OpenAI demonstrira tehnologiju generisanja ljudskog glasa, ali je za sada ne pušta u opticaj

Kompanija OpenAI, tvorac ChatGPT-a, ulazi u posao sa AI glasovnom asistencijom i danas je demonstrirala novu tehnologiju koja može da klonira ljudski glas.
OpenAI demonstrira tehnologiju generisanja ljudskog glasa, ali je za sada ne pušta u opticaj
Foto: Pixabay
Međutim, kako dodaju, još uvek je neće pustiti u javni opticaj - iz bezbednosnih razloga.
 
Kompanija za veštačku inteligenciju predstavila je svoju novu tehnologiju Vois endžin, nešto više od nedelju dana pošto je podnela prijavu za dobijanje žiga za njen naziv.
OpenAI tvrdi da veštačka inteligencija u sklopu ove tehnologije može da rekonstruiše nečiji glas za samo 15 sekundi snimanja te osobe kako priča.
 
Prema rečima kompanije, planira se testiranje sa ljudima, "ali se u ovom trenutku ne planira njeno puštanje u javni opticaj" - zbog opasnosti od zloupotreba.
OpenAI kaže da planira da ga pregleda sa ranim testerima, "ali ne uveliko pušta ovu tehnologiju u ovom trenutku" zbog opasnosti od zloupotrebe.
 
"Shvatamo da generisanje govora koji liči na ljudski nosi sa sobom ozbiljne rizike, koji su nam naročito na pameti u izbornoj godini", navodi se u saopštenju kompanije iz San Franciska.
 
U američkoj saveznoj državi Nju Hempšajer, vlasti istražuju slučaj automatizovanih poziva upućivanih hiljadama glasača u kojima im se obraćao lažni glas predsednika SAD Džozefa Bajdena - generisan uz pomoć veštačke inteligencije.
 
Brojne startap kompanije već prodaju tehnologiju za kloniranje glasa, od kojih su neke dostupne javnosti ili odabranim poslovnim korisnicima, kao što su studiji u industriji zabave.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

ChatGPT dobio aplikaciju za Windows

Kompanija OpenAI trenutno testira aplikaciju za ChatGPT namenjenu operativnom sistemu Windows, ali zasad je dostupna samo korisnicima koji plaćaju ovu uslugu.