Decenije istraživanja vredne milione evra uništene zbog kvara zamrzivača

Uzorci za istraživanje koje su decenijama skupljali na medicinskom fakultetu u Švedskoj uništeni su zbog kvara na zamrzivaču tokom božićnih praznika, prenosi "Gardijan".
Decenije istraživanja vredne milione evra uništene zbog kvara zamrzivača
Foto: Pixabay
Uzorci su se hladili u posudama s tečnim azotom, na temperaturi od -190 stepeni Celzijusa, u Institutu Karolinska u Stokholmu.
 
Institut Karolinska inače je sedište Nobelove skupštine, koja određuje dobitnika Nobelove nagrade iz fiziologije ili medicine.
Negde između 22. i 23. decembra došlo je do prekida u dovodu tečnog azota u 16 posuda. Oni četiri dana mogu da budu bez dodatnog azota, ali kako su zaposleni bili na odmoru, ostali su pet dana bez nadzora, što je dovelo do propadanja uzoraka s nekoliko instituta.
 
Mati Sälberg, dekan južnog kampusa Instituta Karolinska, rekao je da se to dogodilo u najgore moguće vreme. O incidentu je obaveštena policija.
Neki mediji procenili su da je vrednost uništenih uzoraka oko 43 miliona evra. Dekan nije rekao tačnu procenu, ali je rekao da je šteta milionska.
 
"Najviše su pogođeni istraživači leukemije, jer su skupljali te uzorke preko 30 godina", rekao je on.
 
Na univerzitetu je počela unutrašnja istraga, ali nema indikacija da se radi o sabotaži. Svi uzorci korišćeni su isključivo za istraživanja, tako da pacijenti neće biti direktno pogođeni.
 
"Ovo su uzorci koji su bili predmet opsežnih studija i postojali su planovi za još studija", rekao je Sälberg.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Naja

    14.02.2024 21:56
    @Slavica Osim što se dogodilo u Švedskoj, a ne u Srbiji....
  • Slavica

    07.02.2024 07:35
    Ovo samo u Srbiji može da se desi....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.