Naučnici planiraju da izazovu prvo veštačko pomračenje Sunca

Evropska svemirska agencija pokrenula je program "Proba-3" u kom će prvi put u istoriji pokušati da izazove veštačko pomračenje sunca.
Naučnici planiraju da izazovu prvo veštačko pomračenje Sunca
Foto: Pixabay
Ključ ove misije je lansiranje dva satelita koji će proučavati Sunčevu koronu, odnosno atmosferu koja okružuje nama najbližu zvezdu, što će nam omogućiti bolje razumevanje solarnog vremena, prenosi Euronews Srbija.
 
Najveći izazov ovog projekta je letenje satelita u formaciji sa velikom preciznošću, a iskustvo koje ESA bude stekla u okviru ove misije biće dragoceno i za buduće projekte.
Letelice "Coronagraph" i "Occulter" biće postavljene u formaciji čija se preciznost meri u milimetrima, na međusobnoj udaljenosti od 144 metra i većoj.
 
"Occulter" će leteti bliže Suncu i blokiraće Sunčev disk, bacajući senku na drugi satelit, na isti način na koji Mesec stvara senku na Zemljinoj površini tokom pravog pomračenja. To će omogućiti da "Coronagraph" fotografiše unutrašnji deo regije korone, što je zbog zaslepljujuće svetlosti Sunca nemoguće u uobičajenim okolnostima.
"Proba" je inače akronim za "Project of Onboard Autonomy", a takođe na latinskom znači "Hajde da pokušamo".
 
Kada sateliti završe sa fotografisanjem, tim na Zemlji poslaće komandu da se sateliti razdvoje na dovoljnu udaljenost, kako se ne bi sudarili.
 
Proučavanje Sunčeve korone pomoći će naučnicima da predviđaju solarno vreme, kao što su geomagnetske solarne oluje, koje mogu da utiču na satelite u orbiti, kao i na komunikacione i strujne mreže na Zemlji.
 
"To će nam pomoći da bolje razumemo brojne stvari, poput porekla solarnih vetrova. I dalje ima nekih pitanja na koja nemamo odgovor, posebno onih koja se tiču sporih vetrova. Spori vetrovi su oni koji variraju i koji nisu homogeni i uniformni. Još nije sigurno odakle potiču", kaže Andrej Žukov, istraživač Kraljevske opservatorije u Belgiji.
Dva satelita se trenutno pripremaju za konačno spajanje u Belgiji, odakle će biti premešteni u Indiju i lansirani pomoću "Polar Satellite Launch Vehicle" letelice u septembru ove godine.
 
Vredi napomenuti da pomračenje koje će sateliti izazvati neće biti vidljivo na Zemlji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • mile

    23.04.2024 13:59
    Samo se vi igrajte .Posle će biti " nismo znali".

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.