Projekat Iris kao konkurencija Maskovom Starlinku: EU šalje 300 internet satelita u orbitu Zemlje

Evropska unija potpisala je ugovor vredan 10,6 milijardi evra za lansiranje skoro 300 satelita u nisku i srednju orbitu Zemlje do 2030.
Projekat Iris kao konkurencija Maskovom Starlinku: EU šalje 300 internet satelita u orbitu Zemlje
Foto: ESA
Na taj način će stvoriti infrastrukture koja bi bila rival sistemu Starlink američkog milijardera Ilona Maska.
 
Brisel želi da uz pomoć svemirske tehnologije unapredi svoj digitalni suverenitet i obezbedi sigurnu komunikaciju za vlade EU, prenosi Techcrunch.
Projekat Iris² (Infrastruktura za otpornost, međusobnu povezanost i bezbednost putem satelita), prvi put najavljen 2022. godine, javno-privatno partnerstvo je čija je početna procena troškova skočila za 76 odsto u procesu pregovora.
Program lansiranja satelita će biti finansiran sa 61 odsto javnim novcem, dok će ostatak sredstava obezbediti konzorcijum SpaceRise koji objedinjava tri velike evropske kompanije - SES, Eutelsat i Hispasat.
 
Satelitski sistem Starlink u vlasništvu Ilona Maska već ima oko 6.000 satelita u orbiti Zemlje i nedavno je prešao granicu od četiri miliona pretplatnika.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.