Maskovi sateliti sve više blokiraju pogled u svemir

Radio talasi iz sve veće mreže satelita Ilona Maska ometaju astrofizička istraživanja, tvrde holandski istraživači, prenosi BBC.
Maskovi sateliti sve više blokiraju pogled u svemir
Foto: Pixabay
Nova generacija satelita Starlink, koji omogućuju brzi internet širom sveta, više ometa radioteleskope nego ranije verzije, kažu istraživači.
 
Hiljade satelita u orbiti "zasljepljuju" radioteleskope i možda ometaju astronomska istraživanja, prema holandskom Institutu za radioastronomiju (Astron).
SpaceX, koji poseduje Starlink, nije odgovorio na zahtev BBC-ja za komentarom.
 
Sateliti pružaju širokopojasni internet širom sveta, često na udaljenim mestima, uključujući izazovna okruženja poput Ukrajine i Jemena.
BBC piše da se takođe koriste za spajanje udaljenih područja Ujedinjenog Kraljevstva na brzi internet. U 2022. testovi su pokazali da Starlink može isporučiti internet brzine četiri puta veće od proseka.
 
Međutim, astronomi kažu da to ima svoju cenu.
 
"Svaki put kad se više njih lansira s ovakvim nivoima emisije, vidimo sve manje i manje neba", rekla je profesorka Džesika Dempsi, direktorka Astrona.
 
"Pokušavamo da posmatramo stvari poput mlazova koji se emituju iz crnih rupa u centru galaksija. Takođe, proučavamo neke od najranijih galaksija, udaljene milione i milione svetlosnih godina, kao i egzoplanete", rekla je ona, ističući područja na koja satelitsko zračenje utiče.
 
Astron kaže da su ometanja druge generacije satelita, ili V2, čak 32 puta veća od onih prve generacije.
  • Petar

    19.09.2024 09:01
    Davno su se astronomi bunili predvidevši to, ali nema vajde, privatnik radi šta god želi ako to odgovra silama. Imamo i mi tih situacija, ali zemaljskih
  • Realista

    18.09.2024 19:23
    prioriteti
    Pa neka se bace na istraživanje planete na kojoj žive, to je hitnije od besciljnog buljenja u svemir, 100-ma svetlosnih godina daleko...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija