Boing će ponovo prevoziti astronaute u svemir, moguć i svemirski turizam
Posle više godina odlaganja Boing će u ponedeljak, 6. maja prevesti posadu u Međunarodnu svemirsku stanicu u orbiti oko Zemlje, saopštila je ta američka aeronautička kompanija.
Foto: Beta/AP
To će biti prvi let Boingove kapsule Starlajner s posadom koju će činiti dva pilota NASA-e koji će testirati kaspulu tokom probne vožnje i jednonedeljnog boravka u Svemirskoj stanici.
Kapsula bi trebalo da stigne do svemirske stanice za oko 26 časova.
Pod uslovom da proba prođe dobro, NASA će naizmenično koristiti usluge Boinga i SpejsEksa Ilona Maska da bi astronaute slala do Međunarodne svemirske stanice i vraćala iz nje.
NASA se za prevoz astronauta obratila američkim kompanijama pošto su "penzionisani spejs-šatlovi".
SpejsEks Ilona Maska obavio je devet takvih putovanja za NASA-u od 2020. godine, dok je Boeing imao samo dva probna leta.
NASA je dala Boingu više od četiri milijarde dolara za razvoj kapsule, dok je SpejsEks dobio 2,6 milijardi dolara.
Boingova kapsula Starlajner, visoka oko tri metra i prečnika 4,5, može da primi do sedam ljudi, mada će NASA posade obično imati četiri.
U prethodna dva test leta Starlajnera nije bilo posade. Prvi test 2019. godine naišao je na problem sa softverom, pa prazna kapsula nije mogla da stigne do Stanice, a tokom drugog testa prošle godine ;pojavio se problem sa slabim padobranom za prizemljenje i ugradnjom zapaljivog materijala što je trebalo popraviti ili ukloniti.
Starlajner će poneti raketa "Atlas V" kompanije "United Launch Alliance" sa stanice Svemirskih snaga SAD Kejp Kanaveral.
To će biti prvi put da se astronauti voze Atlasom ;od NASA-inog projekta Merkur, počevši od Džona Glena kada je postao prvi Amerikanac koji je 1962. godine kružio oko Zemlje.
Šezdeset dve godine kasnije, ovo će biti 100. lansiranje "Atlasa V" koji koristi se za podizanje satelita i svemirskih letelica.
Kapsule obe kompanije su autonomne i za višekratnu upotrebu. Za razliku od SpejsEks Dragonsa, Starlajner ima tradicionalne ručne kontrole i prekidače pored ekrana osetljivih na dodir i, po astronautima, više liči na NASA-ine Orion kapsule za misije na Mesec. Astronauti će nakratko preuzeti ručnu kontrolu na putu do Svemirske stanice.
Jedna velika razlika je na kraju, pri povratku na Zemlju - Starlajner sleće na tlo s vazdušnim jastucima sa amortizacijom, dok Dragon pada u more.
Boing je najavio šest putovanja Starlajnerom za NASA nakon ovog, a okleva da kaže da li postoje planovi za moguće turistička putovanja Starlajnerom u svemir, ali nije isključilo takvu mogućnost.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Whatsapp ukida podršku za starije Android uređaje: Slično bi moglo da se desi i sa iPhone uređajima
23.12.2024.•
0
Kompanija Meta odlučila je da ukine podršku za aplikaciju WhatsApp na starim uređajima koji koriste Google operativni sistem Android.
Mask potvrdio da je Starlink aktivan na Kosovu: Šta to znači?
23.12.2024.•
0
Američki milijarder Ilon Mask objavio je da je njegova privatna satelitska internet mreža Starlink sada operativna na teritoriji Kosova.
Veštačka inteligencija naučila da prepozna razlike između aroma američkih i škotskih viskija
22.12.2024.•
0
Istraživači su koristili veštačku inteligenciju kako bi prepoznali razliku između arome viskija i utvrdili da li je piće proizvedeno u SAD ili Škotskoj.
VIDEO: Instagram najavio nove AI alate za menjanje video-zapisa
22.12.2024.•
0
Čelnik Instagrama Adam Moseri najavio je da će ova društvena mreža uskoro imati nove funkcije na bazi veštačke inteligencije koje će korisnicima omogućiti da "promene skoro svaki aspekt" videa.
Starlink Ilona Maska dostupan i na Kosovu
22.12.2024.•
3
Američki milijarder Ilon Mask objavio je da je njegova privatna internet satelitska mreža Starlink sada operativna i na Kosovu.
Astronomi otkrili još dve populacije tamnih kometa u našem Sunčevom sistemu
21.12.2024.•
0
Astronomi su uočili sedam novih kosmičkih fenomena poznatih kao tamne komete koje bi naučnicima mogle da otkriju da li su ova nebeska tela pomogla da na Zemlju stignu važni elementi poput vode.
Severni magnetni pol se pomerio prema Rusiji: Pre 20 godina ubrzao ka Sibiru, sada malo usporio
19.12.2024.•
1
Magnetni sever je u poslednjih 20 godina ubrzao prema Sibiru, povećavajući brzinu svake godine, sve do pre otprilike pet godina, kada je iznenada usporio sa 50 na 35 km godišnje, kažu naučnici.
ChatGPT dostupan za telefonske pozive i poruke
19.12.2024.•
0
Matična kompanija ChatGPT-a, OpenAI, predstavila je novu funkciju WhatsApp-a, omogućavajući američkim korisnicima da ćaskaju sa četbotom.
Kineski astronauti postavili novi rekord u šetnji svemirom
19.12.2024.•
0
Kineski astronauti Ksuzhe i Lingdong završili su devetočasovnu misiju izvan svemirske stanice Tiangong i tako oborili prethodni rekord svemirske šetnje, izvestila je Kineska svemirska agencija CMSA.
Odložen povratak astronauta sa Međunarodne svemirske stanice
19.12.2024.•
0
NASA je saopštila da će povratak astronauta Suni Vilijams i Buča Vilmora sa Međunarodne svemirske stanice (ISS) biti odložen do kraja marta.
Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo
17.12.2024.•
0
Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.
Projekat Iris kao konkurencija Maskovom Starlinku: EU šalje 300 internet satelita u orbitu Zemlje
17.12.2024.•
0
Evropska unija potpisala je ugovor vredan 10,6 milijardi evra za lansiranje skoro 300 satelita u nisku i srednju orbitu Zemlje do 2030.
Naučnici traže: Prekinuti laboratorijske eksperimente koji bi mogli dovesti do nestanka čovečanstva
15.12.2024.•
0
Međunarodna grupa sačinjena od nobelovaca, naučnika i stručnjaka u različitim oblastima pozvala je na prekid laboratorijskih eksperimenata u kojima bi mogli da se stvore sintetički mikrobi.
"Bakterija Konan" može da izdrži zračenje koje ubija čoveka
15.12.2024.•
0
Bakterija pod nazivom Deinokokus radiodurans, nazvana "Bakterija Konan" zbog svoje sposobnosti da preživi najteže ekstreme, može da izdrži doze zračenja 28.000 puta veće od onih koje bi ubile ljude.
Mask pod sumnjom da je krio svoj udeo u Tviteru
14.12.2024.•
0
Komisija za hartije od vrednosti (SEC) istražuje da li je američki milijarder Ilon Mask u zakonskom roku otkrio svoj udeo akcija u platformi Iks (Tviter).
Holandski volonteri otkrili signal sa sonde "Vojadžer 1" lansirane 1977. godine
11.12.2024.•
1
Volonteri koji rade na starom radio teleskopu u selu Dvinglo, u holandskoj provinciji Drent, uspeli su da uhvate signal sa svemirske sonde Vojadžer 1 (Voyager 1), koja je lansirana 1977. godine.
VIDEO: Kvantni čip Gugla za pet minuta reši ono za šta bi inače trebalo deset septiliona godina
11.12.2024.•
2
Novi čip koji najavljuje Gugl može za pet minuta da reši problem za koji bi trenutno najbržim svetskim super-računarima trebalo deset septiliona ili 10.000.000.000.000.000.000.000.000 godina.
Svemir se širi za osam odsto brže od očekivanja
10.12.2024.•
4
Univerzum se širi za oko osam odsto brže nego što bi se očekivalo, pokazuju podaci koje je dve godine prikupljao svemirski teleskop NASA-e "Džejms Veb".
NASA odložila misiju Artemis II za april 2026. godine
08.12.2024.•
0
Američka svemirska agencija NASA objavila je novi raspored svojih nadolazećih misija iz programa Artemis, koje uključuju slanje astronauta na Mesec.
ChatGPT svake nedelje koristi 300 miliona ljudi
08.12.2024.•
0
ChatGPT, ključni proizvod kompanije za razvoj veštačke inteligencije Open AI, svake nedelje koristi 300 miliona ljudi, izjavio je izvršni direktor pomenute firme Sem Altman.
Zbog sajber napada: FBI poziva korisnike ajfona i androida da za poruke koriste Signal i Vocap
06.12.2024.•
2
Američki Federalni biro za istrage upozorio je korisnike Ajfona i Androida na opasnost od slanja međusobnih poruka bez enkripcije nakon nedavnog sajber napada koji je izvela kineska hakerska grupa.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar