Bengalska mačka i Australija: Ako ukucate ovo u Google verovatno ćete biti hakovani

Kompanija za bezbezdnost na internetu "Sofos" upozorila je korisnike interneta na šest naizgled nekontroverznih reči koje bi mogle da ih skupo koštaju, među njima je i reč mačka.
Bengalska mačka i Australija: Ako ukucate ovo u Google verovatno ćete biti hakovani
Foto: Pixabay
Pretraživanje interneta sa sobom nosi i određeni rizik. Iako je većina rezultata koje možete pronaći u pretraživaču legitimna i neće nauditi ni vama ni vašem računaru.
 
Ipak se povremeno pojave stranice koje nisu bezbedne i čiji je jedini cilj da vas namame da odate svoje lične podatke i kliknete na nešto na šta ne bi trebalo, piše Zimo a prenosi Danas.
Kompanija za bezbednost na internetu "Sofos" upozorava da pretraživanje određenih pojmova nosi veliki rizik za hakerske napade.
 
"Internet je pun mačaka a u ovom slučaju lažnih veb lokacija za mačke koje isporučuju zlonamerni softver i koriste se za veoma ciljanu optimizaciju pretraživača", navodi Sofos u svom upozorenju.
Kako Sofos ističe u upozorenju, analizom saobraćaja na Guglu, stručnjaci za bezbednost na internetu otkrili su da postavljanje pitanja "Da li su bengalske mačke legalne u Australiji?" (Are Bengal Cats legal in Australia?) pretraživaču, naglo povećava rizik od krađe ličnih podataka.
 
"Upisivanjem ovih reči u polje za pretragu, pojavljuju se rezultati među kojima ima priličan broj lažnih", pručuju iz Sofos-a.
 
Žrtve se često podstiču da kliknu na zlonamerne oglase ili linkove koji se oglašavaju kao legitimne stranice, odnosno u ovom slučaju kao legitimne rezultate pretrage na Guglu, upozoravaju.
 
Zanimljivo, zlonamerne stranice trenutno se pojavljuju samo ako se u pretraživač upiše reč "Australija", što ukazuje na to da su korisnici iz ove zemlje pod najvećim rizikom da budu prevareni.
 
Kako ističu iz kompanije "Sofos", kad korisnik klikne na lažne rezultate, na računar im se instalira zlonamerni program "Gootloader", koji blokira pristup računaru i istovremeno krade lične podatke vlasnika uređaja, kao što su podaci o pristupnim podacima različitim servisima, kreditnim karticama i slično.
 
Iako se čini da hakeri ciljaju tačno određenu grupu ljudi, istraživači iz kompanije za bezbednost na internetu upozoravaju kako to pokazuje koliko je zapravo postalo rizično ulaziti bez razmišljanja i na sajtove koji se pojavljuju kao rezultati pretraživanja Gugla.
Ovakva tehnika hakovanja se inače naziva "SEO poisoning", odnosno "trovanje SEO-a", jer hakeri manipulišu rezultatima pretraživača kako bi stranice koje oni kontrolišu došle na vrh rezultata pretraživanja.
 
Zbog toga, savetuje Zimo, kad sledeći put pretražujete nešto na Guglu, obratite pažnju na rezultate pre ulaska na stranice.
 
I nemojte odmah izabrati prvi rezultat koji vam se pojavi.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija