Oko 10.000 satelita će godišnje padati na Zemlju

U orbiti Zemlje trenutno je oko 10.000 aktivnih satelita raznih namena i veličina, a samo SpaceX planira da pošalje u orbitu dodatnih 42.000.
Oko 10.000 satelita će godišnje padati na Zemlju
Foto: Pixabay
To znači da će uskoro oko 10.000 satelita, koji uglavnom imaju vek trajanja od pet godina, godišnje padati nazad na Zemlju i u tom procesu značajno zagađivati stratosferu, tvrdi se u istraživanju NASA i američke administracije za atmosferu i okeane, objavljenom u renomiranom naučnom časopisu PNAS.
 
"Šta ode gore mora da padne dole", kaže istraživač dr Danijel Marfi i dodaje da već sada godišnje hiljade satelita, čiji je vek trajanja istekao, ulaze nazad u Zemljinu atmosferu i tu bivaju uništeni kroz proces sagorevanja.
Tako uništeni sateliti i mnogobrojni delovi raketa ostavljaju u visokim područjima atmosfere čestice desetina vrsta sagorelih metala poput aluminijuma, bakra, olova, niobijuma i litijuma i direktno dovode u opasnost prirodni proces kreiranja ozona, usporavajući ili sprečavajući zaceljenje ozonskih rupa u atmosferi. 
 
Poslednja merenja pokazuju, tvrdi Marfi, da su od svih čestica koje lebde u stratosferi njih čak 10 odsto čestice aluminijuma, od koga se pravi većina raketa.
Takođe, detektovane su i čestice velikog broja toksičnih metala - niobiuma, hafniuma i cirkoniuma, koji se upotrebljavaju u proizvodnji raketnih motora, a mogu takođe i da doprinesu oštećenju ozonskog omotača koji štiti život na Zemlji od štetnog ultraljubičastog zračenja Sunca.
 
Očigledno je, ukazuju nalazi istraživanja, da se sprečavanju ovog vida zagađivanja planete mora posvetiti mnogo više pažnje jer povratak oko 10.000 "penzionisanih" veštačkih satelita godišnje znači da skoro svakog sata u atmosferi planete sagori po jedan takav objekat, ostavljajući za sobom pogubne tragove.
 
Problem ovakvog nanošenja štete vazdušnom omotaču Zemlje sve je izraženiji jer Kina, Rusija i druge zemlje planiraju lansiranje desetina hiljada novih satelita, ističe Marfi, naglašavajući da se samo ovog časa u orbiti planete kreće oko 12.000 tona svemirskih objekta od kojih mnogi svakodnevno završavaju svoju svemirsku misiju i poniru nazad ka Zemlji u svoju vatrenu smrt. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Božidar

    25.06.2024 13:37
    Đorđević Prof.
    Mene interesuje,
    Dali je moguće da ceo Satelit sagori u atmosferu ili će određeni delovi padati na Zemlju. Hvala

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Tiktok prestao sa radom u SAD

Tiktok je prestao da radi u SAD i nestao je iz prodavnica aplikacija Apple i Google uoči zakona koji stupa na snagu danas i zahteva gašenje aplikacije koju koristi 170 miliona Amerikanaca.