Ovi sateliti će pratiti, upozoravati i delovati protiv pretećih projektila, javlja portal Space.com.
Ti sateliti, kako se navodi, namenjeni su detektovanju najnovije generacije projektila među koje spadaju i hipersonični, čija brzina kretanja može biti između 6.000 i 30.000 kilometara na sat.
Nije poznato mnogo detalja u vezi sa ovim odbrambenim planovima koji su nazvani Foo Fighter programme, ali se zna da bi se ovi sateliti pridružili već postojećim svemirskim letelicama za praćenje projektila koje je SAD već lansirala prethodne godine.
Foo Fighter program, koji je dobio ime po neidentifikovanim objektima, detektovanim NLO i drugim misterioznim pojavama na nebu tokom Drugog svetskog rata, obezbediće takozvanu vatrenu kontrolu (fire-control) protiv neprijateljskih projektila.
Vatrena kontrola podrazumeva sisteme koji kombinuju rezličite vrste tehnologija kao radarsku i tehnologiju infracrvenih zraka sa sistemima za onesposobljavanje kompjutera i oružjem koje deluje na daljinu kao što su presretači projektila.
Ti složeni uređaji treba da pomognu da se odbrana brzo i efikasno usmeri prema postojećoj opasnosti.
Foo Fighter sateliti, kaže direktor Agencije za razvoj odbrane u svemiru Derek Tarner, dopuniće već postojeći program odbrane u orbiti, a izrada ovih uređaja biće poverena kalifornijskoj kompaniji "Millennium Space Systems".
Deset satelita slične namene ova agencija je lansirala u orbitu aprilu 2023. godine, a odneo ih je SpaceX Falcon 9 lansiran iz vojne baze Vanderberg u Kaliforniji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar