Sunce je ogroman fuzioni reaktor koji podržava sav život na Zemlji. Sunčeva svetlost sadrži 24 triliona energije više nego što čovečanstvo koristi, pa je ono beskrajan izvor energije.
Reflektor "hvata" tu sunčevu svetlost i spušta je na Zemlju pomoću ogledala u svemiru. Tako naš svet može biti osvetljen i posle zalaska Sunca.
Solarna budućnost
Ova inovacija startap kalifornijske kompanije "Reflekt orbital" nazvana je "svemirsko ogledalo" i omogućiće da se sunčeva svetlost reflektuje na određenu lokaciju na Zemlji tokom noći. Startap već prima prijave za ovu uslugu, a desetine hiljada ljudi već se prijavilo da rezerviše "svoj zrak svetlosti".
Osnivač i izvršni direktor kompanije Ben Novak predstavio je projekat u aprilu 2024. godine na Međunarodnoj konferenciji o svemirskoj energiji.
Ideja je da ogromno svemirsko ogledalo, postavljeno na satelit, reflektuje sunčevu svetlost do tačno odabrane tačke na Zemlji, omogućavajući sunčevim zracima da sijaju tokom noći.
Iako je koncept fascinantan, detalji o ceni ove usluge ostaju nejasni. Budući da sateliti igraju ključnu ulogu u projektu, očekuje se da će troškovi biti ogromni. Takođe, nije poznato koliko će usluga koštati krajnje korisnike, ali je izvesno da će dobijanje sunčeve svetlosti tokom noći imati visoku cenu.
Zamislite da možete da pocrnite noću
Osvetljavanje našeg sveta i posle zalaska Sunca sve je realnije i bliže zahvaljujući solarnoj budućnosti.
Kompanija koja je osmislila projekat imaće mogućnost da prodaje sunčevu svetlost hiljadama solarnih farmi kada padne mrak. Suština projekta je u nabavci jeftinih ogledala. Kompanija predviđa korišćenje sazvežđa od 57 malih satelita koji kruže oko Zemlje u formaciji u polarnoj orbiti sinhronoj prema Suncu, na visini od 600 kilometara.
"U toj orbiti, sateliti bi kružili oko planete dok se ona rotira ispod njih. Sateliti bi leteli iznad svake tačke na Zemlji u isto doba dana, praveći dva prolaza u 24 sata. Kombinovano, 57 satelita bi obezbedilo dodatnih 30 minuta sunca elektranama, u vreme kada je energija najpotrebnija", rekao je Novak.
"Problem je u tome što solarna energija nije dostupna kada mi to zaista želimo. Što više solarnih farmi izgradimo, moći ćemo da dobije malo solarne energije pre izlaska Sunca i posle zalaska Sunca", istakao je Ben Novak.
"Troškovi solarnih panela su pali za 90 odsto u poslednjih 15 godina, prema Međunarodnoj agenciji za obnovljivu energiju, a njihova efikasnost nastavlja da raste, zahvaljujući napretku u fotonaponskoj tehnologiji. Zahvaljujući tome, solarna energija je sada najjeftiniji oblik električne energije koji je ikada bio dostupan čovečanstvu", naveli su članovi tima na projektu.
Ali povremena priroda proizvodnje solarne energije je problem koji stručnjaci i dalje pokušavaju da reše. U oblačnim danima solarne elektrane su manje produktivne nego kada je nebo vedro. Noću proizvodnja solarne energije potpuno prestaje. Baterijski sistemi i drugi obnovljivi izvori energije mogli bi da nadoknade deo tog nedostatka, ali za sada su nuklearne i elektrane na ugalj i gas potrebne kao rezerva.
"Veoma je lako zameniti prvi jedan odsto energetske mreže obnovljivim izvorima energije, ali je veoma teško zameniti poslednji jedan odsto. To je energija koja vam je potrebna u danu koji nije vetrovit već kišovit", istakao je Ben Novak, autor projekta.
Ogledala su konstruisana da koncentrišu svetlost u čvrsti snop, da spreče svetlosno zagađenje.
Komentari 10
Ja
Sremac
Neko iz struke
Jel to hocete da kazete?!
Inace je svetlosno zagadjenje previse na zemlji pa daga jos vise pogorsamo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar