Kako će se EU ophoditi prema Grčkoj?

Nemački mediji i dalje detaljno analiziraju prilike u Grčkoj, posle dolaska levice na vlast u toj državi, dok se istovremeno postavlja i pitanje kako će se EU ubuduće ophoditi prema Atini, piše danas "Dojče vele".

Nemački mediji i dalje detaljno analiziraju prilike u Grčkoj, posle dolaska levice na vlast u toj državi, dok se istovremeno postavlja i pitanje kako će se EU ubuduće ophoditi prema Atini, piše danas "Dojče vele".

List "Folkšstime" iz Magdeburga navodi da Grčka želi da se oslobodi "stega štednje" i da je nova vlada zauzela stav "sa omraženom Trojkom, kontrolnim instrumentom kreditora, se više neće razgovarati".

Atina se, prema oceni ovog lista, time ne približava ni milimetar oprostu duga kojem se nadala. "Naprotiv, evropski partneri ostaju tvrdoglavo pri svom. Najvažniji kreditor Nemačka i sama Grčka u ovom trenutku ne mogu da nađu zajednički put da se izađe iz ćorsokaka. Susret novoizabranog grčkog premijera Aleksisa Ciprasa i nemačke kancelarke Angele Merkel pomeren je na 12. februar - Samit EU", rezimira taj list.

List "Flenzburger tageblat" u ljutitom tonu piše da "jednostavno ne može da bude, da se jedna članica Evropske unije povuče na Egejsko poluostrvo i kaže da finansijski koncept koji je važio godinama, sada ođednom više ne prihvata". "To je detinjasto! Sesti na ljuljašku i ignorisati Njutnove zakone gravitacije. EU ne može to dozvoliti", navodi ovaj list.

Još oštriji ton ima "Fuldaer cajtung" koji poručuje da ukoliko se "zahvalnost za spasene milijarde - formulisano oštrije - pretvori u objavu rata EU, onda je vreme i da se vrlina poput strpljenja baci s palube u more i fokusira na konačnu propast". "Prošlonedeljni događaji nam daju za pravo da držimo propovedi: Bolje mučan kraj nego muke bez kraja", piše ovaj nemački list.

Prema komentatoru lista "General ancajger" iz Bona grčka vlada pre svega želi da stvori predstavu kao da vodi "unutrašnjopolitičku borbu". "Bilo bi mnogo elegantnije i efikasnije da su se ovakvi koraci preduzeli u samim pregovorima. Evrogrupa sada ne može ništa drugo da uradi do da odbaci prigovore. A skandal preti da preraste u krizu. No, cenu za eskalaciju će na kraju platiti sami Grci", smatra "General ancajger".

List "Rajn nekar cajtung" postavlja pitanje koliko je novca "međunarodna zajednica spremna još da baci pomažući Grčkoj, bez vidljive stabilizacije u toj zemlji". "Jer, iskreno rečeno: da li je program štednje u poslednjih nekoliko godina doneo nešto osim što je osiromašio Helene", zaključuje ovaj list

  • 01.02.2015 14:36
    Pobacati ih u more i uzivati na lepim plazama.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

U Republici Srpskoj sutra Dan žalosti

Vlada Republike Srpske (RS) proglasila je utorak, 8. oktobar, za Dan žalosti u ovom BiH entitetu, zbog stradanja stanovništva u BiH izazvanog katastrofalnim poplavama i klizištima.