Računari u svemiru ne mogu ni da pokrenu veštačku inteligenciju

Uprkos tome što je veštačka inteligencija postala neizostavni deo svakodnevice na Zemlji, mnogi računari koji pokreću letelice u svemiru ne bi mogle ni da je pokrenu.
Sofisticirane letelice koje šaljemo u svemir u najvećem broju slučajeva rade zahvaljujući procesorima koji su i najmanje zahtevni korisnici na Zemlji odavno prevazišli.
 
Primera radi, NASA-in rover "Persevirens" koji se na površinu Marsa spustio u februaru 2021. godine, funkcioniše zahvaljujući procesoru "PowerPC 750", koji je najpoznatiji kao deo "aj-mek" računara s kraja devedesetih godina, prenosi Tech Crunch.
Startap kompanija "Etero" iz San Franciska odlučila je da razvije jače računarske sisteme koji bi mogli da odu u svemir.
 
Prvi bolji sistem ugrađen je u Transporter 11, kompanije SpaceX, koji bi trebalo da bude lansiran za petnaestak dana.
Mali računar "AetherNxN" zasnovan na procesoru "Nvidia Orin" biće zaštićen od radijacije zahvaljujući materijalu još jedne startap kompanije "Cosmic Shielding Corporation" (CSC).
 
Elektronski uređaji u svemiru se od štetne radijacije štite na dva načina - ili su zaštićeni materijalima poput aluminijuma i tantala, ili su dizajnirani tako da je tolerancija na izlaganje radijaciji dosta veća.
 
Računar kompanije "Etero" pravljen je da ima veću toleranciju, ali je i zaštićen materijalima kompanije CSC, što omogućava da hardver koji podržava veštačku inteligenciju radi u teškim uslovima.
 
Materijal su nazvali "Plasteel" (u prevodu plasčelik, termin iz serijala Dina Frenka Herberta). Reč je polimeru koji je zahvaljujući 3D štampanju pomešan sa ravnomerno raspoređenim slojem nanočestica koje blokiraju radijaciju.
Iz CSC-a navode da materijal ne samo da štiti od ukupne doze radijacije, već je efikasniji od tradicionalnih materijala u ograničavanju takozvanih efekata pojedinačnih događaja, koji se mogu dogoditi čak i na Zemlji, ali veoma su retki zbog zaštite koju omogućava atmosfera.
 
Ističu da će nova tehnologija zaštite biti neophodna kako bi se složeniji procesori ugrađivali u letelice koje će odlaziti u svemir.
 
Iz "Etera" predviđaju da će ugradnja boljih procesora označiti novu eru u istraživanju dubina svemira.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.