Letelica agencije NASA udarila asteroid i stvorila prvu kišu meteora izazvanu delovanjem ljudi
Kameni delovi odleteli su od sićušnog asteroida Dimorfos kada je DART, letelica agencije NASA namerno udarila u njega 2022. godine.
Foto: Pixabay
To bi, kako je pokazala nova studija, moglo da stvori prvu kišu meteora koju je napravio čovek poznatu kao Dimorfidi.
Svemirska agencija planirala je misiju DART, ili Test dvostrukog preusmeravanja asteroida, da izvrši punu procenu tehnologije skretanja asteroida u cilju planetarne odbrane.
NASA je želela da vidi da li bi kinetički udar, kao što je udar svemirske letelice u asteroid brzinom od 13.645 milja na sat (6,1 kilometar u sekundi), bio dovoljan da promeni kretanje nebeskog objekta u svemiru.
Ni Dimorfos, ni njegov veći "brat, poznat kao Didimos, oko kog orbitira, ne predstavljaju opasnost za Zemlju.
Ipak, sistem dvostrukih asteroida bio je savršena meta za testiranje tehnologije skretanja jer je veličina Dimorfosa uporediva sa asteroidima koji bi mogli da ugroze našu planetu.
Astronomi su koristili zemaljske teleskope da prate posledice udara skoro dve godine, i utvrdili su da je svemirska letelica DART uspešno promenila način na koji se Dimorfos kreće, pomerajući orbitalni period mesečevog asteroida (koliko je vremena potrebno da se napravi jedan okret oko Didimosa) za oko 32 do 33 minuta.
Ali naučnici su takođe procenili da je namerni sudar stvorio skoro milion kilograma kamenja i prašine - dovoljno da napuni oko šest ili sedam vagona. Gde će tačno taj materijal završiti u svemiru, ostalo je otvoreno pitanje.
Sada, nova istraživanja sugerišu da će fragmenti Dimorfosa stići u blizinu Zemlje i Marsa u roku od jedne do tri decenije, sa mogućnošću da neki ostaci stignu do crvene planete u roku od sedam godina. Mali ostaci bi takođe mogli da stignu u Zemljinu atmosferu u narednih 10 godina.
"The Planetary Science Journal" je prihvatio ovu studiju za objavljivanje.
"Ovaj materijal bi mogao da proizvede vidljive meteore (koje se nazivaju i zvezde padalice) dok prodiru u atmosferu Marsa", rekao je glavni autor studije Eloj Penja Asensio, postdoktorski istraživač grupe za istraživanje i tehnologiju astrodinamike dubokog svemira na italijanskom Politehničkom univerzitetu u Milanu.
"Kada prve čestice stignu na Mars ili Zemlju, mogle bi da nastave da stižu povremeno narednih 100 godina, što je trajanje naših proračuna", dodao je on.
Pojedinačni delovi su mali, u rasponu od čestica zrna peska do fragmenata sličnih veličini pametnih telefona, tako da nijedan od ostataka ne predstavlja rizik za Zemlju, rekao je Penja Asensio.
"Oni bi se raspali u gornjim slojevima atmosfere kroz proces poznat kao ablacija, uzrokovan trenjem sa vazduhom pri hiperbrzini. Ne postoji mogućnost da materijal sa Dimorfosa dospe na površinu Zemlje", rekao je on.
Ali razumevanje kada bi krhotine mogle da stignu do Zemlje je izazovnije i zavisi od procene brzine fragmenata.
Kada je letelica udarila u Dimorfos, nije bila sama. Mali satelit po imenu "LICIACube" odvojio se od svemirske letelice pre udara da bi zabeležio snimak sudara i oblak krhotina koji je nastao nakon toga.
"Ovi ključni podaci omogućili su i nastavljaju da omogućavaju detaljnu analizu ostataka nastalih udarom", rekao je Penja Asensio.
Istraživački tim je koristio podatke "LICIACube"-a i superkompjuterske kapacitete Konzorcijuma univerzitetskih usluga Katalonije da simulira putanju od tri miliona čestica koje je udar stvorio. Kompjutersko modelovanje je izmerilo različite moguće puteve i brzine čestica kroz Sunčev sistem, kao i kako bi zračenje koje oslobađa Sunce moglo da utiče na kretanje čestica.
Prethodna istraživanja pre udara sugerisala su mogućnost da čestice sa Dimorfosa stignu do Zemlje ili Marsa, rekao je Pena Asensio, ali za novu studiju, tim je ograničio simulacije da bi se uskladile sa podacima nakon udara iz "LICIACube".
Rezultati studije potvrđuju da ako bi krhotine bile izbačene iz Dimorfosa brzinom od 1.118 milja na sat (500 metara u sekundi), neki fragmenti bi mogli da stignu do Marsa, dok bi drugi, manji i brži pokreti, putovali brzinom od 3.579 milja na sat (1.600 metara u sekundi) i imali potencijal da stignu do Zemlje.
Tim je rekao da i dalje postoje neizvesnosti u pogledu prirode krhotina, ali je zaključio da bi čestice koje se najbrže kreću mogle da stignu do Zemlje za manje od 10 godina.
Autori studije smatraju da je mogućnost da kiša meteora Dimorfida dospe na Zemlju malo verovatna, ali to ne mogu isključiti, rekao je Penja Asensio. A ako se i dogodi, to bi bila mala, slaba kiša meteora.
"Rezultirajuća kiša meteora bi se lako identifikovala na Zemlji, jer se ne bi poklapala ni sa jednom poznatom kišom meteora", rekao je on.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
VIDEO: Lansiran šesti probni let Starship-a, bili prisutni i Mask i Tramp
20.11.2024.•
0
Kompanija SpaceX američkog milijardera Ilona Maska lansirala je šesti probni let svemirskog broda Starship iz Teksasa.
Nova internet pretnja: Virus krade lične podatke iz inboxa Gmaila
19.11.2024.•
0
Korisnici servisa "Gmail" pozivaju se na oprez zbog novih napada virusa "Rhadamanthys Stealer" koji stručnjaci za sajber bezbednost nazivaju velikom pretnjom za lične podatke korisnika.
Vrhovno versko telo Pakistana zabranilo korišćenje VPN mreža zbog pornića i terorizma
18.11.2024.•
4
Veće islamske ideologije kao najviše savetodavno telo za verska pitanja u Pakistanu proglasilo je upotrebu virtuelnih privatnih mreža zabranjenim jer su protiv šerijata i nacionalne sigurnosti zemlje
Sprečen pokušaj prevare upotrebom veštačke inteligencije, FBI izdao međunarodno upozorenje
17.11.2024.•
0
Grčka uprava za borbu protiv pranja novca osujetila je pokušaj prevare korišćenjem veštačke inteligencije (AI) vredan 4,5 miliona evra usmeren na američku kliniku.
Novi program Open AI će moći da obavlja zadatke na računaru bez korisnika
17.11.2024.•
1
Kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI planira da u januaru sledeće godine predstavi novi proizvod nazvan Operator.
YouTube testira novu funkciju: Remiksovanje pesama uz pomoć veštačke inteligencije
14.11.2024.•
0
Američka platforma Jutjub testira funkciju koja će omogućiti korisnicima da remiksuju pesme uz pomoć veštačke inteligencije, prenosi portal Teh kranč.
Bengalska mačka i Australija: Ako ukucate ovo u Google verovatno ćete biti hakovani
13.11.2024.•
0
Kompanija za bezbezdnost na internetu "Sofos" upozorila je korisnike interneta na šest naizgled nekontroverznih reči koje bi mogle da ih skupo koštaju, među njima je i reč mačka.
LG predstavio ekran koji se rasteže i uvrće bez gubitka kvaliteta
13.11.2024.•
2
Kompanija LG Display je razvila ekran za koji tvrdi da je prvi koji može da se rastegne za dodatnih 50 odsto.
Direktor Evropske svemirske agencije: Evropa bi trebalo da se takmiči sa SAD u svemiru
13.11.2024.•
1
Evropa bi trebalo da bude u poziciji da se takmiči sa SAD u svemiru, izjavio je generalni direktor Evropske svemirske agencije (ESA) Jozef Ašbaher.
Mladi iz Generacije Z najčešće preuzimaju aplikacije Temu, Tiktok i Threads
12.11.2024.•
1
Amerikanci iz takozvane Generacije Z stari od 18 do 24 godine su u prvih 10 meseci ove godine najviše preuzimali aplikacije Temu, Tiktok i Threads, pokazalo je istraživanje agencije Appfigures.
VIDEO: Veštačka inteligencija u Bazilici Svetog Petra otkrila strukturalne slabosti nevidljive okom
12.11.2024.•
1
Veštačka inteligencija (AI) sada je prvi put uspela da identifikuje strukturalne slabosti nevidljive golim okom u Bazilici Svetog Petra u Vatikanu.
Neko je pomerio najstariji britanski satelit: Ne zna se ko i zašto
12.11.2024.•
0
Neko je pomerio najstariji britanski satelit, a čini se da nema tragova ko je to učinio i zbog čega, piše BBC.
Stručnjaci proveravaju da li bi ogroman asteroid mogao da pogodi Zemlju 2029. godine
10.11.2024.•
1
Postoji mali, ali krajnje zanemaren rizik da bi takozvani "bog haosa", asteroid Apofis mogao da udari našu planetu, i to skorije nego što je očekivano.
Prvi put mozak pacova povezan sa veštačkom inteligencijom: Može da odgovori na bilo koje pitanje
10.11.2024.•
3
Ruski naučnici su prvi na svetu povezali mozak pacova sa veštačkom inteligencijom (AI), koja mu pomaže da daje tačne odgovore na razna pitanja.
VIDEO: Japanci u svemir poslali prvi drveni satelit
06.11.2024.•
0
Prvi drveni satelit na svetu LignoSat, koji su kreirali japanski istraživači, lansiran je u svemir, kako bi se testiralo korišćenje drveta u svemiru.
VIDEO Ruska svemirska agencija postavila 55 satelita u orbitu, uključujući i dva iranska
05.11.2024.•
0
Roskosmos je saopštio da je sinoć u orbitu postavio 55 satelita, uključujući dva u vlasništvu privatne iranske kompanije, jedan rusko-kineski i jedan u saradnji sa Zimbabveom.
Prva veštački izazvana kiša meteora ide ka Zemlji
05.11.2024.•
0
Prva veštačka kiša meteora, sačinjena od fragmenata asteroida, koji je ciljano gađan u DART misiji, krenula je ka Zemlji.
VIDEO: Troje kineskih astronauta se vratilo na Zemlju nakon šest meseci u svemiru
04.11.2024.•
0
Troje kineskih kosmonauta su se danas vratila na Zemlju nakon što su proveli šest meseci na svemirskoj stanici Tiangogng.
Prevaranti preotmu Fejsbuk profil, pa koriste rođake i prijatelje žrtve da dođu do para
03.11.2024.•
0
Često se kaže da, ako vam se nešto na internetu čini predobro da bi bilo istinito, verovatno je prevara ili laž.
Koridori sa pokretnim trakama za transport: Kako Japan planira da reši manjak vozača kamiona
02.11.2024.•
1
Japan planira da izgradi koridor za automatizovani transport tereta između Tokija i Osake, koji je vlada nazvala "put pokretne trake", kako bi se nadoknadio manjak vozača kamiona.
NASA ponovo u kontaktu sa sondom Vojadžer 1 lansiranom pre skoro pola veka
02.11.2024.•
1
Svemirska letelica Vojadžer 1, lansirana pre 47 godina, ponovo je u kontaktu sa centrom za komunikacije NASA-e.
Komentari 1
Hannah Montana
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar