Japan gradi "Veliki morski zid"

Četiri godine posle razornog cunamija koji je zbrisao veliki deo severoistočne obale Japana, ta zemlja planira da izgradi skoro 400 kilometara dug morski zid, visine oko pet spratova, kako bi se zaštitila od eventualno budućih prirodnih katastrofa.
Četiri godine posle razornog cunamija koji je zbrisao veliki deo severoistočne obale Japana, ta zemlja planira da izgradi skoro 400 kilometara dug morski zid, visine oko pet spratova, kako bi se zaštitila od eventualno budućih prirodnih katastrofa.

Protivnici zida, čija izgradnja bi koštala 820 milijardi jena (6,8 milijardi dolara) smatraju da će ogromna betonska barijera ugroziti eko sistem mora, ali i vidik, omesti ribolov od kojeg živi većina stanovnika, a zapravo veoma malo učiniti da zaštiti ljude koji prilikom cunamija najčešće beže u više nadmorske visine.

Pristalice zida, pak, kažu da je on nužno zlo, koje će istovremeno obezbediti i nova radna mesta, bar na neko vreme. U severnoj ribarskoj luci Osabe, stanovnici su ljuti zbog betonske barijere visoke 12,5 metara koja im zaklanja pogled na more.

"Istina je ta da to izgleda kao zatvorski zid", rekao je ljutito Kazutoši Musaši (46) koji je pre cunamija iz 2011. živeo na obali mora, a nakon toga se preselio u unutrašnjost.

Javni radovi na izgradnji morskog zida, kako ocenjuje agencija AP, glavna su strategija vladajuće Liberalno-demokratske partije i njenih pristalica u velikim kompanijama, a lokalni zvaničnici nameravaju da slede te planove.

Paradoks sličnih projekata, međutim, prema oceni stručnjaka je da dok njima može da bude donekle smanjena potencijalna šteta, oni istovremeno mogu da ljude učine neopreznijima, a to može da bude veliki rizik duž obale, koja je posebno na meti cunamija, morskih oluja i drugih prirodnih katastrofa. AP dodaje da sigurno neki od 18.500 ljudi koji su umrli ili nestali posle zemljotresa i cunamija 2011. nisu uopšte čuli upozorenja i pobegli na vreme.

Cuneaki Igući bio je gradonačelnik Ivanume, gradića odmah južno od najvećeg grada u tom regionu - Sendaja, kada je cunami, izazvan zemljotresom magnitude 9,0 pogodio tu obalsku oblast. Morski zid, visok 7,2 metara, izgrađen nekoliko godina ranije da bi se usporila erozija plaža u Ivanumi, uspeo je da oslabi vodenu stihiju, što su učinila i stabla borova zasađena duž obale, ali je ona ipak zadrla pet kilometara u kopno.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zemljotres u Albaniji

U Albaniji je jutros registrovan zemljotres jačine tri stepena, objavljeno je na sajtu Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra (EMSC).