Počela najduža misija na Međunarodnoj svemirskoj stanici
Letelica Sojuz stigla je danas na Međunarodnu svemirsku stanicu, gde će ruski i američki astronauti ostati godinu dana, što će biti do sada najduži neprekidni boravak čoveka u toj kosmičkoj stanici.
Mihail Kornjenko i Skot Keli provešće u svemiru 342 dana, oko dva puta duže od standarne misije u Međunarodnoj svemirskoj stanici. Cilj jednogodišnje misije biće proučavanje efekata dužeg boravka u svemiru na ljudsko telo, radi planiranja budućih interplanetarnih misija, pre svega putovanja na Mars.
Sojuz je stigao na stanicu šest sati pošto je lansiran iz ruskog svemirskog centra Bajkonur u Kazahstanu. Treći član posade je ruski kosmonaut veteran Genadi Padalka, koji će se vratiti na Zemlju posle šest meseci. Time će ovaj svemirski veteran provesti čitavih 878 dana u orbiti, što je više od bilo kog drugog astronauta.
Američki astronaut Keli će imati posebnu ulogu u sadašnjoj misiji jer će na njegovom primeru naučnici proučavati negativan uticaj svemirskog leta na ljudske gene. Kelijev brat blizanac Mark, astronaut u penziji, na Zemlji će prolaziti iste testove kao i njegov brat u svemiru.
Najveći problem s kojim se astronauti suočavaju u svemiru je propadanje mišića zbog nulte gravitacije, kao i propadanje kostiju (1,5 odsto mesečno), dok konstantna izloženost radijaciji može izazvati kataraktu, pa čak i rak.
Rusi i Amerikanci grade novu svemirsku stanicu
Predstavnici ruske i američke svemirske agencije potpisali su danas sporazum o produžetku rada Međunarodne svemirske stanice do 2024. godine i saglasili se da posle toga zajedno izgrade novu stanicu.
Direktor Roskosmosa Igor Komarov izjavio je na konferenciji za novinare u Bajkonuru da će vrata svemirske stanice biti otvorena i za druge učesnike.
Komentari 1
The Lalosh
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar