Pronađeno 200 flaša sa bojnim otrovom iz Prvog svetskog rata
Nalazište sada čuva policija, pošto arheolozi tvrde da su boce takva retkost da bi se muzeji u svetu potukli da ih dobiju.
"Teren su tokom noći pretraživali lopovi. Verovatno su imali detektor metala zato što ovako nešto ne možete da nađete bez specijalne opreme. Lopovi često pretražuju terene starih tvrđava, traže puške, bajonete, predmete koje mogu da prodaju kolekcionarima. Nisu bili svesni na šta su naišli. Tih nekoliko boca koje su otkrili vrede koliko jedna kuća. Poješće se od muke", kazao je poljskoj televiziji TVN Robert Virostkjevič iz Mazovjeckog istorijskog udruženja.
Na razbacane stare metalne boce naišli su ovog vikenda izletnici i obavestili Udruženje poljskih arheologa a za arheolozima je na teren izašla i Vatragosna straža, policija i vojni pirotehničari koji su otkrili da pod zemljom može ukupno da bude oko 200 boca.
"Takve boce upotrebljavane su u Prvom svetskom ratu tokom hemijskog napada pruske vojske tokom bitke kraj Bolimova 1915. godine u Lođskom vojvodstvu. Nekoliko boca sačuvano je u muzeju u Ipru u Belgiji. Za arheologe to je Sveti gral Velikog rata. Muzeji će se tući za njih. Tako nešto nadje se jednom za ceo život", rekao je Virostkjevič.
Boce sa bojnim otrovom su pretežno nemačke i arheolozi pretpostavljaju da je u njima uglavnom hlor, ali ne isključuju ni bojni otrov iperit. "Većina je korodirala i prazna je ali neke očuvane mogu još da sadrže otrov", rekao je Virostkjevič.
"Trenutno planiramo kako da izvadimo boce i neutralizujemo to što je u njima. Šta će biti dalje sa njima zavisi od analiza", rekao je potpukovnik Artur Golavski iz poljskog Generalštaba.
Arheolozi se nadaju da vojska neće morati da detonira dragocene nalaze i da će završiti u muzeju.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar