Dok se u Federaciji BiH danas slavi Dan nezavisnosti BiH, u Republici Srpskoj se 1. mart 1992. godine doživljava kao "dan koji je bio uvod u rat u ovoj zemlji".
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je rekao da "ne postoji dan nezavisnosti BiH i da je 1. mart jedan tužan i tragičan događaj, a za Srbe sinonim za nasilje izvršeno nad njima".
Navodeći da to nije praznik cele BiH, on je poručio da će RS nastaviti da slavi svoje praznike i da ne želi da joj neko nameće svoje praznike. On je kazao da u BiH ne postoji nijedan zajednički praznik koji slave sva tri naroda, ocenivši da to nije ni moguće, jer su "narodi uvek bili na različitim stranama istorije i na različite načine ih obeležavali - neko kao pobedu, neko kao poraz".
Premijerka Republike Srpske Željka Cvijanović takođe je ocenila da činjenica da je danas praznik samo u jednom delu BiH dovoljno govori o ovoj državi.
Predsedavajući Predsedništva BiH Mladen Ivanić izjavio je da Srbi nikada neće obeležavati 1. mart kao praznik, jer je na taj dan pre 23 godine održan referendum o nezavisnosti BiH i u Sarajevu ubijen srpski svat Nikola Gardović, što je označilo početak rata u ovoj zemlji. "Gnusno ubistvo srpskog svata i referendum, koji je održan protiv volje srpskog naroda, bili su uvod u krvavi rat", kazao je Ivanić.
U BiH je 1. marta 1992. godine održan referendum o nezavisnosti BiH na kojem je 62,7 odsto birača, uglavnom Bošnjaka i Hrvata, glasalo za njenu nezavisnost i izlazak iz tadašnje SFRJ. Na taj dan 1992. godine ispred Stare pravoslavne crkve na Baščaršiji ubijen je i srpski svat Nikola Gardović i spaljena srpska zastava.
Gardovića je ubio Ramiz Delalić Chelo, koji je kasnije postao komandant Devete brdske brigade u Sarajevu. Njemu je u nekoliko navrata suđeno za ubistvo Gardovića, ali nikada nije osuđen. Ubijen je ispred svog stana u Sarajevu u leto 2007. godine.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar