VIDEO: Astronaut snimio prelepi "ples" polarne svetlosti iznad Zemlje

Astronaut američke svemirske agencije NASA-e Don Petit snimio je prirodni svetlosni fenomen planete Zemlje s Međunarodne svemirske stanice (ISS).
VIDEO: Astronaut snimio prelepi "ples" polarne svetlosti iznad Zemlje
Foto: Screenshot (Youtube/@astro_Pettit)
Jedan od dva videa objavljen je na društvenoj mreži X i prikazuje polarnu svetlost koja "pleše" ispod ISS-a dok je stanica letela iznad hladnih voda između Australije i Antarktika.
 
 
Drugi video prikazuje zadivljujuću "zelenu turbulenciju pare" iznad dela planete koji astronaut nije identifikovao.
Šezdesetdevetogodišnji Petit je najstariji NASA-in aktivni astronaut, poznat je ljubiteljima svemira zbog svojih "vanzemaljskih" fotografija i eksperimenata koje često deli preko X-a.
 
 
U oktobru prošle godine je iskoristio boju za hranu kako bi napravio malu vodenu sferu koja je izgledala kao gasoviti džin, zajedno s upečatljivim trakama oblaka. Mesec dana kasnije je snimio fotografiju šestog probnog leta SpaceX-ove megarakete Starship.
 
Petit je na ISS stigao u septembru prošle godine ruskom svemirskom letelicom Sojuz zajedno s dva kosmonauta Roskosmosa, a to su Aleksej Ovčinin i Ivan Vagner. Njihov povratak kući se očekuje ovog meseca.
 
Ovo je četvrta misija na ISS-u za Petita, koji je u dužim periodima boravio na stanici između 2002. i 2003. godine, potom između 2011. i 2012. godine, a takođe je obavio dvosedmičnu misiju na stanici 2008. godine, prenosi Klix.ba.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija