Umro jedan od najpoznatijih špijuna
On je tokom sedamdesetih godina radio za švedsku tajnu policijsku i tajnu vojnu službu, a kada je 1979. godine otkrivena njegova izdaja uhapšen je u Izraelu i izručen Švedskoj, gde je osuđen na doživotnu robiju. Supruga mu je pomogla da pobegne iz zatvora 1987. godine, a nakon što su se ukrcali na trajekt za Finsku izgubio im se svaki trag.
On je iskoristio slobodan dan i pobegao kroz sporedni ulaz zgrade koju su nadgledali policajci zaduženi da ga prate dok je bio sa ženom u stanu, a kako je kasnije priznao, bekstvo je planirao tri godine. Njegovim bekstvom švedske vlasti su osramoćene, a njihov liberalni zatvorski sistem doveden je u pitanje zbog čega je tadašnji ministar pravde morao da podnese ostavku.
Posle bekstva iz Švedske, Bergling je navodno živeo u Sovjetskom Savezu, Mađarskoj i Libanu, ali se sa suprugom 1994. godine vratio u Švedsku, jer su se, kako je rekao, uželeli zavičaja.
On je vraćen na izdržavanje zatvorske kazne, ali je oslobođen 1997. godine, a švedske vlasti smatraju ga najozloglašenijim špijunom posle Stiga Venerstroma koji je kao vazduhoplovni oficir, takođe, prodavao tajne dokumente sovjetskim vlastima.
Među tajnama koje je otkrio Bergling, bili su i detaljni planovi odbrane na obalama Švedske i podaci o naoružanju koje je tamo bilo raspoređeno, zbog čega su vlasti iz osnova izmenile sistem odbrane.
Posle smrti supruge 1997. godine Bergling se ponovo oženio, a zatim uskoro i razveo, dok je poslednjih nekoliko godina bolovao od Parkinsonove bolesti.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar