VIDEO: Veštačka inteligencija u Bazilici Svetog Petra otkrila strukturalne slabosti nevidljive okom

Veštačka inteligencija (AI) sada je prvi put uspela da identifikuje strukturalne slabosti nevidljive golim okom u Bazilici Svetog Petra u Vatikanu.
VIDEO: Veštačka inteligencija u Bazilici Svetog Petra otkrila strukturalne slabosti nevidljive okom
Foto: 021.rs
Tehnologija veštačke inteligencije je korišćena za kreiranje "digitalnog blizanca" čuvene katoličke crkve koja se sastoji od ultra-preciznog 3D kompjuterskog modela koji simulira objekat u fizičkom svetu, preneo je Skaj njuz.
 
Projekat, nazvan Bazilika Svetog Petra, razvili su Majkrosoft i Vatikan, u saradnji sa Ikonemom, francuskim startapom specijalizovanim za digitalno očuvanje.
Tokom perioda od tri nedelje, dronovi, kamere i laseri su korišćeni za snimanje više od 400.000 detaljnih slika kako bi se stvorila tačna digitalna replika eksterijera i unutrašnjosti čuvene bazilike, uključujući sve njene mozaike, freske i skulpture.
AI analiza podataka je bila u stanju da identifikuje pukotine i naprsnuća nevidljive ljudskom oku, pružajući osnovne informacije za restauratorske radove. AI je takođe uspela da otkrije prethodno skrivene ili izgubljene mozaičke pločice i otkrije kitnjasti plafon.
 
Upotreba tehnologije "digitalnih blizanaca" u istorijskim zgradama već je pokazala svoj potencijal u projektima kao što je 3D digitalni model katedrale Notr Dam u Parizu koji je bio od pomoći prilikom njene rekonstrukcije nakon požara koji je zahvatio 2019. godine.
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Cocco

    12.11.2024 10:28
    A kod nas prirodna neiteligencija nije otkrila promene na nadstrešnici železničke stanice...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Tiktok prestao sa radom u SAD

Tiktok je prestao da radi u SAD i nestao je iz prodavnica aplikacija Apple i Google uoči zakona koji stupa na snagu danas i zahteva gašenje aplikacije koju koristi 170 miliona Amerikanaca.