Violine iz Aušvica na koncertu Berlinske filharmonije
Violinu koju je bacio nepoznati putnik pokupio je jedan francuski železničar koji ju je dao svojoj ćerki da na njoj svira. Mnogo godina kasnije, instrument je dospeo u ruke izraelskog graditelja i restauratora violina Amnona Vajnstajna čiju kolekciju čine violine koje govore o tragičnoj sudbini svojih nekadašnjih vlasnika.
Danas je u svetu obeležena 70-godišnjica od oslobađanja Aušvica od strane sovjetskih trupa. Oko 1,5 miliona ljudi, mahom evropskih Jevreja, izgubilo je živote u ovom koncentracionom logoru tokom Drugog svetskog rata.
Na večerašnjem koncertu će se, takođe, oglasiti i violina koja je pripadala jednom od članova zatvoreničkog orkestra u Aušvicu. Orkestar je svirao dok su zatočenici odlazili na rad ili da bi zabavljao stražare. Umeće sviranja često je za ove muzičare predstavljalo kartu spasa.
Kao i njegov otac Moše, koji je rođen u Viljnusu ali je emigrirao u Palestinu, Amnon je u početku samo želeo da zaboravi na tužnu prošlost svoje porodice. Svaki njegov rođak koji je ostao u istočnoj Evropi, umro je u holokaustu.
Tokom 1980-ih godina, jedan čovek ušao je u njegovu radionicu i ispričao mu da je svirao violinu u Aušvicu. Sam više nikada od tada nije dotakao instrument, ali je želeo da ga Vajnstajn restaurira kako bi ga poklonio svom unuku. Prednji deo violine bio je oštećen, budući da je na njoj svirano po kiši i snegu. Kada ju je rastavio, majstor je u njoj pronašao pepeo.
Vajnstajn je tada počeo da istražuje istoriju pojedinih nemačkih violina koje su se već nalazile u radionici njegovog oca, instrumenti na kojima Jevreji više nisu imali srca da sviraju i koje bi prodavali odmah po dolasku u Tel Aviv. Niko u Izraelu nije želeo da ih kupi. Ova kolekcija violina poznata je pod nazivom "Violine nade".
Na večerašnjem koncertu biće izvedena dela jevrejskih kompozitora, poput Malera, koja su bila zabranjena u nacističkoj Nemačkoj, kao i dela nemačkih kompozitora kao što su Bah i Betoven.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar