Mask potvrdio da je Starlink aktivan na Kosovu: Šta to znači?

Američki milijarder Ilon Mask objavio je da je njegova privatna satelitska internet mreža Starlink sada operativna na teritoriji Kosova.
Mask potvrdio da je Starlink aktivan na Kosovu: Šta to znači?
Foto: Beta/AP
Kosovski premijer Aljbin Kurti rekao je 22. decembra da je dolazak Starlinka važan korak u unapređenju digitalne infrastrukture u zemlji, piše Radio slobodna Evropa.
 
"Starlink se pokazao neverovatno važnim u omogućavanju kritične komunikacije tokom prirodnih katastrofa ili drugih vanrednih situacija u državi", napisao je na Fejsbuku.
U oktobru je Regulatorni organ za elektronske i poštanske komunikacije (ARKEP) na Kosovu objavio da je ovlastio američku kompaniju Starlink da omogući pristup internetu bilo kojoj lokaciji na Kosovu.
Šta omogućuje Starlink?
 
Uz Starlink, Kosovo će imati koristi od neprekidnog interneta, u svakom kutku teritorije, čak i u vanrednim situacijama.
 
Starlink ima oko 6.000 satelita, koji se nalaze oko 500 kilometara iznad Zemlje, u niskoj Zemljinoj orbiti. To znači da su oni oko 65 puta bliže Zemlji od tradicionalnih stacionarnih satelita i za razliku od njih Starlink sateliti se stalno kreću i osiguravaju da kašnjenja u komunikaciji budu 10 puta manja.
 
Članica odbora ARKEP-a Rezarta Duraku Rizaj rekla je za Radio slobodna Evropa u novembru da je operativna dozvola za Starlink važan korak u unapređenju digitalne infrastrukture na Kosovu.
 
"Ovlašćenje Starlinku ima najveći uticaj na povećanje nacionalne sigurnosti, posebno u vreme sukoba. To je zbog činjenice da se velika većina Starlink infrastrukture nalazi u svemiru i da je imuna na moguća oštećenja u vreme rata ili prirodnih katastrofa na Zemlji", rekla je Duraku-Rizaj.
 
Ona smatra da ovu prednost mogu iskoristiti privredna društva i državne institucije, posebno sigurnosne, koje upravljaju kritičnom infrastrukturom.
 
Kako funkcioniše?
 
Svako može naručiti usluge na veb stranici Starlink, tražeći najbližu adresu. Nakon naručivanja, Starlink će kupcu poslati prijemni uređaj, koji se povezuje sa satelitima u svemiru.
 
Rezarta Duraku Rizaj je objasnila da je prijemnik korisnika mali, prenosiv i da se može koristiti na različitim lokacijama, poput planina, teško pristupačnog terena i drugih mesta gde nema dobrog pristupa internetu.
Cene će biti određene na osnovu lokalne kupovne moći svake zemlje.
 
"Naknada se sastoji od dve komponente: početne kupovine hardvera, terminala sa pratećim uređajima koji se kupuju jednokratno i mesečne naknade koja će zavisiti od servisnih planova koji su dostupni na veb stranici", rekla je ona.
 
Brzina interneta koju nudi Starlink je 120 do 250 megabita u sekundi (mbps), u zavisnosti od toga da li se radi o individualnom ili poslovnom paketu.
 
Operatori na Kosovu trenutno pružaju brži internet. Domaćinstvima se nudi internet do 500 mbps u sklopu paketa u kombinaciji sa televizijskim uslugama, po cenama do 35 evra.
 
Darsej Rizaj priznaje da Starlink po brzini ne konkuriše lokalnim operatorima, ali je dobar rezervni plan u slučaju kvara zemaljskih linija.
 
Starlink je privukao pažnju u februaru 2022. godine, kada je Rusija započela rat u Ukrajini, a kao rezultat toga, Ukrajincima su prekinute internetske veze. Maskova odluka da Ukrajinu prekrije internetom smatrala se vitalnom za mnoge ukrajinske vojne operacije, ali i za oporavak energetske i komunikacijske infrastrukture.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.