Letelica agencije NASA udarila asteroid i stvorila prvu kišu meteora izazvanu delovanjem ljudi
Kameni delovi odleteli su od sićušnog asteroida Dimorfos kada je DART, letelica agencije NASA namerno udarila u njega 2022. godine.
Foto: Pixabay
To bi, kako je pokazala nova studija, moglo da stvori prvu kišu meteora koju je napravio čovek poznatu kao Dimorfidi.
Svemirska agencija planirala je misiju DART, ili Test dvostrukog preusmeravanja asteroida, da izvrši punu procenu tehnologije skretanja asteroida u cilju planetarne odbrane.
NASA je želela da vidi da li bi kinetički udar, kao što je udar svemirske letelice u asteroid brzinom od 13.645 milja na sat (6,1 kilometar u sekundi), bio dovoljan da promeni kretanje nebeskog objekta u svemiru.
Ni Dimorfos, ni njegov veći "brat, poznat kao Didimos, oko kog orbitira, ne predstavljaju opasnost za Zemlju.
Ipak, sistem dvostrukih asteroida bio je savršena meta za testiranje tehnologije skretanja jer je veličina Dimorfosa uporediva sa asteroidima koji bi mogli da ugroze našu planetu.
Astronomi su koristili zemaljske teleskope da prate posledice udara skoro dve godine, i utvrdili su da je svemirska letelica DART uspešno promenila način na koji se Dimorfos kreće, pomerajući orbitalni period mesečevog asteroida (koliko je vremena potrebno da se napravi jedan okret oko Didimosa) za oko 32 do 33 minuta.
Ali naučnici su takođe procenili da je namerni sudar stvorio skoro milion kilograma kamenja i prašine - dovoljno da napuni oko šest ili sedam vagona. Gde će tačno taj materijal završiti u svemiru, ostalo je otvoreno pitanje.
Sada, nova istraživanja sugerišu da će fragmenti Dimorfosa stići u blizinu Zemlje i Marsa u roku od jedne do tri decenije, sa mogućnošću da neki ostaci stignu do crvene planete u roku od sedam godina. Mali ostaci bi takođe mogli da stignu u Zemljinu atmosferu u narednih 10 godina.
"The Planetary Science Journal" je prihvatio ovu studiju za objavljivanje.
"Ovaj materijal bi mogao da proizvede vidljive meteore (koje se nazivaju i zvezde padalice) dok prodiru u atmosferu Marsa", rekao je glavni autor studije Eloj Penja Asensio, postdoktorski istraživač grupe za istraživanje i tehnologiju astrodinamike dubokog svemira na italijanskom Politehničkom univerzitetu u Milanu.
"Kada prve čestice stignu na Mars ili Zemlju, mogle bi da nastave da stižu povremeno narednih 100 godina, što je trajanje naših proračuna", dodao je on.
Pojedinačni delovi su mali, u rasponu od čestica zrna peska do fragmenata sličnih veličini pametnih telefona, tako da nijedan od ostataka ne predstavlja rizik za Zemlju, rekao je Penja Asensio.
"Oni bi se raspali u gornjim slojevima atmosfere kroz proces poznat kao ablacija, uzrokovan trenjem sa vazduhom pri hiperbrzini. Ne postoji mogućnost da materijal sa Dimorfosa dospe na površinu Zemlje", rekao je on.
Ali razumevanje kada bi krhotine mogle da stignu do Zemlje je izazovnije i zavisi od procene brzine fragmenata.
Kada je letelica udarila u Dimorfos, nije bila sama. Mali satelit po imenu "LICIACube" odvojio se od svemirske letelice pre udara da bi zabeležio snimak sudara i oblak krhotina koji je nastao nakon toga.
"Ovi ključni podaci omogućili su i nastavljaju da omogućavaju detaljnu analizu ostataka nastalih udarom", rekao je Penja Asensio.
Istraživački tim je koristio podatke "LICIACube"-a i superkompjuterske kapacitete Konzorcijuma univerzitetskih usluga Katalonije da simulira putanju od tri miliona čestica koje je udar stvorio. Kompjutersko modelovanje je izmerilo različite moguće puteve i brzine čestica kroz Sunčev sistem, kao i kako bi zračenje koje oslobađa Sunce moglo da utiče na kretanje čestica.
Prethodna istraživanja pre udara sugerisala su mogućnost da čestice sa Dimorfosa stignu do Zemlje ili Marsa, rekao je Pena Asensio, ali za novu studiju, tim je ograničio simulacije da bi se uskladile sa podacima nakon udara iz "LICIACube".
Rezultati studije potvrđuju da ako bi krhotine bile izbačene iz Dimorfosa brzinom od 1.118 milja na sat (500 metara u sekundi), neki fragmenti bi mogli da stignu do Marsa, dok bi drugi, manji i brži pokreti, putovali brzinom od 3.579 milja na sat (1.600 metara u sekundi) i imali potencijal da stignu do Zemlje.
Tim je rekao da i dalje postoje neizvesnosti u pogledu prirode krhotina, ali je zaključio da bi čestice koje se najbrže kreću mogle da stignu do Zemlje za manje od 10 godina.
Autori studije smatraju da je mogućnost da kiša meteora Dimorfida dospe na Zemlju malo verovatna, ali to ne mogu isključiti, rekao je Penja Asensio. A ako se i dogodi, to bi bila mala, slaba kiša meteora.
"Rezultirajuća kiša meteora bi se lako identifikovala na Zemlji, jer se ne bi poklapala ni sa jednom poznatom kišom meteora", rekao je on.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Veštačka inteligencija naučila da prepozna razlike između aroma američkih i škotskih viskija
22.12.2024.•
0
Istraživači su koristili veštačku inteligenciju kako bi prepoznali razliku između arome viskija i utvrdili da li je piće proizvedeno u SAD ili Škotskoj.
VIDEO: Instagram najavio nove AI alate za menjanje video-zapisa
22.12.2024.•
0
Čelnik Instagrama Adam Moseri najavio je da će ova društvena mreža uskoro imati nove funkcije na bazi veštačke inteligencije koje će korisnicima omogućiti da "promene skoro svaki aspekt" videa.
Starlink Ilona Maska dostupan i na Kosovu
22.12.2024.•
3
Američki milijarder Ilon Mask objavio je da je njegova privatna internet satelitska mreža Starlink sada operativna i na Kosovu.
Astronomi otkrili još dve populacije tamnih kometa u našem Sunčevom sistemu
21.12.2024.•
0
Astronomi su uočili sedam novih kosmičkih fenomena poznatih kao tamne komete koje bi naučnicima mogle da otkriju da li su ova nebeska tela pomogla da na Zemlju stignu važni elementi poput vode.
Severni magnetni pol se pomerio prema Rusiji: Pre 20 godina ubrzao ka Sibiru, sada malo usporio
19.12.2024.•
1
Magnetni sever je u poslednjih 20 godina ubrzao prema Sibiru, povećavajući brzinu svake godine, sve do pre otprilike pet godina, kada je iznenada usporio sa 50 na 35 km godišnje, kažu naučnici.
ChatGPT dostupan za telefonske pozive i poruke
19.12.2024.•
0
Matična kompanija ChatGPT-a, OpenAI, predstavila je novu funkciju WhatsApp-a, omogućavajući američkim korisnicima da ćaskaju sa četbotom.
Kineski astronauti postavili novi rekord u šetnji svemirom
19.12.2024.•
0
Kineski astronauti Ksuzhe i Lingdong završili su devetočasovnu misiju izvan svemirske stanice Tiangong i tako oborili prethodni rekord svemirske šetnje, izvestila je Kineska svemirska agencija CMSA.
Odložen povratak astronauta sa Međunarodne svemirske stanice
19.12.2024.•
0
NASA je saopštila da će povratak astronauta Suni Vilijams i Buča Vilmora sa Međunarodne svemirske stanice (ISS) biti odložen do kraja marta.
Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo
17.12.2024.•
0
Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.
Projekat Iris kao konkurencija Maskovom Starlinku: EU šalje 300 internet satelita u orbitu Zemlje
17.12.2024.•
0
Evropska unija potpisala je ugovor vredan 10,6 milijardi evra za lansiranje skoro 300 satelita u nisku i srednju orbitu Zemlje do 2030.
Naučnici traže: Prekinuti laboratorijske eksperimente koji bi mogli dovesti do nestanka čovečanstva
15.12.2024.•
0
Međunarodna grupa sačinjena od nobelovaca, naučnika i stručnjaka u različitim oblastima pozvala je na prekid laboratorijskih eksperimenata u kojima bi mogli da se stvore sintetički mikrobi.
"Bakterija Konan" može da izdrži zračenje koje ubija čoveka
15.12.2024.•
0
Bakterija pod nazivom Deinokokus radiodurans, nazvana "Bakterija Konan" zbog svoje sposobnosti da preživi najteže ekstreme, može da izdrži doze zračenja 28.000 puta veće od onih koje bi ubile ljude.
Mask pod sumnjom da je krio svoj udeo u Tviteru
14.12.2024.•
0
Komisija za hartije od vrednosti (SEC) istražuje da li je američki milijarder Ilon Mask u zakonskom roku otkrio svoj udeo akcija u platformi Iks (Tviter).
Holandski volonteri otkrili signal sa sonde "Vojadžer 1" lansirane 1977. godine
11.12.2024.•
1
Volonteri koji rade na starom radio teleskopu u selu Dvinglo, u holandskoj provinciji Drent, uspeli su da uhvate signal sa svemirske sonde Vojadžer 1 (Voyager 1), koja je lansirana 1977. godine.
VIDEO: Kvantni čip Gugla za pet minuta reši ono za šta bi inače trebalo deset septiliona godina
11.12.2024.•
2
Novi čip koji najavljuje Gugl može za pet minuta da reši problem za koji bi trenutno najbržim svetskim super-računarima trebalo deset septiliona ili 10.000.000.000.000.000.000.000.000 godina.
Svemir se širi za osam odsto brže od očekivanja
10.12.2024.•
4
Univerzum se širi za oko osam odsto brže nego što bi se očekivalo, pokazuju podaci koje je dve godine prikupljao svemirski teleskop NASA-e "Džejms Veb".
NASA odložila misiju Artemis II za april 2026. godine
08.12.2024.•
0
Američka svemirska agencija NASA objavila je novi raspored svojih nadolazećih misija iz programa Artemis, koje uključuju slanje astronauta na Mesec.
ChatGPT svake nedelje koristi 300 miliona ljudi
08.12.2024.•
0
ChatGPT, ključni proizvod kompanije za razvoj veštačke inteligencije Open AI, svake nedelje koristi 300 miliona ljudi, izjavio je izvršni direktor pomenute firme Sem Altman.
Zbog sajber napada: FBI poziva korisnike ajfona i androida da za poruke koriste Signal i Vocap
06.12.2024.•
2
Američki Federalni biro za istrage upozorio je korisnike Ajfona i Androida na opasnost od slanja međusobnih poruka bez enkripcije nakon nedavnog sajber napada koji je izvela kineska hakerska grupa.
Lansirana dva satelita koja će izazvati veštačka pomračenja Sunca
05.12.2024.•
0
Dva evropska satelita danas su lansirana u orbitu u okviru prve misije izazivanja veštačkog pomračenja Sunca.
VIDEO: Mali asteroid osvetlio nebo iznad Sibira
05.12.2024.•
1
Sinoć je asteroid, zvanično nazvan 2024 XA1, ušao u Zemljinu atmosferu i izgoreo iznad Sibira, osvetlivši nebo dramatičnom vatrenom kuglom.
Komentari 1
Hannah Montana
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar