Kineska Nacionalna svemirska uprava (CNSA) javila je da je jutros kineska letelica Čange 6 uspešno sletela na tamnu stranu meseca, gde treba da prikuplja uzorke i kasnije ih vrati na Zemlju.
Kineska letelica će prikupljati kamenje i druge uzorke u ogromnom krateru poznatom kao Južni pol Aitken basen, javila je jutros zvanična kineska agencija Sinhua.
Letelica je lansirana 3. maja i njen cilj je da prikupi uzorke kamenja i mekog tla iz tog dela Meseca, prvi put u istoriji.
To bi mogli da budu uzorci nekog od najstarijeg kamenja sa Meseca iz ogromnog kratera na njegovom Južnom polu.
Misija je šesta u programu Čange za istraživanje Meseca koji je dobio naziv po kineskoj boginji Meseca. To je druga misija koja treba da vrati nazad uzorke posle misije Čange5 koja je takođe uzimala uzorke sa bliže strane Meseca, 2020. godine.
Posle lansiranja iz centra Venčang, letelica Čange 6 kružila je oko Meseca čekajući da sleti. Zatim je sonda koja će se spustiti odvojila od dela koji kruži da se spusti na stranu Meseca stalno okrenutog od Zemlje.
Operaciju je podržavaio satelit Keikao-2, javila je kineska svemirska agencija.
U ovoj misiji modul za sletanje će koristiti mehaničku ruku da buši i prikupi do dva kilograma materijala sa površine i ispod površine Meseca koji će biti vraćen nazad u kapsuli koja trenutno kruži oko Meseca. Kontejner sa uzorcima treba da se vrati na Zemlju oko 25. juna.
Misije na tamnoj strani Meseca su teže zato što taj deo nije okrenut prema Zemlji i potreban je satelit kao relej da održava komunikacije.
Kineski državni mediji opisali su uspešno sletanje na Mesec kao "istorijski trenutak".
Lender treba da provede do tri dana prikupljajući materijal sa površine u operaciji koju je CNSA saopštila da će uključiti mnoge inženjerske inovacije, velike rizike i velike teškoće.
Program za Mesec je deo rastućeg rivlastva između SAD i drugih zemlaja, uključujući Japan i Indiju, u istraživanju svemira. Kina je postavila sopstvenu svemirsku stanicu u orbitu i tamo redovno šalje posade.
Kina planira da pošalje čoveka na Mesec pre 2030. godine, čime bi ona postala druga zemlja koja je to uradila posle SAD. Amerika takođe planira da šalje astronaute na Mesec ponovo prvi put u više od 50 godina, mada je, ranije ove godine, američka svemirska agencija NASA pomerila taj datum na 2026. godinu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Istraživači su koristili veštačku inteligenciju kako bi prepoznali razliku između arome viskija i utvrdili da li je piće proizvedeno u SAD ili Škotskoj.
Čelnik Instagrama Adam Moseri najavio je da će ova društvena mreža uskoro imati nove funkcije na bazi veštačke inteligencije koje će korisnicima omogućiti da "promene skoro svaki aspekt" videa.
Astronomi su uočili sedam novih kosmičkih fenomena poznatih kao tamne komete koje bi naučnicima mogle da otkriju da li su ova nebeska tela pomogla da na Zemlju stignu važni elementi poput vode.
Magnetni sever je u poslednjih 20 godina ubrzao prema Sibiru, povećavajući brzinu svake godine, sve do pre otprilike pet godina, kada je iznenada usporio sa 50 na 35 km godišnje, kažu naučnici.
Kineski astronauti Ksuzhe i Lingdong završili su devetočasovnu misiju izvan svemirske stanice Tiangong i tako oborili prethodni rekord svemirske šetnje, izvestila je Kineska svemirska agencija CMSA.
Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.
Međunarodna grupa sačinjena od nobelovaca, naučnika i stručnjaka u različitim oblastima pozvala je na prekid laboratorijskih eksperimenata u kojima bi mogli da se stvore sintetički mikrobi.
Bakterija pod nazivom Deinokokus radiodurans, nazvana "Bakterija Konan" zbog svoje sposobnosti da preživi najteže ekstreme, može da izdrži doze zračenja 28.000 puta veće od onih koje bi ubile ljude.
Komisija za hartije od vrednosti (SEC) istražuje da li je američki milijarder Ilon Mask u zakonskom roku otkrio svoj udeo akcija u platformi Iks (Tviter).
Volonteri koji rade na starom radio teleskopu u selu Dvinglo, u holandskoj provinciji Drent, uspeli su da uhvate signal sa svemirske sonde Vojadžer 1 (Voyager 1), koja je lansirana 1977. godine.
Novi čip koji najavljuje Gugl može za pet minuta da reši problem za koji bi trenutno najbržim svetskim super-računarima trebalo deset septiliona ili 10.000.000.000.000.000.000.000.000 godina.
Univerzum se širi za oko osam odsto brže nego što bi se očekivalo, pokazuju podaci koje je dve godine prikupljao svemirski teleskop NASA-e "Džejms Veb".
ChatGPT, ključni proizvod kompanije za razvoj veštačke inteligencije Open AI, svake nedelje koristi 300 miliona ljudi, izjavio je izvršni direktor pomenute firme Sem Altman.
Američki Federalni biro za istrage upozorio je korisnike Ajfona i Androida na opasnost od slanja međusobnih poruka bez enkripcije nakon nedavnog sajber napada koji je izvela kineska hakerska grupa.
Komentari 2
tamna strana
Musaši
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar