To predstavlja veliki iskorak u razvoju laboratorijskog mesa.
Dosadašnje laboratorijske metode proizvodile su samo male ćelije debljine manje od jednog milimetra, ali tim istraživača uspeo je da uzgoji kvadratni komad pilećeg mesa širine sedam centimetara i debljine dva centimetra, težak oko deset grama, objavljeno je u časopisu "Trends in Biotechnology", piše NBC njuz.
Taj komad mesa dobio je svoju strukturu zahvaljujući posebnom bioreaktoru koji koristi 50 šupljih vlakana kao veštačke vene, omogućavajući snabdevanje tkiva hranljivim materijama i kiseonikom, čime su ćelije usmeravane da rastu u željenim pravcima.
Iako taj uzgojeni medaljon nije napravljen od materijala pogodnih za ljudsku ishranu i nije ga niko probao, istraživači ističu da bi nova tehnologija mogla da predstavlja značajan korak ka masovnoj proizvodnji laboratorijskog mesa.
Očekuje se da bi ta metoda mogla da doprinese i napretku u regenerativnoj medicini, testiranju lekova i razvoju biološko-hibridnih robota.
Profesor sa Univerziteta u Tokiju i koautor studije, Šođi Takeuči, rekao je da su šuplja vlakna ranije korišćena u kućnim filterima za vodu i aparatima za dijalizu, a sada su pokazala potencijal i za stvaranje veštačkog tkiva.
U Sjedinjenim Američkim Državama, prema istraživanju sa Univerziteta Purdue iz 2024. godine, potrošači imaju podeljena mišljenja o kultivisanom mesu: trećina odbija da proba uzgojeno pileće meso.
Laboratorijsko meso trenutno može legalno da se prodaje samo u Singapuru, SAD-u i Izraelu.
U SAD-u su dozvolu za prodaju dobile samo dve kompanije iz Kalifornije, dok su Florida i Alabama zabranile prodaju takvih proizvoda.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Istina
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar