SAD zabranila robotske pozive građanima u kojima glasove generiše veštačka inteligencija

Američka federalna komisija za komunikacije (FCC) zabranila je robotske pozive građanima sa glasovima koje je generisala veštačka inteligencija (AI).
SAD zabranila robotske pozive građanima u kojima glasove generiše veštačka inteligencija
Foto: Pixabay
To je jasan signal da eksploatisanje ove tehnologije radi zavaravanja ljudi i glasača neće biti tolerisano.
 
Jednoglasna odluka FCC za metu ima "robopozive" koji se oslanjaju na AI radi kloniranja glasova. Osnov za zabranu nađen je u Zakonu o zaštiti potrošača telefonskih usluga iz 1991. godine koji ne dopušta "robopozive" sa veštački generisanim i unapred snimljenim glasovnim porukama.
Odluka je doneta u vreme kada vlasti američke savezne države Nju Hemšajer sprovode sve intenzivniju istragu slučaja u kojem su "robopozivi" sa AI-generisanom imitacijom glasa predsednika SAD Džozefa Bajdena korišćeni prošlog meseca da odvrate ljude od učešća na predizborima Demokratske stranke na kojima se bira stranački kandidat za predsednika SAD 2024. godine.
FCC će već od danas, s obzirom na to da odluka na snagu stupa odmah, moći da kažnjava kompanije koje koriste AI-generisane glasove ili da blokira telekomunikacione provajdere koji takve pozive omogućavaju.
 
Odlukom se omogućava potrošačima koji prime ovakve pozive da pokreću tužbe, a državnim tužiocima daje se novi mehanizam za obračun sa prekršiocima, naveo je FCC u saopštenju.
 
Predsednica FCC Džesika Rozenvorsel rekla je da su "loši momci" koristili AI-generisane glasove u "robopozivima" da dezinformišu glasače, izigravaju slavne ličnosti i iznuđuju novac od članova porodica.
 
"Ovo deluje kao nešto iz udaljene budućnosti, ali pretnja je već ovde", rekla je Rozenvorsel AP-u uoči donošenja odluke FCC, i dodala: "Svi se mi možemo naći u situaciji primalaca ovakvih lažiranih poziva, pa smo zato osetili da je vreme za delanje - odmah i sada."
 
Na osnovu američkog Zakona o zaštiti potrošača, telemarketari generalno ne mogu da koriste automatizovane sisteme ili veštačke ili unapred snimljene glasovne poruke radi obraćanja potrošačima preko mobilnih telefona, a to ne mogu da rade ni preko fiksne telefonije ako prethodno nemaju izričitu, pisanu saglasnost potrošača da želi primanje takvih poziva.
 
Novom odlukom, AI-generisani glasovi u "robopozivima" svrstani su među veštačke, pa se prema tome na njih primenjuju isti standardi koji važe u zakonu iz 1991. godine, saopštila je FCC.
Maksimalna kazna za prekršioca je 23.000 dolara po pozivu. Primaocu poziva koji pokrene spor omogućava se naknada štete koja dostiže 1.500 dolara po svakom neželjenom pozivu.
 
Uz pomoć američkog Zakona o zaštiti potrošača, FCC se uspešno razračunavala sa "robopozivarima" koji su se mešali u izbore.
 
Ova agencija je kaznila sa po pet miliona dolara dvojicu konzervativaca-prevaranata koji su lažno informisali ljude u dominantno crnačkim oblastima SAD da bi glasanje putem mejla moglo da ih izloži riziku od hapšenja, prinudne naplate duga i - prisilne vakcinacije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Realista

    14.02.2024 10:06
    Ipak je taj Zapad civilizacija
    Citiram "a to ne mogu da rade ni preko fiksne telefonije ako prethodno nemaju izričitu, pisanu saglasnost potrošača da želi primanje takvih poziva", dok je u srbiji shvatanje problema obrnuto, uzima se da ste u osnovi saglasni da vas spamuju osim ako se ne deklarišete da nećete tu "uslugu" a i to vam malo znači jer je sudstvo u rasulu...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.