Otkrivena još tri meseca oko Neptuna i Urana

Astronomi su pronašli tri do sada nepoznata meseca u Sunčevom sistemu, dva koja kruže oko Neptuna i jedan oko Urana.
Otkrivena još tri meseca oko Neptuna i Urana
Foto: Pixabay
Udaljeni meseci primećeni su pomoću kopnenih teleskopa na Havajima i u Čileu, saopštio je Centar za male planete Međunarodne astronomske unije.
 
"Jedan od Neptunovih novih meseca ima najduže poznato orbitalno putovanje i potrebno mu je oko 27 godina da pređe jedan krug oko Neptuna", rekao je Skot Šepard, astronom sa Karnegi instituta za nauku u Vašingtonu koji je pomogao pri otkrivanju ova tri satelita. 
Mesec koji kruži oko Urana, sa procenjenim prečnikom od samo osam kilometara, verovatno je najmanji mesec te planete, prenosi AP.
 
"Sumnjamo da možda postoji još mnogo manjih satelita koje tek treba otkriti", dodao je Šepard.
Uzimajući u obzir najnovije otkriće, oko Neptuna kruži 16 meseca, a oko Urana 28.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.