
Četbotu za 100 reči potrebne i do tri flaše vode
Generativni model kompanije "OpenAI", četbot GPT-4 za generisanje samo 100 reči troši istu količinu vode koja je potrebna jednom čoveku da utoli žeđ tokom 24 sata - tri flaše vode.

Foto: Beta/AP
Poguban uticaj veštačke inteligencije na prirodnu sredinu stiže i iz pravca energetike jer samo uz ogromnu količinu struje je moguć razvoj modela zasnovanih na AI.
Kompanija "OpenAI" napravila je značajan napredak u oblasti razvoja veštačke inteligencije od novembra 2022. godine kada je predstavljen četbot ChatGPT-3.
Iako se oko ovog jezičkog modela zasnovanog na AI podiglo mnogo prašine zbog njegovog navodnog potencijala da preoblikuje svaki aspekt naših života, on je razotkrio nekoliko kritičnih problema, uključujući halucinaciju, to jest generisanje pogrešnih odgovora na pitanja i zahteve korisnika.
Međutim, četbotovi su znatno poboljšani, a primedbi na pogrešne odgovore sve je manje.
Kršenje autorskih prava i dalje predstavlja ogroman problem koji sprečava modele zasnovane na AI da se pokažu u punom sjaju.
Ipak, i dalje postoji siva zona jer zakoni o autorskim pravima ne zabranjuju kategorički korišćenje sadržaja zaštićenog autorskim pravima za treniranje modela veštačke inteligencije.
Osim toga, polako počinju da se nadvijaju tamni oblaci nad razvojem veštačke inteligencije jer nova istraživanja Univerziteta u Kaliforniji ukazuju na to da "četvorka", to jest model ChatGPT-4, za generisanje 100 reči troši do tri boce vode.
Prošle godine govorilo se o tome da Majkrosoftov četbot Kopajlot i ChatGPT po jednom upitu troše bocu vode za hlađenje, što je izazvalo zabrinutost u vezi sa lokalnim zalihama vode.
Ove ne baš tako sjajne vesti stižu usred sve veće potražnje za električnom energijom kako bi se olakšali razvoj i napredak veštačke inteligencije.
Na razvoj veštačke inteligencije, dva tehnološka giganta, kompanije Gugl i Majkrosoft, troše više energije nego 100 zemalja zajedno.
Prema rezultatima studije Univerziteta u Kaliforniji, količina vode koja se troši za generisanje odgovora generativnih modela na upite korisnika zavisi od stanja i blizine centra za skladištenje podataka.
Kada su u pitanju američke savezne države, Teksas prijavljuje najnižu potrošnju vode, procenjenu na 235 mililitara na svakih 100 reči. S druge strane, Vašington troši najveću količinu vode, to jest 1.408 mililitara na svakih 100 reči koje generiše veštačka inteligencija.
U jednom izveštaju, objavljenom prošle godine, autori tvrde da "OpenAI" troši do 700.000 američkih dolara dnevno samo da bi ChatGPT nastavio da radi.
Iako rad na razvoju veštačke inteligencije predstavlja osnovu svake velike tehnološke korporacije, on zahteva ogromne resurse i ulaganja.
Investitori su zabrinuti zbog velikih ulaganja u tehnologiju, ali izgleda da je još uvek nemoguće uspostaviti jasan put ka profitabilnosti u ovoj kategoriji.
Kompanija "OpenAI" nedavno je bila na ivici bankrota. Sa projekcijama oko pet milijardi dolara gubitaka, firmi Sema Altmana predviđali su kraj u roku od 12 meseci. Međutim, zahvaljujući još jednoj finansijskoj injekciji od strane Majkrosofta, Epla i Envidije (NVIDIA), ChatGPT bi mogao da dobije produžetak života. Ukupna tržišna kapitalizacija nakon toga preći će 150 milijardi dolara.
Još jedan problem sa kojim se suočava razvoj veštačke inteligencije je isporuka čipova jer Envidija ne uspeva da zadovolji potražnju.
Majkrosoft i OpenAI navodno su uložili do 100 milijardi dolara u novi projekat pod nazivom Stargejt (Stargate) kako bi se oslobodili prevelike zavisnosti od najprofitabilnijeg svetskog proizvođača čipova za potrebe AI.
Takođe, Majkrosoft se nedavno udružio sa kompanijom Blek rok (BlackRock), međunarodnom korporacijom za upravljanje investicijama, da bi prikupio 100 milijardi dolara i tako obezbedio dovoljno energije i proširio kapacitet centara za skladištenje podataka za svoje ambiciozne snove o veštačkoj inteligenciji.
Osim toga, Ilon Mask smatra da je svet na ivici najvećeg tehnološkog proboja kada je u pitanju veštačka inteligencija, ali predviđa da neće biti dovoljno struje da napaja takav njen napredak do 2025. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Toksična prašina na Marsu veoma opasna po astronaute: Mogla bi oštetiti svemirska odela
30.03.2025.•
0
Čovečanstvo je sve bliže slanju astronauta na Mars, ali naučnici skreću pažnju na često zanemarenu pretnju, a to je marsovska prašina.
Instagram omogućio ubrzavanje Reelsa
30.03.2025.•
1
Instagram je pripremio novu nadogradnju za Reels, koja će omogućiti korisnicima da ih brže pregledaju.
Plaćaju 5.000 evra za 10 dana ležanja na vodenom krevetu - da bi pomogli astronautima
30.03.2025.•
0
Evropska svemirska agencija (ESA) pokrenula je jedinstveni istraživački projekat koji nudi 5.000 evra volonterima koji žele da deset dana provedu ležeći na vodenom krevetu.
Bil Gejts: Samo tri zanimanja će preživeti dolazak veštačke inteligencije
30.03.2025.•
4
U slučaju da ste nekako propustili najnovije tehnološke napretke, sveprisutnost veštačke inteligencije (AI) izazvala je određenu dozu zabrinutosti među radnicima.
Otkrivena drevna galaksija nastala ubrzo nakon Velikog praska: Manja, ali znatno starija od naše
27.03.2025.•
0
Naučnici su pomoću teleskopa "Džejms Veb" otkrili drevnu galaksiju koja pruža dokaze da se prelazni period iz "mračnog doba" svemira, nedugo nakon Velikog praska, dogodio ranije nego što se mislilo.
FOTO: Na nebu primećena svetleća spirala - stručnjaci objasnili šta je u pitanju
25.03.2025.•
5
Svetleća spirala pojavila se na noćnom nebu širom Velike Britanije, Irske, ali i Hrvatske, BiH i drugih zemalja.
VIDEO: Pas robot švedske AI kompanije uči i prilagođava se slično ljudima
23.03.2025.•
0
Švedska startap kompanija za AI "IntuiCell" kreirala je psa robota Luna koji ima funkciju digitalnog nervnog sistema sposobnog za učenje i prilagođavanje, sličnog ljudskom i velikom broju životinja.
Sledeće nedelje na nebu: Eksplozija zvezde do koje dolazi jednom u 80 godina
23.03.2025.•
0
Manja zvezda u binarnom zvezdanom sistemu T Corona Borealis (TCrB) sledeće nedelje bi mogla da doživi dugo očekivanu "novu" i da zasija toliko da će biti vidljiva golim okom.
Google predviđa: Veštačka inteligencija će dostići ljudski nivo za pet do deset godina
23.03.2025.•
1
Veštačka inteligencija koja može da parira ljudima u bilo kom zadatku još je daleko, ali samo je pitanje vremena kada će postati stvarnost.
ChatGPT "halucinira": Rekao Norvežaninu da je ubio svoja dva sina i da je osuđen na zatvor
23.03.2025.•
2
Norvežanin Arve Hjalmar Holmen podneo je žalbu nakon što mu je sistem veštačke inteligencije ChatGPT lažno rekao da je ubio svoja dva maloletna sina i da je osuđen na 21 godinu zatvora.
Misteriozna tamna energija "evoluira": Novo razumevanje svemira pred naučnicima?
22.03.2025.•
0
Čini se da se tamna energija, misteriozna sila za koju se smatra da pokreće sve brže širenje univerzuma, vremenom evoluira, piše portal Science Alert.
Kako da otkrijete da li je vaš WhatsApp nalog ukraden: Ovo je osam znakova
21.03.2025.•
1
Kaspersky savetuje šta uraditi u slučaju hakovanja WhatsApp naloga i koji su koraci za njegovo vraćanje i zaštitu.
Sa Google Maps uklonjeno više od 10.000 lažnih profila
20.03.2025.•
0
Kompanija Google saopštila je da je pronašla više hiljada nelegitimnih unosa, uključujući lažne kompanije na svojoj aplikaciji Maps i najavila tužbe protiv onih koji stoje iza tih prevara.
VIDEO: Astronauti koji su devet meseci bili zaglavljeni u svemiru se konačno vratili kući
19.03.2025.•
2
Astronauti NASA astronauti Suni Viliams i Buč Vilmor, koji su privukli međunarodnu pažnju kada je njihov kratki boravak u svemiru prerastao u misiju od devet meseci, konačno su se vratili na Zemlju.
VIDEO: Astronauti koji su bili zaglavljeni na svemirskoj stanici konačno krenuli kući
18.03.2025.•
1
NASA-ini astronauti Bač Vilmor i Sunita Vilijam napustili su Međunarodnu svemirsku stanicu jutros u kapsuli SpaceX, krenuvši na dugoočekivano putovanje nazad na Zemlju nakon devetomesečnog boravka.
Nakon više decenija traganja: Otkriveni dokazi o egzoplanetama koje kruže oko Barnardove zvezde
18.03.2025.•
1
Nakon više decenija traganja, astronomi su otkrili jedan od najjačih dokaza dosad o egzoplanetama koje kruže oko Barnardove zvezde, najbližeg pojedinačnog zvezdanog sistema Zemlji.
Valcer "Na lepom plavom Dunavu" ide u svemir
17.03.2025.•
0
Povodom 200. rođendana Johana Štrausa mlađeg, Bečka turistička organizacija i Evropska svemirska agencija (ESA), kao deo rođendanske proslave, šalju čuveni valcer "Na lepom plavom Dunavu" u svemir.
Lebdeće, meko i beličasto kamenje otkriva prošlost planete Mars
16.03.2025.•
3
Jedinstveni kamen koji leži na površini Marsa čuva tajne o misterioznoj prošlosti Crvene planete.
Kapsula SpaceX stigla na Međunarodnu svemirsku stanicu: Astronauti konačno idu kući
16.03.2025.•
0
Svemirska kapsula SpaceX sa novom ljudskom posadom pristala je na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS).
Saturn zvanično ima 128 novih meseca
16.03.2025.•
0
Ako ste mislili da Saturnovih 148 meseca zvuči impresivno, šta tek reći sada nakon što se taj broj gotovo udvostručio.
"Spejs iks" lansirao raketu: Misija za dva astronauta koja su devet meseci na Međunarodnoj stanici
15.03.2025.•
0
"Spejs Iks" je lansirao raketu sa novom posadom za Međunarodnu svemirsku stanicu, a kapsulom koja stigne do stanice kasnije će se na Zemlju vratiti astronauti Buč Vilmor i Suni Vilijams.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar