Veštačka inteligencija troši ogromne količine struje: Google kupuje nekoliko nuklearnih reaktora

Kako bi zadovoljio ogromnu žeđ za energijom svojih data centara za veštačku inteligenciju, Google je sklopio dogovor da kupi nekoliko nuklearnih reaktora.
Veštačka inteligencija troši ogromne količine struje: Google kupuje nekoliko nuklearnih reaktora
Foto: Pixabay
Tehnološka korporacija naručila je šest ili sedam malih nuklearnih reaktora od kalifornijske energetske kompanije Kairos power, a prvi će biti operativan do 2030. dok će ostali ući u funkciju 2035. godine.
 
Google se nada da će tako obezbediti ekološko rešenje za napajanje svojih data centara za veštačku inteligenciju, koji zahtevaju ogromne količine električne energije.
"Nuklearni reaktori su čist i stalan izvor energije koji će nam pomoći da na pouzdan način zadovoljimo potrebe struje", navode iz Google-a.
 
Nagli razvoj generativne veštačke inteligencije, kao i veliki serverski centri za cloud skladištenje podataka, povećao je potražnju za električnom energijom.
Prošlog meseca Microsoft je sklopio ugovor sa nuklearkom Ostrvo tri milje, zbog čega je elektrana, u kojoj se odigrao nuklearni akcident 1979. godine, aktivirana prvi put posle pet godina.
 
Amazon je takođe kupio data centar napajan energijom iz nuklearne elektrane Talen energy.
 
Lokacije novih elektrana i finansijski detalji ugovora još nisu obelodanjeni. Google se dogovorio da kupi ukupno 500 megavata električne energije od Kairos-a, koji već gradi demonstracioni reaktor u Tenesiju planiran da bude završen do 2027. godine.
 
"Električnoj mreži su potrebni novi izvori energije kako bi podržala razvoj veštačke inteligencije od koje zavisi napredak nauke i ekonomije i povećava nacionalnu konkurentnost i ekonomski rast", istakao je direktor za energiju i klimu kompanije Google Majkl Terel.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija