Međutim, deo obimne baze podataka prikupljenih tokom 13 godina istraživanja Saturnovog planetarnog sistema tek sada se analizira.
Kasini je prikupio nove podatke o morima tečnog ugljovodonika na površini najvećeg Saturnovog meseca Titana, drugog najvećeg meseca Sunčevog sistema i mesta koje se intenzivno proučava u potrazi za životom van Zemlje, prenosi Rojters.
Titan je obavijen narandžastom maglom i jedino je poznato nebesko telo pored Zemlje koje na površini ima tečna mora iako su to mase sastavljene od azota i organskih jedinjenja metana i etana, komponenti prirodnog gasa.
Studija NASA-e obuhvatila je tri mora blizu severnog pola Titana: Kraken Mare, koje je najveće i pokriva područje slično Kaspijskom moru, Ligeia Mare, drugo po veličini, koje je po površini slično Velikom jezeru u Severnoj Americi i Punga Mare, veličine kao Viktorijino jezero u Africi.
Hemijski sastav ovih mora, bogatih metanom, varira u zavisnosti od njihove geografske širine.
Studija je takođe dokumentovala obim i širenje talasa na površini mora, što ukazuje na aktivne morske struje, tzv. tidalne struje koje se pojačavaju blizu ušća sporednih tokova nalik ušćima reka u mora.
Titan, širok 5.150 kilometara, drugi je po veličini satelit našeg Sunčevog sistema posle Jupiterovog Ganimeda i veći je od planete Merkur.
Titan i Zemlja su jedina nebeska tela u Sunčevom sistemu gde tečnost iz oblaka pada na površinu, teče kao reka, uliva se u mora i jezera na površini i isparava nazad u atmosferu gde ponovo započinje hidrološki proces.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Sad ste ga
Ма, batalite to,..
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar