I Angela Merkel za vojsku Evropske unije

Nemačka kancelarka Angela Merkel smatra da u Evropi treba razvijati duboku vojnu saradnju i da je to projekat budućnosti.
Nemačka kancelarka Angela Merkel smatra da u Evropi treba razvijati duboku vojnu saradnju i da je to projekat budućnosti.

Ideju stvaranja armije podržala je i ministarka odbrane Nemačke Ursula fon der Lejn i ministar inostranih poslova Frank Valter Štajnmajer.

Predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker juče je izjavio da bi trebalo osnovati evropsku vojsku koja bi u ovom trenutku mogla konstruktivno da se suoči sa opasnostima na granicama EU i omogući racionalnije vođenje evropskih vojnih troškova. "Slika Evrope dramatično je poljuljana. Kada je reč o spoljnoj politici, stiče se utisak da nas ne uzimaju za ozbiljno", rekao je Junker.

Vojni analitičar Aleksandar Radić smatra, međutim, da je osnivanje vojske Evropske unije u ovom trenutku nemoguće i da su sve izjave u vezi sa tom idejom samo vrsta probnog balona i pokušaja da se ova zajednica osamostali u vođenju bezbednosne politike.

Radić kaže da je u senci ukrajinske krize bilo očekivano da će Evropska unija otići korak dalje u odnosu na ono što je do sada učinila, uz jasniju diferencijaciju u odnosu na NATO. "Očigledno je da EU želi da samostalnije vodi svoju bezbednosnu politiku, pre svih Francuska i Nemačka. I kroz modernu istoriju, Francuska je to za vreme De Gola jasno stavljala do znanja", kaže Radić.

Junkerova izjava, međutim, otvara pitanje kako je tako nešto moguće u trenutku kada prostor koji pokriva većina članica EU pokriva i Severnoatlantska alijansa, čije su vodeće zemlje istovremeno i vodeće zemlje u EU.

Radić smatra da je osnivanje vojnih snaga pod oznakom EU sada je nerealno iz više razloga. "Ne može se tako nešto očekivati u ovom trenutku. Jednostavno, nemate konsenzus u samoj Evropskoj uniji, koja se sastoji od 28 nezavisnih država. Drugo, Vašington bi itekako bio protiv nečeg takvog", kaže Radić.

On smatra da bi jedinstvene oružane snage Unije, u određenoj formi, bile moguće tek kada bi unutar EU ojačale veze među članicama i kada bi se stvorila naddržava, koja bi obezbedila odgovarajuću hijerarhiju i strukturu neophodnu za postojanje jedinstvene vojske.

Nemačka ministarka odbrane Ursula fon der Lejn upravo je izjavila da je sigurna da će njena deca ili unuci doživeti "Sjedinjene evropske države", koje će imati zajedničku vojsku.

  • Anava

    10.03.2015 16:25
    Evropa
    Izjave politicara, Merkel, Ursula fon der lejn, Putin, Obama, i njima slicnih kretena i diktatora kod obrazovanih, i nas intelektualaca ne prolazi. Takvi politicari, su paraziti(u borbi sopstvenog opstanka),samo praziti koji nas se boje. I to je sve.
  • 09.03.2015 19:02
    čista iluzija
    Takva sloga u EU nije moguća.Nemačka je previše prpotentna.
  • 09.03.2015 19:02
    cile
    opet mastate o rajhu ! pa cu ja kao i moj deda u logor u nemacku da gradim pruge ,nasu decu ima da saljete u ratove a svi zajedno ima da vracamo dugove a ako vas ne poslusamo e onda sankcije pa bombardovanje!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zemljotres u Albaniji

U Albaniji je jutros registrovan zemljotres jačine tri stepena, objavljeno je na sajtu Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra (EMSC).

Zašto je uhapšen hrvatski ministar zdravlja?

Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) u Hrvatskoj pokrenula je istragu protiv osam osoba, uključujući ministra zdravstva Vilija Beroša i odgovorne osobe dve zagrebačke bolnice.