SpaceX letelica krenula po dvoje astronauta koji su zaglavljeni na Međunarodnoj svemirskoj stanici

Kompanija SpaceX krenula je u spasilačku misiju po dvoje astronauta zaglavljenih na Međunarodnoj svemirskoj stanici.
SpaceX letelica krenula po dvoje astronauta koji su zaglavljeni na Međunarodnoj svemirskoj stanici
Foto: Beta/AP
Kapsula ApceX je poletela iz Kejp Kanaverala u američkoj državi Floridi sa dva putnika umesto prvobitno planiranih četiri da bi ostavila dva slobodna mesta za povratak američkih astronauta zaglavljenih više meseci na Međunarodnoj svemirskoj stanici zbog kvara letelice Boinga koja ih je tamo dovezla.
 
U letelici su astronaut američke svemirske agencije NASA Nik Hejg i ruski kosmonaut Aleksandar Gorbunov. Po njihovom povratku, predviđenom u februaru, sa njima će se vratiti dvoje veterana u svemirskim letovima Buč Vilmor i Suni Vilijams. Oni su poleteli početkom juna na novoj letelici koju je razvio Boing, Starliner, čiji je to bio prvi probni let sa posadom ka Međunarodnoj svemirskoj stanici.
Letelica je prvobitno trebalo da ih vrati na Zemlju posle osam dana, ali problemi primećeni na njenom potisnom sistemu su naveli NASA-u da dovede u pitanje pouzdanost letelice.
 
Posle više nedelja testova NASA je na kraju vratila Boingovu kapsulu praznu i odlučila da vrati dvoje astronauta sa misijom SpaceX zvanom Posada-9 (Crew-9).
 
Pošto NASA rotira svemirske posade otprilike svakih šest meseci, ovaj novolansirani let sa dva prazna mesta rezervisana za Vilmora i Vilijams će se vratiti na Zemlju tek krajem februara. Zvaničnici su rekli da nema načina da se vrate ranije bez remećenja drugih planiranih misija.
Vilijams je u međuvremenu unapređena u komandanta svemirske stanice, koja će uskoro imati ponovo svoj redovan broj od sedam astronauta.
 
Kada Hejg i Gorbunov stignu ovog vikenda, četiri astronauta koji su bili na MSS-u od marta mogu da odu u svojoj SpaceX kapsuli. Njihov povratak kući je odložen za mesec dana zbog nevolja sa Boingovom letelicom.
 
Hejg je rekao pre poletanja da je promena jedna od konstanti u letovima u svemir sa posadom.
 
"Uvek se nešto menja. Možda je ovog puta to bilo malo vidljivije javnosti", rekao je on.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.