Na jugu Engleske počeo da radi sistem za ispumpavanje ugljendioksida iz mora

Za borbu protiv klimatskih promena veoma važan projekat, koji se zasniva na ispumpavanju ugljendioksida iz mora, stavljen je u pogon na obali južne Engleske, javlja BBC.
Na jugu Engleske počeo da radi sistem za ispumpavanje ugljendioksida iz mora
Foto: Pixabay (ilustracija)
Mali pilot program zvani "Lek za more", dobija novac od vlade Velike Britanije koja traga za tehnologijama za borbu protiv klimatskih promena. Za njega se izdvaja tri miliona funti i jedan je od 15 projekata koje podržava britanska vlada sa ciljem razvoja projekata hvatanja i skladištenja gasova staklene bašte.
 
Širok je konsenzus među klimatolozima da je najviši prioritet u borbi protiv klimatskih promena sasecanje emisija gasova staklene bašte, ključnog uzročnika globalnog zagrevanja.
Međutim, mnogi naučnici takođe veruju da je deo rešenja hvatanje dela već ispuštenih gasova.
 
Ovakvi projekti, zvani "Hvatači ugljendioksida", obično se bave ili izolovanjem emisija prilikom njihovog emitovanja ili njihovim izvlačenjem iz vazduha.
 
Ono što ovaj projekat čini interesantnim jeste to što se kroz njega proverava da li bi bilo efikasnije ispumpavati ugljendioksid iz mora nego iz vazduha, jer je tamo prisutniji nego u vazduhu.
Postrojenje u južnoj Engleskoj, na obali Lamanša, smešteno je kod Centra za život u moru Vajmaut. Jedna cev prolazi ispod kamenite plaže i ulazi u more, odakle ispumpava morsku vodu i dovodi je na obalu.
 
Postrojenje potom obrađuje morsku vodu tako što iz nje izbacuje ugljendioksid i vraća je u vodu gde ona iznova apsorbuje ugljendioksid.
 
Rukovodilac projekta Pol Haloran kaže da voda sadrži oko 150 puta veću koncentraciju ovog gasa od vazduha, ali upozorava, u izjavi za BBC, da proces zahteva ogromne energetske potencijale.
 
Trenutno, "Sikjur" može da ispumpa oko 100 metričkih tona ugljendioksida godišnje, što je manje od emisije ugljendioksida koju oslobađa jedan putnički avion dok prelazi Atlantski okean.
 
Međutim, smatra se da ta tehnologija može da se unapredi do mnogo većih razmera, to jest da ukloni 14 milijardi tona ugljendioksida godišnje ako samo jedan odsto površinske morske vode bude prerađen.
 
Da bi sve to bilo izvodljivo, sistem mora dobijati pogonsku energiju iz obnovljivih izvora, moguće od solarnih panela koji bi bilo postavljeni na površinu mora.
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija