On je za list "Politika" rekao da ćemo na taj način dobijati snimke Srbije i bolje ovladati tom tehnologijom.
Prema njegovim rečima, sekundarni cilj misije je učenje i savladavanje svih tehnika - od nabavke komponenti do samog lansiranja satelita u kosmos, kako bismo kasnije mogli da radimo i na izradi i slanju većih letelica.
Ističe da "Mozaik" pripada klasi malih satelita poznatih kao "KjubSat", dimenzija 10x10x10 centimetara, koji se kolokvijalno nazivaju i kockasti ili nanosateliti, jer se sastoje iz tri kockice, koje se mogu spojiti u jednu celinu.
"Mi ćemo spektometar za proučavanje Sunca kupiti gotov, ali neke delove ćemo praviti u Srbiji. Onda sve to treba da spojimo u jednu celinu i potvrdimo da je to spremno za temperature u svemiru. Moramo da prođemo sve moguće testove koji su propisani svetskim standardima. Tek nakon toga ćemo moći da lansiramo satelit, uz pomoć neke od zemalja koje te usluge pružaju", rekao je Stojanović.
Dodaje da je plan da se "Mozaik" lansira krajem 2025. ili početkom 2026. godine i zadrži u orbiti dve do tri godine.
"Taj period je značajan jer hoćemo da posmatramo Sunce, a otprilike tada bi trebalo da dođe do njegove maksimalne aktivnosti u redovnom jedanaestogodišnjem ciklusu. Dakle, želimo da ispratimo taj maksimum i onu fazu posle, kada dolazi do opadanja, jer tada najviše rezultata može da se dobije. Ali ne zavisi sve od nas, već i od davaoca usluga", rekao je on.
Na projektu, započetom pre oko dve godine, zajednički rade Astronomska opservatorija, Mašinski, Matematički i Elektrotehnički fakulteti iz Beograda, kao i Institut "Mihajlo Pupin".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
Fotinija
Milens
Liman 2
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar