Hrvatski lekari beže u inostranstvo
Najčešće odlaze anesteziolozi, radiolozi, hirurzi i ginekolozi, prosečne starosti 39 godina, oba pola, kažu u Hrvatskoj lekarskoj komori (HLK). Njih 60 odsto su bolnički doktori, a svega 11 odsto lekari porodične medicine i hitne službe, koji se manje odlučuju za odlazak. Ali, kako piše agencija Hina, Hrvatsku napuštaju i nezaposleni lekari kao i oni bez specijalizacije. Predsednik HLK dr Hrvoje Minigo upozorava da bi se Hrvatska uskoro mogla suočiti s ozbiljnim problemom nedostatka doktora medicine i zdravstvenih radnika.
"Nadamo se da to neće dovesti do kolapsa zdravstvenog sistema, ali može ugroziti dostupnost i kvalitet zdravstvene zaštite i pogoršati stanje s listama čekanja", upozorava Minigo.
Od 135 lekara koji su zainteresovani za rad u Hrvatskoj, više od 60 odsto je hrvatskih državljana koji su se školovali u Bosni i Hercegovini i Srbiji, a državljana EU je izuzetno malo. U većini slučajeva za dolazak su zainteresovani lekari koji još nisu stekli specijalizaciju, a u HLK objašnjavaju malu zainteresovanost složenim postupkom priznavanja stručnih kvalifikacija.
Predsednik HLK smatra da je ovakve trendove uzrokovalo nezadovoljstvo lekara svojim položajem, ali i činjenica da godinama bezuspešno pokušavaju da dobiju granski kolektivni ugovor.
"U poslednjih deset godina dva puta su štrajkovali za bolje uslove rada i adekvatnu platu. Iako su svesni da u vreme recesije moraju da dele sudbinu svojih sugrađana, doktori prema sebi očekuju bolji odnos", podseća Minigo.
Komentari 2
hrvatski
Dr
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar