Norveška bajka će imati tužan kraj

Pad cene nafte na svetskom tržištu već je uveliko počeo da utiče na blagostanje u Norveškoj.
Pad cene nafte na svetskom tržištu već je uveliko počeo da utiče na blagostanje u Norveškoj.

U toj zemlji se, posle decenije energetskog buma, prema navodima ekonomista nazire početak recesije u industriji nafte i gasa. Oko 10.000 zaposlenih u naftnom sektoru ostalo je bez posla, smanjen je broj helikoptera koji prevoze radnike iz Stavangera, epicentra naftne industrije, na platforme u Severnom moru.

Ekonomisti predviđaju da je to početak duge recesije u energetskoj industriji, koja čini 15 odsto norveške ekonomije, a daje više od polovine izvoza i 80 odsto državnih prihoda.

Visoke plate, najbolje zdravstveno osiguranje u svetu, dugi letnji odmori i druge povlastice norveških radnika mogle bi uskoro da postanu prošlost.

Državna naftna kompanija Statoil saopštila je prošle godine da je 23.000 njenih radnika imalo godišnju zaradu 130.000 dolara. Norvežani će sada morati da se pripreme za smanjenje plata i manje luksuzan životni stil, pošto kompanije kao što je Statoil najavljuju dalje smanjenje troškova.

Problemi u energetskoj industriji odraziće se i na širu ekonomiju Norveške. Tako će otpuštanja značiti manje poslovnih putovanja po zemlji, odnosno manje posla za restorane i hotele.

Cena sirove nafte je posle trogodišnje stabilne cene od oko 110 dolara pala na ispod 60, što više od polovine naftnih bušotina duž norveške obale čini neekonomičnim.

Dobra strana je to što je država od izvoza nafte tokom uspešnih godina uštedela 860 milijardi dolara, tako da neće morati da sprovodi oštre mere smanjenja troškova. Vlada po zakonu ne može da troši više od četiri odsto tog novca na godišnjem nivou, i praktično koristi samo kamatu.

Portparolka Zelene stranke Hilde Opoku kaže da Norvežani, naviknuti na visoki životni standard, još nisu svesni predstojećih promena. "To se neće desiti preko noći, ali kada se probudimo iz ovog naftnog mehura, shvatićemo da nikada više nećemo imati bajku kao što je ova", kaže Opoku.

  • Novak

    27.02.2015 20:08
    ...
    Tužno, ali istinito. Dok se veliki igraju, eto šta mali dobiju. Nije u redu da afta zbog pokušaja slamanja Rusije padne skoro 50%, a da konačan pad cene na pumpama bude svega nekoliko euro-centi, ili kao kod nas, 10-20 din za litar. I tih 10 hiljada novonezaposlenih uopšte nije za potcenjivanje jer Norveška ima svega 4 miliona stanovnika.
  • 27.02.2015 18:24
    Ne brinem se ja za njih. To je, ipak, ozbiljna država koja ima plan. Za razliku od nekoh drugih...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zemljotres u Albaniji

U Albaniji je jutros registrovan zemljotres jačine tri stepena, objavljeno je na sajtu Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra (EMSC).

Zašto je uhapšen hrvatski ministar zdravlja?

Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) u Hrvatskoj pokrenula je istragu protiv osam osoba, uključujući ministra zdravstva Vilija Beroša i odgovorne osobe dve zagrebačke bolnice.