Kineska Nacionalna svemirska uprava (CNSA) javila je da je jutros kineska letelica Čange 6 uspešno sletela na tamnu stranu meseca, gde treba da prikuplja uzorke i kasnije ih vrati na Zemlju.
Kineska letelica će prikupljati kamenje i druge uzorke u ogromnom krateru poznatom kao Južni pol Aitken basen, javila je jutros zvanična kineska agencija Sinhua.
Letelica je lansirana 3. maja i njen cilj je da prikupi uzorke kamenja i mekog tla iz tog dela Meseca, prvi put u istoriji.
To bi mogli da budu uzorci nekog od najstarijeg kamenja sa Meseca iz ogromnog kratera na njegovom Južnom polu.
Misija je šesta u programu Čange za istraživanje Meseca koji je dobio naziv po kineskoj boginji Meseca. To je druga misija koja treba da vrati nazad uzorke posle misije Čange5 koja je takođe uzimala uzorke sa bliže strane Meseca, 2020. godine.
Posle lansiranja iz centra Venčang, letelica Čange 6 kružila je oko Meseca čekajući da sleti. Zatim je sonda koja će se spustiti odvojila od dela koji kruži da se spusti na stranu Meseca stalno okrenutog od Zemlje.
Operaciju je podržavaio satelit Keikao-2, javila je kineska svemirska agencija.
U ovoj misiji modul za sletanje će koristiti mehaničku ruku da buši i prikupi do dva kilograma materijala sa površine i ispod površine Meseca koji će biti vraćen nazad u kapsuli koja trenutno kruži oko Meseca. Kontejner sa uzorcima treba da se vrati na Zemlju oko 25. juna.
Misije na tamnoj strani Meseca su teže zato što taj deo nije okrenut prema Zemlji i potreban je satelit kao relej da održava komunikacije.
Kineski državni mediji opisali su uspešno sletanje na Mesec kao "istorijski trenutak".
Lender treba da provede do tri dana prikupljajući materijal sa površine u operaciji koju je CNSA saopštila da će uključiti mnoge inženjerske inovacije, velike rizike i velike teškoće.
Program za Mesec je deo rastućeg rivlastva između SAD i drugih zemlaja, uključujući Japan i Indiju, u istraživanju svemira. Kina je postavila sopstvenu svemirsku stanicu u orbitu i tamo redovno šalje posade.
Kina planira da pošalje čoveka na Mesec pre 2030. godine, čime bi ona postala druga zemlja koja je to uradila posle SAD. Amerika takođe planira da šalje astronaute na Mesec ponovo prvi put u više od 50 godina, mada je, ranije ove godine, američka svemirska agencija NASA pomerila taj datum na 2026. godinu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Federalna administracija za avijaciju je naredila kompaniji SpaceX da sprovede temeljnu istragu o uzroku eksplozije njene rakete Starship tokom leta obavljenog 16. januara.
Naučnici koji su nedavno otkrili da metalne kvrge na morskom dnu proizvode kiseonik, najavili su planove za istraživanje najdubljih delova svetskih okeana kako bi proučili taj neobični fenomen.
Tiktok je prestao da radi u SAD i nestao je iz prodavnica aplikacija Apple i Google uoči zakona koji stupa na snagu danas i zahteva gašenje aplikacije koju koristi 170 miliona Amerikanaca.
Major policije Nenad Bogunović ističe da je policija samo u prošloj godini imala preko hiljadu predmeta iz oblasti sajber kriminala pa savetuje građanima da ne otvaraju sumnjive poruke na telefonu.
Raketom kompanije SpaceX danas su ka Mesecu poletele sonde dve privatne firme, američke i japanske, u novom slučaju rastućeg učešća privatnih kompanija u istraživanje svemira.
Meta je najavila niz značajnih izmena u moderiranju sadržaja, uključujući ukidanje provere činjenica i uklanjanje ograničenja govora o temama poput imigracije, rodnog identiteta i roda.
Aplikacija Tiktok će, kako sada stvari stoje, biti uskoro zabranjena u SAD-u, a plan koji je razvila firma ByteDance za ovakav scenario je već počeo da se primenjuje.
Do kraja februara na noćnom nebu biće vidljiva dva velika poravnanja planeta, kada će u prvom biti vidljivo šest planeta u nizu, a u drugom - svih sedam planeta koje su vidljive sa Zemlje.
Razvoj Rimskog carstva preko kopna, mora i neba tokom zlatnog doba, uticao je i na kvalitet vazduha pa istraživači sumnjaju da je zagađenje izazvalo ozbiljna neurološka oštećenja populacije u Evropi.
Jutjub (YouTube) je i dalje na prvom mestu liste aplikacija koje su korisnici upisivali u pretraživač Gugl (Google) tokom prethodne godine, objavio je portal World Statistic.
Komentari 2
tamna strana
Musaši
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar