Četiri planete su klasifikovane kao sub-Zemlje, jer svaka od njih ima oko 19 do 34 odsto mase Zemlje, prema novom istraživanju, preneo je CNN.
Egzoplanete su planete koje se nalaze van Sunčevog sistema, odnosno kruže oko drugih zvezda.
"Ovo je zaista uzbudljivo otkriće, Barnardova zvezda je naš kosmički komšija, a opet znamo vrlo malo o njoj", rekao je glavni autor studije Ritvik Basant, doktorant astronomije i astrofizike na Univerzitetu u Čikagu.
Barnardova zvezda, koju je otkrio američki astronom E.E. Barnard 1916. godine, crveni je "patuljak" male mase, jedan od najčešćih tipova zvezda.
Tokom poslednje decenije, astronomi su otkrili da mnoge od ovih zvezda imaju više kamenih planeta koje kruže oko njih.
Maroon-X, instrument postavljen na teleskop Gemini nord na Havajima, dizajniran je za traženje egzoplaneta koji kruže oko crvenih patuljaka. Instrument traži planete detektovanjem suptilnog ljuljanja zvezda dok gravitacija planeta u njihovoj orbiti vuče zvezde domaćine, što je poznato kao tehnika radijalne brzine.
Koristeći Maroon-X, tim istraživača je otkrio najmanju egzoplanetu ikada pronađenu, a nadaju se da će ovo otkriće dovesti do pronalaska više sub-Zemlja egzoplaneta širom kosmosa.
Astronomi veruju da bi manje egzoplanete mogle biti raznovrsnije u sastavu nego veće egzoplanete koje su do sada otkrivene.
Pronalazak više minijaturnih svetova pomoću najnovijih, vrlo osetljivih instrumenata, mogao bi otvoriti novi način razumevanja kako planete nastaju i koje bi mogle biti pogodne za život.
Studija koja detaljno opisuje nalaze objavljena je 11. marta u časopisu "Astrophysical journal letters".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Boris
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar