Boing će ponovo prevoziti astronaute u svemir, moguć i svemirski turizam

Posle više godina odlaganja Boing će u ponedeljak, 6. maja prevesti posadu u Međunarodnu svemirsku stanicu u orbiti oko Zemlje, saopštila je ta američka aeronautička kompanija.
Boing će ponovo prevoziti astronaute u svemir, moguć i svemirski turizam
Foto: Beta/AP
To će biti prvi let Boingove kapsule Starlajner s posadom koju će činiti dva pilota NASA-e koji će testirati kaspulu tokom probne vožnje i jednonedeljnog boravka u Svemirskoj stanici. 
 
Kapsula bi trebalo da stigne do svemirske stanice za oko 26 časova.
Pod uslovom da proba prođe dobro, NASA će naizmenično koristiti usluge Boinga i SpejsEksa Ilona Maska da bi astronaute slala do Međunarodne svemirske stanice i vraćala iz nje.
 
NASA se za prevoz astronauta obratila američkim kompanijama pošto su "penzionisani spejs-šatlovi". 
SpejsEks Ilona Maska obavio je devet takvih putovanja za NASA-u od 2020. godine, dok je Boeing imao samo dva probna leta.
 
NASA je dala Boingu više od četiri milijarde dolara za razvoj kapsule, dok je SpejsEks dobio 2,6 milijardi dolara.
 
Boingova kapsula Starlajner, visoka oko tri metra i prečnika 4,5, može da primi do sedam ljudi, mada će NASA posade obično imati četiri.
 
U prethodna dva test leta Starlajnera nije bilo posade. Prvi test 2019. godine naišao je na problem sa softverom, pa prazna kapsula nije mogla da stigne do Stanice, a tokom drugog testa prošle godine ;pojavio se problem sa slabim padobranom za prizemljenje i ugradnjom zapaljivog materijala što je trebalo popraviti ili ukloniti.
 
Starlajner će poneti raketa "Atlas V" kompanije "United Launch Alliance" sa stanice Svemirskih snaga SAD Kejp Kanaveral. 
 
To će biti prvi put da se astronauti voze Atlasom ;od NASA-inog projekta Merkur, počevši od Džona Glena kada je postao prvi Amerikanac koji je 1962. godine kružio oko Zemlje. 
Šezdeset dve godine kasnije, ovo će biti 100. lansiranje "Atlasa V" koji koristi se za podizanje satelita i svemirskih letelica.
 
Kapsule obe kompanije su autonomne i za višekratnu upotrebu. Za razliku od SpejsEks Dragonsa, Starlajner ima tradicionalne ručne kontrole i prekidače pored ekrana osetljivih na dodir i, po astronautima, više liči na NASA-ine Orion kapsule za misije na Mesec. Astronauti će nakratko preuzeti ručnu kontrolu na putu do Svemirske stanice.
 
Jedna velika razlika je na kraju, pri povratku na Zemlju - Starlajner sleće na tlo s vazdušnim jastucima sa amortizacijom, dok Dragon pada u more.
 
Boing je najavio šest putovanja Starlajnerom za NASA nakon ovog, a okleva da kaže da li postoje planovi za moguće turistička putovanja Starlajnerom u svemir, ali nije isključilo takvu mogućnost.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

NASA

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.