Nemačka policija za teroristkinjom tragala 30 godina, veštačka inteligencija 30 minuta
Da li je u hapšenju levičarske teroristkinje RAF-a Danijele Klete korišćena veštačka inteligencija, odnosno program za prepoznavanje lica? I zašto su sada mnogi u Nemačkoj zbog toga zabrinuti?
Foto: Beta/AP
Majkl Kolborn je bio i više nego iznenađen kada su prvi rezultati na njegovom ekranu počeli da se pojavljuju posle samo pet do deset minuta. Kompletna pretraga bila je gotova za pola sata, piše Dojče vele.
Kolborn je istraživač u globalnoj mreži "Bellingcat" sa sedištem u Amsterdamu. Vodi projekat o desničarskim ekstremistima u Evropi. Za autore podkasta "Legion", koji se emituje na nemačkom javnom servisu RBB, prošle jeseni je istraživao slučaj Danijele Klete.
Ona danas ima 65 godina, a bila je pripadnica tzv. treće generacije "Frakcije Crvene armije" (RAF). Za njom se tragalo punih 30 godina. Uhapsila ju je policija Donje Saksonije u ponedeljak, 26. februara, u Berlinu. Nešto kasnije u njenom stanu pronađena je i municija.
"Ja nisam dao nikakve informacije policiji. A nisam ni jedini koji ju je tražio", rekao je Kolborn za berlinski Tagescajtung.
Pretraga interneta - samo pola sata
Istina je da je poslednjih godina bilo više pokušaja da se uđe u trag Danijeli Klete. U novembru prošle godine istražitelji su, nakon jedne dojave, držali na oku njen stan u Berlinu.
Istovremeno su i novinari podkasta "Legion" tragali za Klete, a u oktobru su zamolili Kolborna da analizira fotografije iz 2017. na kojima je navodno ona bila.
Kolborn je za pretragu koristio veštačku inteligenciju, odnosno program koji poredi lice na fotografiji s fotografijama na internetu, pre svega na društvenim mrežama.
"Ceo proces je trajao oko 30 minuta. Dakle, od potrage za licem Danijele Klete, do hipoteze da su fotografije starije žene snimljene u jednom brazilskom kulturnom centru najverovatnije fotografije Danijele Klete", kaže Kolborn.
Da bi bio siguran, rezultate je proverio uz pomoć još jednog programa.
"Prema softveru, na obe slike je bila ista osoba. Smatrao sam da je rezultat verovatan i to sam rekao novinarima podkasta. Preporučio sam im da prate taj trag."
Kontroverzni softver iz Dubaija
Jedan od programa koji je Kolborn koristio zove se "PimEyes". Svima je dostupan, a on ga je, kaže, platio samo 30 evra. Program koristi veštačku inteligenciju da pronađe veze između različitih fotografija na internetu i tako prati ljude na različitim slikama. Ako je fotografija javno dostupna, "PimEyes" može da je čita i analizira.
Taj startap je osnovan 2017. u Poljskoj, a danas je u vlasništvu jedne kompanije iz Dubaija. Zbog svoje netransparentne poslovne prakse i kontroverznog postupanja po pitanju zaštite podataka, "PimEyes" je više puta kritikovan, a protiv kompanije je u Baden-Virtembergu krajem 2022. pokrenut i krivični postupak.
Ovo nije prvi put da upotreba softvera za prepoznavanje lica dospeva na naslovne strane, o čemu je i Dojče vele više puta izveštavao u poslednjih nekoliko godina, a ticalo se, između ostalog, i Srbije.
Poslednji slučaj je iz jeseni prošle godine, kada je jedan nalog na Tiktoku privukao pažnju nakon što je snimke sa koncerata Tejlor Svift ubacio u takav program i identifikovao ko su bili posetioci koncerta. To su gledali milioni korisnika te mreže.
Za i protiv upotrebe spornog softvera
Postavlja se pitanje kako je Majkl Kolborn, čovek koji čak i ne zna nemački jezik, mogao za pola sata da pronađe teroristkinju, a nemačka policija za 30 godina nije? Odnosno, zašto policija nije koristila takav program u potrazi za Danijelom Klete?
Zato što ih koči zakon o zaštiti ličnih podataka.
"Programe koje su koristili novinari i istraživači policija sme da koristi samo u ograničenoj meri ili pod posebnim uslovima", objašnjava Danijela Berens, ministarka unutrašnjih poslova Donje Saksonije.
Ona pritom naglašava da je policija samostalno ušla u trag Danijeli Klete, da "uspeh potrage nema nikakve veze s istraživanjem podkasta".
"Već dugo se zalažem da našim bezbednosnim organima obezbedimo modernije metode nadzora, omogućimo upotrebu veštačke inteligencije i naoružamo je ovlašćenjima koja su kompatibilna s vladavinom zakona i slobodnim društvenim poretkom", rekla je Berens za Tagesšpigel.
S njom se slaže i predsednik Saveznog sindikata policije Johen Kopelke.
"Nije nam jasno zašto policiji nije dozvoljeno da koristi tako koristan softver u doba veštačke inteligencije, automatizacije i digitalizacije", rekao je Kopelke i ukazao da su policije u drugim, susednim državama EU, u tom pogledu već daleko napredovale.
On se, kaže, zalaže da se tehnologija prepoznavanja lica koristi na železničkim stanicama, aerodromima i fudbalskim stadionima.
Oglasila se i opozicija. Aleksander Trom iz redova Hrišćansko-demokratske unije (CDU) rekao je da vladajuća koalicija "konačno mora da prestane da ne veruje našim policajcima i mora da ih opremi veštinama koje su u 21. veku neophodne".
Poslanik vladajućih Liberala (FDP) Konstantin Kule smatra, međutim, da je policijska upotreba softvera za prepoznavanje lica "veoma problematična".
"Građani moraju biti u mogućnosti da se kreću u javnom prostoru, a da ne mogu da budu identifikovati na svakom koraku", kaže Kule.
Orvelova 1984?
Istraživač Mihael Kolburn smatra da je u svakom slučaju neophodna društvena debata o tome da li i kako koristiti takve programe.
"Mislim da organi za sprovođenje zakona ne bi trebalo da postavljaju kamere u stilu Orvelove '1984' i da svuda koriste softver za prepoznavanje lica. To bi bilo strašno. Ali, mislim da policija treba bolje da se upozna s digitalnim tehnologijama", naveo je Kolburn.
A na pitanje da li ga muče etičke sumnje zbog toga što je njegovo istraživanje možda posledično dovelo do hapšenja Danijele Klete, Kolburn odgovara:
"Ne. Za njom se već tragalo i to ne zbog lažnih optužbi. Ali, možda bih više voleo da sam umesto toga pronašao nekoliko odbeglih neonacista."
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Veštačka inteligencija naučila da prepozna razlike između aroma američkih i škotskih viskija
22.12.2024.•
0
Istraživači su koristili veštačku inteligenciju kako bi prepoznali razliku između arome viskija i utvrdili da li je piće proizvedeno u SAD ili Škotskoj.
VIDEO: Instagram najavio nove AI alate za menjanje video-zapisa
22.12.2024.•
0
Čelnik Instagrama Adam Moseri najavio je da će ova društvena mreža uskoro imati nove funkcije na bazi veštačke inteligencije koje će korisnicima omogućiti da "promene skoro svaki aspekt" videa.
Starlink Ilona Maska dostupan i na Kosovu
22.12.2024.•
3
Američki milijarder Ilon Mask objavio je da je njegova privatna internet satelitska mreža Starlink sada operativna i na Kosovu.
Astronomi otkrili još dve populacije tamnih kometa u našem Sunčevom sistemu
21.12.2024.•
0
Astronomi su uočili sedam novih kosmičkih fenomena poznatih kao tamne komete koje bi naučnicima mogle da otkriju da li su ova nebeska tela pomogla da na Zemlju stignu važni elementi poput vode.
Severni magnetni pol se pomerio prema Rusiji: Pre 20 godina ubrzao ka Sibiru, sada malo usporio
19.12.2024.•
1
Magnetni sever je u poslednjih 20 godina ubrzao prema Sibiru, povećavajući brzinu svake godine, sve do pre otprilike pet godina, kada je iznenada usporio sa 50 na 35 km godišnje, kažu naučnici.
ChatGPT dostupan za telefonske pozive i poruke
19.12.2024.•
0
Matična kompanija ChatGPT-a, OpenAI, predstavila je novu funkciju WhatsApp-a, omogućavajući američkim korisnicima da ćaskaju sa četbotom.
Kineski astronauti postavili novi rekord u šetnji svemirom
19.12.2024.•
0
Kineski astronauti Ksuzhe i Lingdong završili su devetočasovnu misiju izvan svemirske stanice Tiangong i tako oborili prethodni rekord svemirske šetnje, izvestila je Kineska svemirska agencija CMSA.
Odložen povratak astronauta sa Međunarodne svemirske stanice
19.12.2024.•
0
NASA je saopštila da će povratak astronauta Suni Vilijams i Buča Vilmora sa Međunarodne svemirske stanice (ISS) biti odložen do kraja marta.
Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo
17.12.2024.•
0
Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.
Projekat Iris kao konkurencija Maskovom Starlinku: EU šalje 300 internet satelita u orbitu Zemlje
17.12.2024.•
0
Evropska unija potpisala je ugovor vredan 10,6 milijardi evra za lansiranje skoro 300 satelita u nisku i srednju orbitu Zemlje do 2030.
Naučnici traže: Prekinuti laboratorijske eksperimente koji bi mogli dovesti do nestanka čovečanstva
15.12.2024.•
0
Međunarodna grupa sačinjena od nobelovaca, naučnika i stručnjaka u različitim oblastima pozvala je na prekid laboratorijskih eksperimenata u kojima bi mogli da se stvore sintetički mikrobi.
"Bakterija Konan" može da izdrži zračenje koje ubija čoveka
15.12.2024.•
0
Bakterija pod nazivom Deinokokus radiodurans, nazvana "Bakterija Konan" zbog svoje sposobnosti da preživi najteže ekstreme, može da izdrži doze zračenja 28.000 puta veće od onih koje bi ubile ljude.
Mask pod sumnjom da je krio svoj udeo u Tviteru
14.12.2024.•
0
Komisija za hartije od vrednosti (SEC) istražuje da li je američki milijarder Ilon Mask u zakonskom roku otkrio svoj udeo akcija u platformi Iks (Tviter).
Holandski volonteri otkrili signal sa sonde "Vojadžer 1" lansirane 1977. godine
11.12.2024.•
1
Volonteri koji rade na starom radio teleskopu u selu Dvinglo, u holandskoj provinciji Drent, uspeli su da uhvate signal sa svemirske sonde Vojadžer 1 (Voyager 1), koja je lansirana 1977. godine.
VIDEO: Kvantni čip Gugla za pet minuta reši ono za šta bi inače trebalo deset septiliona godina
11.12.2024.•
2
Novi čip koji najavljuje Gugl može za pet minuta da reši problem za koji bi trenutno najbržim svetskim super-računarima trebalo deset septiliona ili 10.000.000.000.000.000.000.000.000 godina.
Svemir se širi za osam odsto brže od očekivanja
10.12.2024.•
4
Univerzum se širi za oko osam odsto brže nego što bi se očekivalo, pokazuju podaci koje je dve godine prikupljao svemirski teleskop NASA-e "Džejms Veb".
NASA odložila misiju Artemis II za april 2026. godine
08.12.2024.•
0
Američka svemirska agencija NASA objavila je novi raspored svojih nadolazećih misija iz programa Artemis, koje uključuju slanje astronauta na Mesec.
ChatGPT svake nedelje koristi 300 miliona ljudi
08.12.2024.•
0
ChatGPT, ključni proizvod kompanije za razvoj veštačke inteligencije Open AI, svake nedelje koristi 300 miliona ljudi, izjavio je izvršni direktor pomenute firme Sem Altman.
Zbog sajber napada: FBI poziva korisnike ajfona i androida da za poruke koriste Signal i Vocap
06.12.2024.•
2
Američki Federalni biro za istrage upozorio je korisnike Ajfona i Androida na opasnost od slanja međusobnih poruka bez enkripcije nakon nedavnog sajber napada koji je izvela kineska hakerska grupa.
Lansirana dva satelita koja će izazvati veštačka pomračenja Sunca
05.12.2024.•
0
Dva evropska satelita danas su lansirana u orbitu u okviru prve misije izazivanja veštačkog pomračenja Sunca.
VIDEO: Mali asteroid osvetlio nebo iznad Sibira
05.12.2024.•
1
Sinoć je asteroid, zvanično nazvan 2024 XA1, ušao u Zemljinu atmosferu i izgoreo iznad Sibira, osvetlivši nebo dramatičnom vatrenom kuglom.
Komentari 4
Џорџ
Zare
@zzz
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar