VIDEO Softver za prepoznavanje lica pogrešio: Grad plaća 300.000 dolara odštete pogrešno optuženom

Grad Detroit će platiti 300.000 dolara odštete Robertu Vilijamsu koji je pogrešno optužen za krađu.
VIDEO Softver za prepoznavanje lica pogrešio: Grad plaća 300.000 dolara odštete pogrešno optuženom
Foto: Pixabay (ilustracija)
Kao deo nagodbe postignute sa Vilijamsom, grad će promeniti način na koji njegova policija koristi tehnologiju prepoznavanja lica da bi identifikovala osumnjičene, prenosi Foks njuz.
 
Fotografija sa vozačke dozvole Roberta Vilijamsa pogrešno je označena kao verovatno podudaranje sa čovekom snimljenim na bezbednosnom snimku krađe u prodavnici satova Šinola 2018. 
 
Vilijams je uhapšen dve godine kasnije pred svojom ženom i dve male ćerke na travnjaku kuće u predgrađu Detroita Farmington Hils.
"Izuzetno smo zadovoljni što će ubuduće biti više zaštitnih mera za korišćenje ove tehnologije uz nadu da ćemo zbog toga živeti u boljem svetu, iako bismo želeli da je uopšte i ne koriste", rekao je Vilijams, prenosi Asošijeted pres.
 
Vilijams, Afroamerikanac, bio je u zatvoru više od 24 sata i branio se na sudu pre nego što su optužbe na kraju odbačene, saopštila je Američka unija za građanske slobode (ACLU).
Unija je dodala da je tehnologija prepoznavanja lica manjkava i rasno pristrasna. 
 
Vilijams je jedan od troje ljudi koji su Afroamerikanci, a koji su greškom uhapšeni nakon što je policija u Detroitu koristila tehnologiju prepoznavanja lica u pokušaju da identifikuje osumnjičene, navodi ACLU u saopštenju za javnost u kojem je najavljen sporazum.
 
Šef policije Džejms Vajt je avgusta prošle godine, dok je parnica još bila u toku, najavio novu politiku u tehnologiji prepoznavanja lica. Ovo se dogodilo nakon što je žena koja je bila u osmom mesecu trudnoće rekla da je pogrešno optužena za krađu automobila.
 
 
Vajt je tada rekao da moraju postojati i drugi dokazi osim tehnologije kako bi policija verovala da osumnjičeni ima "sredstvo, sposobnost i priliku da počini zločin".
 
Kao deo nagodbe sa Vilijamsom, policiji u Detroitu biće zabranjeno da hapsi ljude samo na osnovu rezultata prepoznavanja lica, navodi ACLU. Policijska uprava će takođe uraditi reviziju svih slučajeva od 2017. do 2023. koji su se oslanjali na tehnologiju prepoznavanja lica da bi se dobio nalog za hapšenje. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.