SpaceX šalje posadu u istraživanje Zemljinih polova
Kompanija SpaceX je najavila prvu misiju s posadom, koja ima za cilj da istraži dosad neistražene teritorije naše planete, njene polarne regije.
Foto: Pixabay
Iako su prošle misije s posadom kružile oko Zemlje na srednjim geografskim širinama, misija Fram2 će napraviti prekretnicu i leteće direktno iznad Severnog i Južnog pola.
Posadu će činiti četiri člana, a putovaće svemirskom letelicom Dragon.
"Raketa Falcon 9 će biti lansirana u okviru šeste komercijalne astronautske misije letelice Dragon. Fram2 će postati prva misija ljudskog svemirskog leta s ciljem istraživanja Zemlje iz polarne orbite i obaviće prvi let iznad polarnih područja naše planete", saopštio je SpaceX.
Nazivom Fram2 se odaje počast norveškom brodu koji je ispisao istoriju dolaskom do Arktika i Antarktika između 1893. i 1912. godine. Prva posada će krenuti u svoju misiju ove godine, a smestiće se u SpaceX Crew Dragon letelicu postavljenu na raketu Falcon 9. Lansiranje će biti obavljeno is Svemirskog centra Kenedi na Floridi.
Misija će trajati tri do pet dana, a astronauti će koristiti providnu kupolu letelice Dragon kako bi posmatrali polarne regije s visine od 425 do 450 kilometara.
Posadu misije Fram2 čine Chun Wang, Jannicke Mikkelsen, Eric Philips i Rabea Rogge. Komandant misije će biti Wang, biznismen s Malte koji se bavi bitkoinom, a za sve članove posade će ovo biti prvo putovanje u svemir.
Dosad nijedan čovek nije posmatrao Zemlju iz polarne orbite, koja se nalazi direktno iznad Severnog i Južnog pola. Za razliku od svemirskih letelica s ljudskom posadom, sateliti dizajnirani za špijunažu, praćenje vremena i komercijalno fotografisanje preferiraju ove orbite jer im omogućavaju globalnu pokrivenost.
Tokom misije će posada napraviti fotografije polarne svetlosti, a ovo je prilika i da se obave važna istraživanja ljudskog tela u svemiru, uključujući prvi rendgenski snimak čoveka u orbiti. Ova saznanja će biti ključna za buduće dugotrajne svemirske misije. Takođe, misija će se fokusirati na razumevanje implikacija svemirskih letova na ponašanje.
SpaceX planira da lansira i misiju Polaris Dawn, koja je planirana za 26. avgust. U ovoj misiji je cilj obaviti prvu komercijalnu svemirsku šetnju na visini od oko 700 kilometara. Polaris Program finansira milijarder Džared Ajzakmen, koji je ujedno i komandant. Polaris Program je serija od tri privatne svemirske misije, a Polaris Dawn je prva od njih.
SpaceX je ranije lansirao pet privatnih misija.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Severni magnetni pol se pomerio prema Rusiji: Pre 20 godina ubrzao ka Sibiru, sada malo usporio
19.12.2024.•
1
Magnetni sever je u poslednjih 20 godina ubrzao prema Sibiru, povećavajući brzinu svake godine, sve do pre otprilike pet godina, kada je iznenada usporio sa 50 na 35 km godišnje, kažu naučnici.
ChatGPT dostupan za telefonske pozive i poruke
19.12.2024.•
0
Matična kompanija ChatGPT-a, OpenAI, predstavila je novu funkciju WhatsApp-a, omogućavajući američkim korisnicima da ćaskaju sa četbotom.
Kineski astronauti postavili novi rekord u šetnji svemirom
19.12.2024.•
0
Kineski astronauti Ksuzhe i Lingdong završili su devetočasovnu misiju izvan svemirske stanice Tiangong i tako oborili prethodni rekord svemirske šetnje, izvestila je Kineska svemirska agencija CMSA.
Odložen povratak astronauta sa Međunarodne svemirske stanice
19.12.2024.•
0
NASA je saopštila da će povratak astronauta Suni Vilijams i Buča Vilmora sa Međunarodne svemirske stanice (ISS) biti odložen do kraja marta.
Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo
17.12.2024.•
0
Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.
Projekat Iris kao konkurencija Maskovom Starlinku: EU šalje 300 internet satelita u orbitu Zemlje
17.12.2024.•
0
Evropska unija potpisala je ugovor vredan 10,6 milijardi evra za lansiranje skoro 300 satelita u nisku i srednju orbitu Zemlje do 2030.
Naučnici traže: Prekinuti laboratorijske eksperimente koji bi mogli dovesti do nestanka čovečanstva
15.12.2024.•
0
Međunarodna grupa sačinjena od nobelovaca, naučnika i stručnjaka u različitim oblastima pozvala je na prekid laboratorijskih eksperimenata u kojima bi mogli da se stvore sintetički mikrobi.
"Bakterija Konan" može da izdrži zračenje koje ubija čoveka
15.12.2024.•
0
Bakterija pod nazivom Deinokokus radiodurans, nazvana "Bakterija Konan" zbog svoje sposobnosti da preživi najteže ekstreme, može da izdrži doze zračenja 28.000 puta veće od onih koje bi ubile ljude.
Mask pod sumnjom da je krio svoj udeo u Tviteru
14.12.2024.•
0
Komisija za hartije od vrednosti (SEC) istražuje da li je američki milijarder Ilon Mask u zakonskom roku otkrio svoj udeo akcija u platformi Iks (Tviter).
Holandski volonteri otkrili signal sa sonde "Vojadžer 1" lansirane 1977. godine
11.12.2024.•
1
Volonteri koji rade na starom radio teleskopu u selu Dvinglo, u holandskoj provinciji Drent, uspeli su da uhvate signal sa svemirske sonde Vojadžer 1 (Voyager 1), koja je lansirana 1977. godine.
VIDEO: Kvantni čip Gugla za pet minuta reši ono za šta bi inače trebalo deset septiliona godina
11.12.2024.•
2
Novi čip koji najavljuje Gugl može za pet minuta da reši problem za koji bi trenutno najbržim svetskim super-računarima trebalo deset septiliona ili 10.000.000.000.000.000.000.000.000 godina.
Svemir se širi za osam odsto brže od očekivanja
10.12.2024.•
4
Univerzum se širi za oko osam odsto brže nego što bi se očekivalo, pokazuju podaci koje je dve godine prikupljao svemirski teleskop NASA-e "Džejms Veb".
NASA odložila misiju Artemis II za april 2026. godine
08.12.2024.•
0
Američka svemirska agencija NASA objavila je novi raspored svojih nadolazećih misija iz programa Artemis, koje uključuju slanje astronauta na Mesec.
ChatGPT svake nedelje koristi 300 miliona ljudi
08.12.2024.•
0
ChatGPT, ključni proizvod kompanije za razvoj veštačke inteligencije Open AI, svake nedelje koristi 300 miliona ljudi, izjavio je izvršni direktor pomenute firme Sem Altman.
Zbog sajber napada: FBI poziva korisnike ajfona i androida da za poruke koriste Signal i Vocap
06.12.2024.•
2
Američki Federalni biro za istrage upozorio je korisnike Ajfona i Androida na opasnost od slanja međusobnih poruka bez enkripcije nakon nedavnog sajber napada koji je izvela kineska hakerska grupa.
Lansirana dva satelita koja će izazvati veštačka pomračenja Sunca
05.12.2024.•
0
Dva evropska satelita danas su lansirana u orbitu u okviru prve misije izazivanja veštačkog pomračenja Sunca.
VIDEO: Mali asteroid osvetlio nebo iznad Sibira
05.12.2024.•
1
Sinoć je asteroid, zvanično nazvan 2024 XA1, ušao u Zemljinu atmosferu i izgoreo iznad Sibira, osvetlivši nebo dramatičnom vatrenom kuglom.
VIDEO Novi svemir je tu, iza ugla: Otkrivena zvezda tri puta vrelija od Sunca
04.12.2024.•
1
Novootkrivena mlada zvezda "FU Orionis" udaljena je oko 1.360 svetlosnih godina od Zemlje i tri puta je toplija od površine Sunca, pokazuju podaci sa teleskopa "Habl".
Predstavnici TikTok-a pred Evropskim parlamentom: Imali uticaj na predsedničke izbore u Rumuniji
03.12.2024.•
0
Predstavnici platforme TikTok su pred Evropskim parlamentom odgovarali na pitanja u vezi navoda da je ta društvena mreža promovisala politički sadržaj u Rumuniji.
Naučnici utvrdili: Na Veneri nikad nije bilo uslova za razvoj života poput onoga na Zemlji
03.12.2024.•
0
Analizom atmosfere Venere otkriveno je da na toj planeti nikada nije bilo uslova za razvoj života kakav postoji na Zemlji, zaključak je tima naučnika koji predvodi Tereza Konstantinu sa Kembridža.
Microsoft: U svetu 600 miliona sajber napada dnevno
01.12.2024.•
0
Microsoft je u svom godišnjem Digital Defense izveštaju objavio da se korisnici suočavaju sa neverovatnih 600 miliona sajber napada dnevno usled rastućih geopolitičkih tenzija u svetu.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar