Porez siromašnima učetvorostručen, a bogati su privilegovani

Grci su tokom dužničke krize veoma osiromašili, a porez za najsiromašnije je gotovo učetvorostručen, dok je za najbogatije povećan samo devet odsto.
Grci su tokom dužničke krize veoma osiromašili, a porez za najsiromašnije je gotovo učetvorostručen, dok je za najbogatije povećan samo devet odsto.

U studiji Fondacije "Hans Bekler", čiji su autori grčki analitičari Tasos Janitis i Stavros Zografakis, objavljenoj danas u Berlinu, navodi se da je od početka krize u Grčkoj porez za polovinu najsiromašnijeg dela populacije povećan čak 337 odsto, dok je istovremeno porez za najbogatije povećan devet odsto, prenosi list Figaro.

Autori studije navode da su direktni porezi u Grčkoj od početka krize povećani 53 odsto, a indirektni 22 odsto.

"Grci su jako osiromašili tokom krize. Prosečan godišnji prihod od 2008. do 2012. je pao za oko 23 odsto, sa 23.100 evra na 17.900", navodi se u studiji.

Nejednakost je istovremeno ozbiljno produbljena, 10 odsto najsiromašnijih izgubilo je 86 odsto njihovog prosečnog godišnjeg prihoda od 8.462 evra, koji sada iznosi 1.150 evra. S druge strane, 30 odsto najviših prihoda je palo za tek negde 17 do 20 odsto, navode autori.

"Neophodno je promeniti takvu politiku u zemlji. Porast siromaštva i nejednakosti u uslovima štednje opasno ugožavaju moguhcnost ekonomskog oporavka Grčke", zaključuje profesor Gustav Horn i direktor IMK-a ogranka Fondacije Hans Bekler.

  • 23.03.2015 08:20
    To je to
    E o tome sam pričao. Grčka vlada je kriva za svoju krizu, a ne Evropa kako su mnogi govorili.
    Evropa traži strogu disciplinu vlade u državama da ne bi došlo do problema. Evropa sve čini da ne dođe uopšte do ovakve politike u nekim državama kao što je slučaj u Grčkoj, koja upropaštava i narod i državu. Da nije bilo pomoći Evrope dosad, Grci bi bili u još većim problemima, ili možda i u građanskom ratu. I kako sad to zahvaljuju Grci? Nezahvalan narod totalno.
  • Mile

    22.03.2015 12:19
    @porezi
    "...Porast siromaštva i nejednakosti u uslovima štednje opasno ugožava mogućnost ekonomskog oporavka Grčke", zaključuje profesor Gustav Horn.
    Ja bih dodao "...i Srbije"
  • 22.03.2015 11:44
    Bokte, skoro kao u Srbiji...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zemljotres u Albaniji

U Albaniji je jutros registrovan zemljotres jačine tri stepena, objavljeno je na sajtu Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra (EMSC).