Da li bi plate zaposlenih u firmama trebalo da budu javne?
Ovi ispitanici smatraju da takva praksa smeta samo onima koji "neopravdano primaju velike plate", ističu da "transparentnost osigurava takmičarski duh i fer igru" i da otklanja"'mogućnost potcenjivanja struke, osobe i ličnosti".
U anketi koju je portal sproveo na više od 1.000 ispitanika, većina se izjasnila da bi dostupnost tih podataka smanjila razliku u platama između žena i muškaraca koji rade na istim radnim pozicijama, a učinilo bi pravednijim i nagrađivanje tokom radnog odnosa.
"Iz vlastitog iskustva mogu da kažem: onde gde su plate tajne, takodje su tajna i ovlašćenja i odgovornosti pojedinih radnika. Smatram da iznos plate (odnosno koeficijent za pojedino radno mesto) treba da bude poznata stvar", objasnio je jedan od ispitanika. On je dodao da "poslodavci ne dele dobre plate baš šakom i kapom" i da veruje da iza svake izvrsne plate stoji i razlog.
Drugi anketirani, koji bi takođe podržao takvu praksu, smatra da bi plate trebalo da zavise od "kvalifikacija, stečenog iskustva, složenosti posla i naravno rezultata rada, a sve su to podaci koji bi trebalo da budu transparentni i nema razloga za njihovo prikrivanje".
"Sve ostalo samo ukazuje da se plata dodeljuje prema nekim drugim kriterijumima i da je nekome u interesu da nešto sakrije", ocenio je taj ispitanik.
Da zaposleni ne bi trebalo da znaju plate kolega smatra 39 odsto ispitanika, a oni uglavnom ističu da je plata "ugovor između poslodavca i radnika koji se ne tiče drugih radnika", kao i da bi se među zaposlenima javila ljubomora ukoliko bi znali koliko su plaćene njihove kolege.
"Ne rade svi zaposleni jednako iako su na istim pozicijama", smatra jedan od ispitanika, drugi kaže da "svako prodaje sebe za onoliko koliko zna", a treći zaključuje da "što ne znaš, ne boli te".
Na pitanje da li misle da je u redu to što su iznos trenutne plate ili plata kod bivšeg poslodavca poverljive informacije, a u izuzetnim slučajevima i poslovna tajna, pet odsto ispitanika nije moglo da se izjasni, a jedan od njih je odgovorio da smatra da je u pitanju "mač sa dve oštrice".
Komentari 2
Lovac Luka
Balkanski Sindrom
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar