Razvijena prva kalcijumska baterija: Mogla bi da bude održivija alternativa litijumu

Tim kineskih naučnika tvrdi da je razvio prvu bateriju na bazi kalcijuma koja se može puniti i prazniti potpuno 700 puta na sobnoj temperaturi.
Razvijena prva kalcijumska baterija: Mogla bi da bude održivija alternativa litijumu
Foto: Pixabay
Ovo bi potencijalno znači pružanje jeftinije i održivije alternative litijum-jonskim baterijama, prenosi Danas portal Balkan Green Energy News.
 
Tim sa Univerziteta Fudan u Šangaju veruje da bi njihov pronalazak mogao da pretvori hemiju kalcijuma u "obećavajuću, održivu tehnologiju za skladištenje energije".
Kineski naučnici su takođe ugradili svoj uređaj sa kalcijumom i kiseonikom u vlakna kako bi stvorili fleksibilnu tekstilnu bateriju koja bi mogla da napaja pametni telefon, navodi se u radu objavljenom u časopisu Nature.
 
Kineski naučnici kažu da sistemi kalcijum-kiseonik (Ca-O2) pokazuju najveću teorijsku gustinu energije među varijantama baterija na bazi kalcijuma jer se gorivo dobija iz kiseonika u vazduhu, a ne iz materijala uskladištenog u njemu.
Performanse i kapacitet nove baterije ostaju ograničeni, ali kineski naučnici se nadaju da bi mogli biti poboljšani daljim inženjeringom, prema izveštajima.
 
Litijum-jonske baterije su najčešće korišćene širom sveta zbog svoje velike gustine energije (kapaciteta skladištenja energije u odnosu na težinu ili veličinu).
 
Rastuća potražnja za baterijama prouzrokovaće nestašicu litijuma u narednim decenijama
Međutim, prema kineskim naučnicima, pošto je kalcijuma na Zemlji čak 2.500 puta više od litijuma, nova baterija nudi održivu alternativu sa moguće uporedivom gustinom energije.
 
Globalni trend rastuće potražnje za baterijama za električna vozila i uređaje, domaćinstva i solarne i vetroelektrane će izazvati ozbiljne nestašice u snabdevanju litijumom u narednim decenijama.

U pokušaju da obezbedi dovoljno litijuma i drugih strateških minerala, Evropska unija je usvojila novo zakonodavstvo koje će joj omogućiti da ih nabavi kroz poslove sa prijateljskim trećim zemljama, uključujući kontroverzne i potencijalno štetne projekte rudarstva litijuma.

  • coa

    19.02.2024 13:46
    Jos jedan potrosac O2!
    U stvari, bolje ostati bez kiseonika nego bez prazne baterije, takvo vreme doslo....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija