Kina sutra šalje novu posadu na svoju svemirsku stanicu

Kina će sutra uveče poslati novu posadu na svoju svemirsku stanicu Tjangong, objavila je kineska svemirska agencija.
Kina sutra šalje novu posadu na svoju svemirsku stanicu
Foto: Beta/AP
Ovo je deo ambicioznog svemirskog programa kojim se planira slanje astronauta na Mesec do 2030. godine.
 
Svemirska misija Šendžu-18, sastavljena od troje astronauta, poleteće u 20.59 časova po lokalnom vremenu u četvrtak iz Centra za lansiranje satelita Džijukvan, na severozapadu Kine, saopštila je svemirska agencija zadužena za letove sa posadom (CMSA). 
Tročlani tim predvodi Je Guangfu, vojni pilot i astronaut koji je već bio deo posade letelice Šendžu-13 u 2021. godini. Sa njim će biti još dvoje astronauta kojima će to biti prvi put u svemir.
 
Posada će ostati u orbiti šest meseci gde će sprovoditi naučne testove, postaviti na svemirsku stanicu opremu za zaštitu od svemirskog otpada i drugo, rekao je Lin Siaćijang pomoćnik direktora CMSA na konferenciji za novinare.  
On je rekao da Kina radi i na tome da u kasnijoj fazi ponudi pristup stranim astronautima i svemirskim turistima svojoj svemirskoj stanici.
 
Tjangong koji znači Nebeska palata je značajan projekat kineskog svemirskog programa u okviru kog su roveri sleteli na Mesec i na Mars i koji je omogućio Kini da postane treća zemlja koja je poslala ljude u orbitu.
 
Izgradnja Tjangonga završena je 2022. godine, a treba da ostane u niskoj zemaljskoj orbiti, između 400 i 450 kilometara iznad planete tokom najmanje deset godina.
 
Na svemirskoj stanici smenjuju se ekipe od tri astronauta.
 
Novi tim će zameniti tim iz misije Šendžu 17 koji je poslat na svemirsku stanicu u oktobru.
 
Kina je isključena iz Međunarodne svemirske stanice od 2011. kada su SAD zabranili svojoj svemirskoj agenciji NASA da sarađuje sa Pekingom. Kina je tada razvila svoj projekat svemirske stanice.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.