku inteligenciju, u oblasti koja se odnosi na stvaranje muzike.
"Nove tehnologije takođe izazivaju zabrinutost, a čak 71 odsto ispitanih strahuje da generativna veštačka inteligencija više neće dozvoliti muzičkim kreatorima da žive od svog rada u budućnosti", dodao je Goldhamer.
 
Do 2028. godine, GEMA i Sacem procenjuju "da bi se prihodi autora i stvaralaca mogli smanjiti za 27 odsto, što predstavlja ukupan gubitak od 2,7 milijardi evra".
Zbog takvih procena, 95 odsto muzičkih kreatora i izdavača zahteva veću transparentnost od kompanija koje razvijaju alate veštačke inteligencije.
 
"Oko 93 odsto njih želi da političari daju veći značaj izazovima povezanim sa veštačkom inteligencijom i autorskim pravima", dodaje se u izveštaju.
  • Milanče

    30.01.2024 16:54
    kakvi su
    Kakvi su savremeni muzičari i kakav im je muzika, ne čudim se. Možda će veštačka inteligencija biti humanija pri stvaranju muzike.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija