Ljubitelji Dubai čokolade na meti hakera

Potrošači širom sveta su željni da uživaju u luksuznom ukusu Dubai čokolade. Međutim, sajber kriminalci koriste ovaj trend kako bi prevarili neoprezne kupce.
Ljubitelji Dubai čokolade na meti hakera
Foto: Screenshot (Youtube/The Cooking Foodie)
Stručnjaci kompanije Kasperski otkrili su niz prevara u vezi sa rastućom potražnjom za ovim proizvodom - od lažnog predstavljanja poznatih brendova do kreiranja potpuno lažnih prodavnica.
 
Stručnjaci kompanije Kasperski otkrili su prevarantsku kampanju usmerenu na potrošače u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, gde su sajber kriminalci kreirali lažne veb-sajtove koji se predstavljaju kao kompanija za dostavu "Deliveroo" i proizvođač čuvene Dubai čokolade "Fix Dessert Chocolatie", prenosi Danas.
Imitiranjem izgleda zvaničnih prodavnica i platformi, sajber kriminalci mogu da zloupotrebe poverenje potrošača i ugled brenda kako bi privukli neoprezne kupce da plate naručenu čokoladu koja nikada neće biti isporučena.
 
U drugim slučajevima, prevaranti su kreirali potpuno lažne platforme za e-trgovinu, predstavljajući se kao nezavisni prodavci iz različitih delova sveta.
Ove prevarantske veb-stranice obećavaju Dubai čokoladu, ali nestaju čim se izvrši uplata i ostavljaju potrošače praznih šaka. 
 
Takve prevarantske prodavnice targetiraju korisnike širom sveta.
 
"Prevaranti su često jako brzi kada se radi o zloupotrebi trendova, a manija za Dubai čokoladom je pravi primer toga. Korišćenje taktika koje se oslanjaju na entuzijazam potrošača i poverenje u etablirane brendove efikasan je način za uspeh sajber kriminalaca", upozorava stručnjakinja za bezbednost u kompaniji Kasperski Olga Svistunova.
 
Da bi se zaštitili i izbegli razočaranje, ključno je da korisnici obrate pažnju na detalje, dodaje ona.
 
"Treba da odvoje vreme za proveru autentičnosti e-prodavnice i budu oprezni sa ponudama koje izgledaju neuobičajeno darežljivo jer su možda kreirane da prevare", poručuje Svistunova.
 
Šta uraditi da vas ne prevare?
 
Stručnjaci kompanije Kasperski poručuju da treba da verifikujete autentičnost veb-sajta tako što ćete proveriti URL, domen i recenzije kupaca pre nego što obavite kupovinu preko interneta.
Zatim, treba paziti na neželjene ponude. Prevaranti često koriste iskačuće prozore, oglase ili fišing imejlove kako bi usmerili korisnike na lažne sajtove.
 
Takođe, savetuju da se izbegava deljenje ličnih podataka. Osetljive podatke unosite samo na sigurnim i proverenim platformama.
 
Dodatno, treba koristiti sveobuhvatna bezbednosna rešenja. Pouzdan softver za sajber bezbednost može da blokira fišing sajtove i spreči infekciju malverom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Tiktok prestao sa radom u SAD

Tiktok je prestao da radi u SAD i nestao je iz prodavnica aplikacija Apple i Google uoči zakona koji stupa na snagu danas i zahteva gašenje aplikacije koju koristi 170 miliona Amerikanaca.