Naučnici planiraju da izazovu prvo veštačko pomračenje Sunca
Evropska svemirska agencija pokrenula je program "Proba-3" u kom će prvi put u istoriji pokušati da izazove veštačko pomračenje sunca.
Foto: Pixabay
Ključ ove misije je lansiranje dva satelita koji će proučavati Sunčevu koronu, odnosno atmosferu koja okružuje nama najbližu zvezdu, što će nam omogućiti bolje razumevanje solarnog vremena, prenosi Euronews Srbija.
Najveći izazov ovog projekta je letenje satelita u formaciji sa velikom preciznošću, a iskustvo koje ESA bude stekla u okviru ove misije biće dragoceno i za buduće projekte.
Letelice "Coronagraph" i "Occulter" biće postavljene u formaciji čija se preciznost meri u milimetrima, na međusobnoj udaljenosti od 144 metra i većoj.
"Occulter" će leteti bliže Suncu i blokiraće Sunčev disk, bacajući senku na drugi satelit, na isti način na koji Mesec stvara senku na Zemljinoj površini tokom pravog pomračenja. To će omogućiti da "Coronagraph" fotografiše unutrašnji deo regije korone, što je zbog zaslepljujuće svetlosti Sunca nemoguće u uobičajenim okolnostima.
"Proba" je inače akronim za "Project of Onboard Autonomy", a takođe na latinskom znači "Hajde da pokušamo".
Kada sateliti završe sa fotografisanjem, tim na Zemlji poslaće komandu da se sateliti razdvoje na dovoljnu udaljenost, kako se ne bi sudarili.
Proučavanje Sunčeve korone pomoći će naučnicima da predviđaju solarno vreme, kao što su geomagnetske solarne oluje, koje mogu da utiču na satelite u orbiti, kao i na komunikacione i strujne mreže na Zemlji.
"To će nam pomoći da bolje razumemo brojne stvari, poput porekla solarnih vetrova. I dalje ima nekih pitanja na koja nemamo odgovor, posebno onih koja se tiču sporih vetrova. Spori vetrovi su oni koji variraju i koji nisu homogeni i uniformni. Još nije sigurno odakle potiču", kaže Andrej Žukov, istraživač Kraljevske opservatorije u Belgiji.
Dva satelita se trenutno pripremaju za konačno spajanje u Belgiji, odakle će biti premešteni u Indiju i lansirani pomoću "Polar Satellite Launch Vehicle" letelice u septembru ove godine.
Vredi napomenuti da pomračenje koje će sateliti izazvati neće biti vidljivo na Zemlji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Open AI razmatra da započne proizvodnju humanoidnih robota
29.12.2024.•
0
Kalifornijska kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI, proizvođač popularnog ChatGPT, razmatra da proširi svoje poslovanje na polje robotike i započne proizvodnju humanoidnih robota.
Japanski stručnjaci projektuju stanište na Mesecu sa veštačkom gravitacijom
29.12.2024.•
0
Japanski univerzitet Kjoto i građevinska kompanija "Kajima" zajedno učestvuju u istraživanju koje ima cilj da razvije lunarno stanište sposobno da generiše veštačku gravitaciju.
VIDEO: Humanoidni robot Atlas obučen kao Deda Mraz pokazao novi trik
29.12.2024.•
0
Kompanija Boston Dynamics je ove nedelje objavila snimak svog robota, koji je pokazao novi trik.
Svi punjači sada moraju da imaju istu USB utičnicu za punjenje
29.12.2024.•
0
Svi elektronski prenosni uređaji male i srednje veličine, koji se prodaju u Evropskoj uniji, od sada moraju biti kompatibilni s USB-C portovima.
Solarna sonda "Parker" približava se Suncu: Ispitaće njegovu površinu i atomosferu
24.12.2024.•
1
Solarna sonda "Parker" agencije NASA danas će se približiti Suncu na 6,1 milion kilometara i ispitaće njegovu površinu i atmosferu.
Whatsapp ukida podršku za starije Android uređaje: Slično bi moglo da se desi i sa iPhone uređajima
23.12.2024.•
0
Kompanija Meta odlučila je da ukine podršku za aplikaciju WhatsApp na starim uređajima koji koriste Google operativni sistem Android.
Mask potvrdio da je Starlink aktivan na Kosovu: Šta to znači?
23.12.2024.•
0
Američki milijarder Ilon Mask objavio je da je njegova privatna satelitska internet mreža Starlink sada operativna na teritoriji Kosova.
Veštačka inteligencija naučila da prepozna razlike između aroma američkih i škotskih viskija
22.12.2024.•
0
Istraživači su koristili veštačku inteligenciju kako bi prepoznali razliku između arome viskija i utvrdili da li je piće proizvedeno u SAD ili Škotskoj.
VIDEO: Instagram najavio nove AI alate za menjanje video-zapisa
22.12.2024.•
0
Čelnik Instagrama Adam Moseri najavio je da će ova društvena mreža uskoro imati nove funkcije na bazi veštačke inteligencije koje će korisnicima omogućiti da "promene skoro svaki aspekt" videa.
Starlink Ilona Maska dostupan i na Kosovu
22.12.2024.•
3
Američki milijarder Ilon Mask objavio je da je njegova privatna internet satelitska mreža Starlink sada operativna i na Kosovu.
Astronomi otkrili još dve populacije tamnih kometa u našem Sunčevom sistemu
21.12.2024.•
0
Astronomi su uočili sedam novih kosmičkih fenomena poznatih kao tamne komete koje bi naučnicima mogle da otkriju da li su ova nebeska tela pomogla da na Zemlju stignu važni elementi poput vode.
Severni magnetni pol se pomerio prema Rusiji: Pre 20 godina ubrzao ka Sibiru, sada malo usporio
19.12.2024.•
1
Magnetni sever je u poslednjih 20 godina ubrzao prema Sibiru, povećavajući brzinu svake godine, sve do pre otprilike pet godina, kada je iznenada usporio sa 50 na 35 km godišnje, kažu naučnici.
ChatGPT dostupan za telefonske pozive i poruke
19.12.2024.•
0
Matična kompanija ChatGPT-a, OpenAI, predstavila je novu funkciju WhatsApp-a, omogućavajući američkim korisnicima da ćaskaju sa četbotom.
Kineski astronauti postavili novi rekord u šetnji svemirom
19.12.2024.•
0
Kineski astronauti Ksuzhe i Lingdong završili su devetočasovnu misiju izvan svemirske stanice Tiangong i tako oborili prethodni rekord svemirske šetnje, izvestila je Kineska svemirska agencija CMSA.
Odložen povratak astronauta sa Međunarodne svemirske stanice
19.12.2024.•
0
NASA je saopštila da će povratak astronauta Suni Vilijams i Buča Vilmora sa Međunarodne svemirske stanice (ISS) biti odložen do kraja marta.
Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo
17.12.2024.•
0
Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.
Projekat Iris kao konkurencija Maskovom Starlinku: EU šalje 300 internet satelita u orbitu Zemlje
17.12.2024.•
0
Evropska unija potpisala je ugovor vredan 10,6 milijardi evra za lansiranje skoro 300 satelita u nisku i srednju orbitu Zemlje do 2030.
Naučnici traže: Prekinuti laboratorijske eksperimente koji bi mogli dovesti do nestanka čovečanstva
15.12.2024.•
0
Međunarodna grupa sačinjena od nobelovaca, naučnika i stručnjaka u različitim oblastima pozvala je na prekid laboratorijskih eksperimenata u kojima bi mogli da se stvore sintetički mikrobi.
"Bakterija Konan" može da izdrži zračenje koje ubija čoveka
15.12.2024.•
0
Bakterija pod nazivom Deinokokus radiodurans, nazvana "Bakterija Konan" zbog svoje sposobnosti da preživi najteže ekstreme, može da izdrži doze zračenja 28.000 puta veće od onih koje bi ubile ljude.
Mask pod sumnjom da je krio svoj udeo u Tviteru
14.12.2024.•
0
Komisija za hartije od vrednosti (SEC) istražuje da li je američki milijarder Ilon Mask u zakonskom roku otkrio svoj udeo akcija u platformi Iks (Tviter).
Holandski volonteri otkrili signal sa sonde "Vojadžer 1" lansirane 1977. godine
11.12.2024.•
1
Volonteri koji rade na starom radio teleskopu u selu Dvinglo, u holandskoj provinciji Drent, uspeli su da uhvate signal sa svemirske sonde Vojadžer 1 (Voyager 1), koja je lansirana 1977. godine.
Komentari 1
mile
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar