To bi omogućilo ljudima da žive na Mesecu u uslovima sličnim onima na Zemlji, javila je agencija Kjodo.
Stručnjaci imaju za cilj da do 2030. godine konstruišu prototip "neolunarnog stakla" - paraboloidne strukture koja generiše gravitaciju kroz rotaciju.
Očekuje se da će ova tehnologija razjasniti nedoumice u pogledu zabrinutosti zbog štetnih efekata produženog izlaganja mikrogravitaciji na ljudsko telo, uključujući gubitak kostiju i mišića.
"Ovaj projekat zahteva značajan tehnološki iskorak, ali mi želimo da ga postignemo i otvorimo put svemirskim kolonijama", rekao je član tima Josuke Jamašiki, profesor naprednih integrisanih studija o sposobnosti ljudi za preživljavanje na Univerzitetu Kjoto.
Struktura "lunarnog stakla" će biti prečnika oko 200 metara i visoka 400 metara, a moći će da primi do 10.000 ljudi.
U okviru projekta, koji je započet u tekućoj fiskalnoj godini, prvo će biti izrađeni modeli zamišljenog projekta, kao i kompjuterske simulacije.
Model "lunarnog stakla" razmere 1:2000 predstavljen je kada su Univerzitet Kjoto i Kadžima najavili početak zajedničkog istraživanja ranije ovog meseca. Oni su sproveli i simulacije, koje pokazuju ponašanje objekata pod veštačkom gravitacijom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar